Gulyantsi Municipality

Проект на Програма за овладяване популацията на безстопанствените кучета на територията на Община Гулянци за 2023-2035 г

 

Проект!

 

П Р О Г Р А М А

 

ЗА ОВЛАДЯВАНЕ НА ПОПУЛАЦИЯТА НА

БЕЗСТОПАНСТВЕНИ КУЧЕТА НА ТЕРИТОРИЯТА НА

ОБЩИНА ГУЛЯНЦИ  2023-2025

     І. ВЪВЕДЕНИЕ

Разработването и приемането на Програма за овладяване популацията на безстопанствените кучета на територията на общината се налага поради това, че проблемът с безстопанствените кучета на територията на община Гулянци, както и на територията на Република България е сериозен за обществото и има многостранни измерения – здравни, социално-битови, икономически и екологични. В съответствие с разпоредбите на Закона за защита на животните и Националната програма за овладяване на популацията на безстопанствените кучета на територията на Република България е вменено общините да разработват и прилагат Общински програми за овладяване на популацията на безстопанствените кучета.           

Общинската програма за овладяване популацията на
безстопанствените кучета на територията на Община Гулянци и план за действие са изготвени в изпълнение на чл. 40, ал.3 от Закона за защита на животните (ЗЗЖ) и разпоредбите на Закона за ветеринарномедицинската дейност (ЗВМД). Програмата се основава на принципите, заложени в Закона за защита на животните, във връзка с Националната програма за овладяване популацията на безстопанствените кучета на територията на Република България.

Овладяването на популацията на безстопанствените кучета е научно обосновано регулиране, което позволява осъществяване на контрол и намаляване на броя им до минимум. Популацията на безстопанствените кучета се състои от изоставени, изгубени, родени на улицата и домашни кучета, оставени на обществени места без надзор, които водят до рискове за населението, като се създава опасност от пренасяне на заразни и паразитни болести, нападения, ухапвания и предизвикване на пътнотранспортни произшествия, замърсяване на околната среда. Безстопанствените кучета създават дискомфорт, провокиран от шума и предизвикват страх сред гражданите. Част от проблема с безстопанствените кучета е тяхното физиологично състояние, като същите страдат от болести, глад и студ, и биват измъчвани, малтретирани и дори убивани от граждани. Налице е недостатъчна грижа и нехуманно отношение към тях.

Причините за наличието на безстопанствени кучета са от различен характер. Едни от тях са свързани с поведението на собствениците на домашни кучета и включват безотговорно придобиване, отглеждане, размножаване и разпространение, безнадзорно извеждане и оставяне без контрол. В други случай се касае за недобре преценени възможности за отглеждане на домашни любимци, които се пускат на улицата. В голямата си част тези собственици не изпълняват своите задължения при отглеждане на домашните кучета, като не са ги предоставяли на регистриран ветеринарен лекар, който упражнява ветеринарномедицинска практика за издаване на паспорт, ваксинация, обезпаразитяване и регистрация чрез поставяне на микрочип и въвеждане на данните в Интегрираната информационна система на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ).  Това е едно от основните задължения на собствениците при отглеждане на домашните кучета, което те не изпълняват.

Националната програма за овладяване на популацията на безстопанствните кучета на територията на Република България, въвежда интегриран, цялостен, дългосрочен подход на национално ниво, целящ управление на съществуващите популации от безстопанствени животни.

Принципите, на които се основава Програмата, съгласно чл. 40а, ал. 1 от Закона за защита на животните са:

  • Постигане на здравословна среда за гражданите на Република България и подобряване хуманното отношение към животните;
  • Управление и намаляване на популацията от безстопанствени кучета по ефективен начин чрез масова кастрация.

През последните години „проблемът“ с безстопанствените кучета се нареди като един от сериозните проблеми за повечето населени места в страната. Все още не може да се намери цялостно и трайно решение на проблема. Успехът на програмата за овладяване популацията на бездомни кучета е в прилагане на комплекс от мерки, при които усилията на общинската власт, ветеринарните специалисти, природозащитните организации и гражданите са насочени в една обща посока –намиране на хуманно и съвременно решение на проблема.

II. ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ НА ПРОГРАМАТА
1.Цели:

Програмата за овладяване популацията на безстопанствените кучета и план за действие на територията на община Гулянци, за периода 2023 - 2027 г., цели установяване на дългосрочни и ефективни мерки, които ще доведат до овладяване на популацията на безстопанствените кучета на територията на общината, чрез:

а) прилагане на механизмите за ефективен контрол и намаляване на популацията на безстопанствените кучета на територията на общината, предвидени в българското законодателство;

б) прилагане на механизмите за ефективен контрол на отглеждането, развъждането и търговията с кучета, предвидени в българското законодателство;

в) повишаване културата на отглеждане на домашни кучета и насърчаване на тяхната кастрация и регистрация.

2.Задачи на програмата:

2.1. Овладяване броя на безстопанствените кучета до трайното им изчезване, чрез набелязване на мерки за отстраняване на причините, водещи до възникване и увеличаване на популацията им;

2.2. Контрол върху отглеждането на домашните кучета, чрез идентификация, регистрация и въвеждане на данни за кучетата на територията на общината в Интегрираната информационна система на Българска агенция по безопасност на храните;

2.3. Масова кастрация на безстопанствените кучета в общината, чрез изграждане на временен приют с кастрационен център в гр. Гулянци;

2.4. Стимулиране на кастрацията на домашни кучета на територията на общината;

2.5. Стимулиране осиновяването на безстопанствени кучета;

2.6. Повишаване на информираността и отговорността на гражданите при отглеждането на домашни кучета;

2.7. Засилване на обществения контрол и контрола на общинските и

държавните органи, както и на гражданското съзнание при работата по овладяване на популацията на безстопанствените кучета на територията на общината.

3. Очаквани резултати:

С прилагането на Общинската програма за овладяване популацията на
безстопанствените кучета на територията на община Гулянци се очакват следните резултати:

-Намаляване на броя на безстопанствените кучета и установяване на траен контрол върху тяхната популация на територията на общината;

-Намаляване на рисковете от разпространението на заболявания, пренасяни от безстопанствените кучета;

-Увеличаване на информираността, отговорността и активността на гражданите при отглеждане на домашни кучета.

-Повишаване безопасността на градската среда.

III. ОЦЕНКА НА СЪСТОЯНИЕТО И ДИНАМИКА НА ПОПУЛАЦИЯТА НА БЕЗСТОПАНСТВЕНИТЕ КУЧЕТА

      Първоначалната оценка и последващият мониторинг са от ключово значение за успеха на Програмата. Реалната информация за състоянието и динамиката на популацията на безстопанствените кучета позволява да бъдат предприети максимално ефективни мерки и оптимизация на изразходваните ресурси.

За правилна оценка е необходимо да се идентифицират източниците на безстопанствени кучета.

Такива са:

- Свободно скитащи домашни кучета (в тази бройка влизат и кучетата от строителни обекти, стопански дворове, паркинги и т.н.);

-  Изоставени от стопаните си кучета;

- Поколения на домашни кучета, резултат на неконтролирано развъждане;

- Поколения на некастрирани безстопанствени кучета.

Във връзка с динамиката на популацията, се извършва преброяване на безстопанствените кучета на територията на всяка община в страната.

1.Преброяването започва с уведомление от министъра на земеделието, храните и горите до кметовете на общини със заложен в него срок.

2.Кметовете на общини издават заповед за извършване на преброяването. Същото се извършва от представители на общината, организации за защита на животните или от други юридически лица, при спазване на принципа за липса на конфликт на интереси по смисъла на чл. 52 от Закона за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество. В преброяването не могат да се включват участниците в дейностите по Програмата, извършващи кастрация и обработка на кучетата. 

3. Преброяването се извършва веднъж на всеки две години в периода март-юни или септември-ноември.

4.При преброяването се отчита всяко куче, намиращо се на обществено място без видимо присъствие на собственик.  

5.Преброяването се извършва по методика като задължително се отчита приблизителната възраст, пол, видимото здравословно състояние и наличието или липсата на видима маркировка за извършена кастрация.

6. След извършване на преброяването се съставя протокол, който се изпраща в съответната община и Областна дирекция по безопасност на храните (ОДБХ). Областната дирекция обобщава данните от протоколите и ги изпраща в Българската агенция по безопасност на храните, която изготвя доклад и го публикува на интернет-страницата си. Същият доклад се изпраща в Министерството на земеделието, храните и горите.

IV.МЕТОДОЛОГИЯ,  МЕРКИ ЗА ОВЛАДЯВАНЕ  И  КОНТРОЛ  НА ПОПУЛАЦИЯТА  НА  БЕЗСТОПАНСТВЕНИТЕ  КУЧЕТА

1. МЕТОДОЛОГИЯ

Успешната практика налага прилагането на регламентирания от Закона за защита на животните метод за кастрация на уличните кучета и връщането им по обитаваните от тях места до блокиране на раждаемостта -ограничаване капацитета на средата само със стерилни животни. Съгласно препоръките на Световната здравна организация, масова кастрация, ваксинация срещу бяс, обезпаразитяване и връщане по местата на залавяне на обработените животни, са единственият ефективен начин за намаляване на възпроизводството на безстопанствените кучета. Действащото законодателство от своя страна насърчава кастрацията на домашните кучета като техните собственици са освободени от „такса за притежаване на куче”, съгласно разпоредбите на чл. 175, ал. 1 и ал. 2, т. 5 от ЗВМД.
Кучетата достигат полова зрялост на ранна възраст, бързо се възпроизвеждат и броят им нараства за кратко време. В случай, че се подходи с отстраняване на безстопанствените кучета и прибирането им в приют се наблюдава временно освобождаване на терени, които постепенно се населяват и запълват от мигриращи животни. В резултат на това този метод е неефективен и предизвиква непрекъснат цикличен процес. За разлика от него, прилагането на метода „кастрирай и върни”, при който кучетата се връщат по места, не се наблюдава този ефект, тъй като средата се запълва с вече кастрирани животни и се блокира раждаемостта.

 

2. МЕРКИ ПО ПРОГРАМАТА

2. 1. Кастрация, обезпаразитяване, ваксинация срещу бяс, трайна маркировка и връщане по места на неагресивни и здрави безстопанствени кучета.

Подходът за овладяване на популацията на безстопанствените кучета, заложен в Закона за защита на животните, включва тяхното залавяне, кастрация и връщане по местата на залавянето им, чиято цел е да спре цикличния процес по запълване на освободените места.

Кастрирането на кучетата и връщането им по местата, от които са заловени няма да позволи освобождаване на ниши, защото ще са запълнени с животни, които не се възпроизвеждат, т.е. ще се блокира раждаемостта.

Кастрацията на безстопанствените кучета се осъществяват в регистрирани подвижни или стационарни амбулатории от общините или организациите за защита на животните.

Националната програма въвежда масова кастрация, което включва кастрация на такъв брой животни, който ще доведе до постигане на ниво не по-ниско от 50% кастрирани животни от общата популация на безстопанствените кучета в рамките на първите 12 месеца от изпълнението на Програмата и поддържане на ниво над 70% за следващите години от изпълнението й.

2. 2. Популяризиране на ползите от кастрацията на домашни кучета.

          Предотвратяване на нежеланото размножаване на домашните кучета в следствие на което те се изоставят от собственицити им в градската среда. Собствениците на кастрирани домашни кучета са освободени от „такса за притежаване на куче”, съгласно разпоредбите на чл. 175, ал. 1 и ал. 2, т. 5 от ЗВМД.

2. 3. Регистрация на домашните кучета. 

Съгласно чл. 174. (1) Собствениците на кучета, навършили 6-седмична възраст, ги представят на регистриран ветеринарен лекар, който упражнява ветеринарномедицинска практика във ветеринарномедицинско заведение за:

1. Официална идентификация чрез поставяне на инжектируем транспондер и издаване на идентификационен документ (паспорт), отговарящи на изискванията на наредбата по чл. 51, ал. 5;

2. Обезпаразитяване и ваксинация срещу болести по кучетата, различни от болестта бяс.

(2) Собствениците на кучета, навършили 12-седмична, но не повече от 6-месечна възраст, ги представят на ветеринарния лекар по ал. 1 за първоначално поставяне на ваксина срещу болестта бяс. Всяка следваща ваксинация срещу болестта бяс се извършва 12 месеца след предходната.

(3) След извършване на действията по ал. 1 и 2 ветеринарният лекар въвежда данните в Интегрираната информационна система по чл. 51, ал. 3 на БАБХ в срока по чл. 39, ал. 2, т. 14.

(4) Ветеринарният лекар по ал. 1 изпраща ежемесечно по електронен път или на хартиен носител в ОДБХ справка за всички идентифицирани кучета през съответния месец, която съдържа датата на раждане на животните, номерата на официалните средства за идентификация, датите на поставяне на транспондерите и на издаване на паспортите, имената, адресите и телефоните на собствениците на животните.

(5) Собствениците на кучета заплащат на ветеринарния лекар по ал. 1 стойността на извършените действия и манипулации, средствата на официална идентификация, паспорта и въвеждането на информацията в Интегрираната информационна система на БАБХ.

Съгласно чл. 4, ал. 4 от Наредбата за регистрация и отглеждане на кучета на територията на община Гулянци за притежаване на куче собственикът с постоянен адрес/седалище на територията на Община Гулянци заплаща годишна такса в отдел „Местни приходи” по Закона за местните данъци и такси в размер, определен с Наредба за определянето и администрирането на местните такси и цени на услуги на територията на Община Гулянци, чрез подаване на декларация.

2. 4. Контрол върху изискванията за отглеждане на домашни кучета.

   Контролът се осъществява от упълномощени от кмета на Община Гулянци длъжностни лица  от общинска администрация съгласно Наредба за регистрация и отглеждане на кучета  на територията на община Гулянци. Контролът се извършва чрез:

          - периодични проверки;

          - проверки по постъпили молби, жалби и сигнали за нарушения на правилата за защита на животните;

          - проверка по постъпили молби, жалби и сигнали от граждани за злонравни кучета.

          2. 5. Изграждане на временен общински приют с кастрационен център за безстопанствени кучета в г. Гулянци.

Съгласно Чл. 41. (1) от Закона за защита на животните Безстопанствените животни се настаняват от органите и организациите по чл. 40, ал. 4 и 6 в приюти, регистрирани по чл. 137, ал. 1 от Закона за ветеринарномедицинската дейност.

(2) Органите на местната власт изграждат приюти за безстопанствени животни.

(3) Кметовете на населените места отговарят за дейността на приютите по ал. 2.

(4) Приютите за безстопанствени животни се стопанисват от общините и/или организациите за защита на животните, регистрирани по реда на Закона за юридическите лица с нестопанска цел.

(5) Организациите за защита на животните могат да създават собствени приюти за безстопанствени животни.

(6) Всеки приют разработва и прилага система за информиране на гражданите за животните, които се предлагат за отглеждане, в т. ч. в интернет страница и публикации в медиите.

2. 6. Регистрация и надзор на безстопанствените кучета.

Съгласно Чл. 47. (1)  Кучетата, настанени в приют, се кастрират, обезпаразитяват и ваксинират срещу бяс.

(2) Кучетата по ал. 1 се предоставят безвъзмездно на лица, които желаят да ги отглеждат като компаньони, и се регистрират по чл. 174 от Закона за ветеринарномедицинската дейност.

(3) Кучетата, за които не се явят лица по ал. 2, се маркират и се настаняват във временни приюти, определени от съответния общински съвет, или се връщат по местата, от които са взети. Кучетата са под надзора и грижите на общините, организациите за защита на животните или други лица, които са подписали декларация за спазване изискванията на чл. 49 и 50.

(4) (Изм. - ДВ, бр. 8 от 2011 г., в сила от 25.01.2011 г.) Временните приюти по ал. 3 трябва да се намират извън границите на съответното населено място, да са оградени и да се поддържат в добро хигиенно състояние, съобразно изисквания, определени от Българската агенция по безопасност на храните, Закона за ветеринарномедицинската дейност и този закон.

(5) Организацията на работата и условията на отглеждане на кучетата във временните приюти по ал. 4 се определят с наредба на съответния общински съвет и се осъществяват под постоянното наблюдение на организациите за защита на животните.

(6) Маркировката на кучетата по ал. 3 е татуиран на едното ухо идентификационен номер или електронен чип и V-образно купиране на другото ухо или друга видима ушна маркировка.

(7) Управителят на приюта вписва кучетата в регистър и издава ветеринарномедицински паспорт.

(8) Управителят на приюта изпраща данните от регистъра по ал. 7 на кмета на съответната община.

2. 7. Информационни кампании.

Във връзка с овладяване популацията на безстопанствените кучета на територията на Република България се насърчава провеждането на информационни кампании, организирани от общини, областни дирекции по безопасност на храните, областните колегии към БВС и неправителствените организации за защита на животните.

Кампаниите включват програми, включително за разясняване на обществеността за ползата от мерките по Програмата и нейното прилагане, рисковете и предпазването от зоонози, в т. ч.  ехинококоза; насърчаване на кастрацията и регистрацията на домашните кучета; ползата от кастрацията и връщането по места на безстопанствените животни, като се запълват градските ниши с кучета, които са ваксинирани и не се възпроизвеждат; осиновяването на безстопанствени кучета; повишаване на културата на отглеждане на домашни кучета; набиране на доброволци, които да подпомагат ежедневните грижи за кучетата и други дейности в приютите; набиране на средства за лечение на болни кучета. Информационните кампании се извършват чрез разпространение на дипляни, брошури, видео клипове, публикуване на информация в печатни и електронни медии.    

Управителите на приюти също организират различни кампании, популяризиращи проблема и активизиращи обществеността за намиране на постоянен дом на безстопанствените кучета. Всеки приют следва да предприеме мерки за информиране на гражданите за безстопанствените кучета, които се предлагат за отглеждане, в т. ч. поддържане на актуална интернет страница, публикации в медиите, организиране на събития с участие на животни от приюти и други.

2. 8.  Евтаназия на неизличимо болни и доказано агресивни безстопанствени кучета.

- Евтаназия на безстопанствени кучета, настанени във временни приюти, се допуска при условията на чл. 179,ал. 3, т. 1, 2 и 4 от Закона за ветеринарномедицинската дейност.

 Евтаназия се допуска при:

- неизлечимо болни животни с необратими патологични изменения, причиняващи им болки и страдания;

- ограничаване и ликвидиране на заразна болест, която представлява опасност за здравето на хората или животните;

- приключване на опитите с животни, когато са довели до необратими патологични изменения, причиняващи на животните болки и страдания;

- животни, чието агресивно поведение представлява опасност за живота и здравето на хората или животните.

 

V. ИЗИСКВАНИЯ ЗА РЪКОВОДСТВО, КООРДИНАЦИЯ, КОНТРОЛ И ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ПРОГРАМАТА.

1. Ръководство

Кметът на общината ръководи изпълнението на програмата и планът по чл.40, ал.3 и ал.4 от ЗЗЖ.

2. Координация

На местно ниво координацията се осъществява чрез взаимодействие между Кмета на общината, Областната дирекция по безопасност на храните, областната колегия към Българския ветеринарен съюз и Организация за защита на животните.

На национално ниво координирането е чрез взаимодействие между Министерството на земеделието, храните и горите, Българската агенция по безопасност на храните, Министерство на финансите, Министерство на здравеопазването, Национално сдружение на общините в Република България, Български ветеринарен съюз и Организации за защита на животните.

3. Контрол по изпълнението

Контролът по изпълнение на Общинската програма за овладяване популацията на безстопанствените кучета на територията на община Гулянци и планът по чл.40 ал.3 от ЗЗЖ се осъществява от министъра на земеделието, храните и горите чрез БАБХ.

4. Участници в програмата

  • Общински съвет

1. Предвижда средства за изпълнение на програмата, както и средства за последващ контрол;

2. При заседания на Постоянните комисии към Общински съвет - Гулянци, по въпроси касаещи програмата, може да се включат представители на ОДБХ и НПО;

3. Ежегодна актуализация на Програмата и съответния бюджет, въз основа на годишния отчет на кмета.

  • Общинска администрация

1. Поддържа регистър на кучетата-компаньони по чл.174 от ЗВМД и регистър по чл.54 от ЗЗЖ;

2. Организира дейностите по изпълнение на Програмата;

3. Осигурява контрол за спазване хуманното отношение към животните съгласно изискванията на ЗЗЖ;

4. Разглежда жалби и сигнали, свързани с бездомни кучета;

5. Извършва проверка на сигналите и жалбите с цел разрешаването на проблемите, потвърдени от проверките на постъпилите жалби и сигнали;

6. Организира и провежда кампании за намиране собственици на кучета, за хуманно отношение към животните и популяризиране на Програмата за намаляване на популацията.

Извършва всички мероприятия за намаляване на популацията от безстопанствени кучета.

  • Организации за защита на животните

1. Съдействат на общината чрез свои представители за изпълнение на мерките в програмата;

2. Информират се за постъпилите жалби и сигнали, свързани с бездомни кучета;

3. Участват в разрешаването на проблемите, потвърдени от проверките на постъпилите жалби и сигнали от граждани;

4. Организират и провеждат кампании за намиране собственици на кучета.

5. Участват в съвместни кампании за намиране собственици на кучета, за хуманно отношение към животните и популяризиране на Програмата за намаляване на популацията.

5. Нормативна база.

- Закон за защита на животните;

- Закон за ветеринарномедицинската дейност;

- Становище на Световната здравна организация;

- Европейската конвенция за защита на животните;

- Международна практика;

- Наредби, издадени от Министерството на земеделието и горите;

- Наредба №1 на обществения ред на територията на община Гулянци;

- Наредба за регистрация и отглеждане на кучета на територията на община Гулянци;

- Наредба за определянето и администрирането на местните такси и цени на услуги.

6. Финансиране.

Източниците на финансиране и обезпечаване на Програмата за овладяване популацията на безстопанствените кучета на територията на Община Гулянци, съгласно чл. 40 б от ЗЗЖ са от:

1. общинския бюджет;

2. дарения от физически и юридически лица;

3. международни програми и проекти.

Оценката за изпълнение на общинската програма се извършва на базата на прилагане на мерките и постигането на заложените задачи. Оценката се реализира с оглед постигане на ефективност и ефикасност от изпълнението на Програмата.

Управлението включва наблюдение на изпълнението на заложените цели и задачи в Програмата, организацията и методите на изпълнение, прилагани за намаляване популацията на безстопанствените кучета. В процеса на наблюдение се допуска участие на организация за защита на животните, като се спазва принципа за партньорство, публичност и прозрачност.

Оценката и наблюдението ще дадат възможност да се анализират постигнатите резултати, както и да се предприемат при необходимост коригиращи действия.

7. Докладване и отчетност.

а) Служителите, отговорни за изпълнение на Програмата ежегодно до м.февруари внасят отчет до кмета на община Гулянци. Отчетът включва и анализ на постигната ефективност и може да съдържа препоръки за подобряване изпълнението на Общинската програма;

б) Кметът на общината, ежегодно до 1 март внася отчет за изпълнението на Програмата до изпълнителния директор на Българската агенция по безопасност на храните, чрез съответната Областна дирекция по безопасност на храните.

3. Уведомяване на обществеността

Приетата общинска програма и планът по чл.40, ал.3 от Закона за защита на животните се публикува на интернет страница на община Гулянци в срок от 14 дни от тяхното приемане. При всяко изменение и допълнение, информацията следва да се актуализира.

 

VII . ОЧАКВАНИ РЕЗУЛТАТИ

С прилагането на Общинската програма за овладяване популацията на безстопанствените кучета на територията на община Гулянци се очакват следните резултати:

1. Повишаване безопасността на градската среда;

2. Значително намаляване на броя на безстопанствените кучета и установяване на контрол върху тяхната популация на територията на общината;

3. Намаляване на рисковете от разпространението на заболявания, пренасяни от безстопанствените кучета;

4. Увеличаване на информираността, отговорността и активността на гражданите при отглеждане на домашни кучета.

VIII. МОНИТОРИНГ ЧРЕЗ ИНДИКАТОРИ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ

Мониторингът ще бъде осъществяван по следните индикатори за изпълнение:

1. Брой на безстопанствени кучета, както следва:

- заловени;

- идентифицирани;

- кастрирани;

- ваксинирани;

- обезпаразитени;

- върнати по места;

- осиновени;

- евтаназирани;

- умрели.

2. Брой на домашни кучета, както следва:

- регистрирани;

- кастрирани.

3. Брой извършени проверки и:

- подадени сигнали, молби и жалби;

- констатирани нарушения;

- дадени предписания;

- съставени актове за установяване на административни нарушения и наказателни постановления.

 

IХ. КОРИГИРАЩИ ДЕЙСТВИЯ ПРИ КОНСТАТИРАНЕ НА НЕСЪОТВЕТСТВИЯ ПРИ ИЗПЪЛНЕНИЕТО НА ПРОГРАМАТА

Настоящата Общинска програма се изготвя в изпълнение на Националната програма, която въвежда единен подход за овладяване на популацията на безстопанствените кучета на територията на цялата страна. В случай, че се констатират несъответствия на общинската програма с Националната програма, следва да се предприемат от Кмета на общината коригиращи действия.

Предприемането на коригиращи действия възниква с откриването на свързан с изпълнението на общинската програма проблем и включва вземане на мерки за отстраняване и предотвратяване на повторно проявление.

Прилагането на коригиращите действия включва:

- установяване на несъответствие и анализ на причините, довели до него;

- предложение за коригиращо действие и вземане на решение за прилагането му;

- предприемане на коригиращото действие и оценка на ефективността му.

Х. ДРУГИ МЕРКИ И ДЕЙНОСТИ

Във връзка с овладяване популацията на безстопанствените кучета на територията на Община Гулянци  може да се организират информационни кампании, съвместно с Областната дирекция по безопасност на храните, Областната колегия към Български ветеринарен съюз и неправителствените организации за защита на животните . Кампаниите включват програми, включително за разясняване на гражданите за ползата от мерките по Програмата и нейното прилагане. Информационните кампании, съвместно с другите институции се извършват чрез разпространение на дипляни, брошури, видео клипове, публикуване на информация в печатни и електронни медии.

ХI. ПЛАН ЗА ДЕЙСТВИЕ КЪМ ПРОГРАМАТА

Действия

Изпълнители

Срок

Източници за финансиране

Очакван ефект

1. Кастрация, обезпаразитяване, ваксиниране, маркиране и връщане на животните по местата на залавянето им

1.1

Осигуряване на условия за обработка на безстопанствени и домашни кучета

Община Гулянци,

Ветеринарни специалисти

2023-2025г.

Общински бюджет,

дарения,

проекти

Възможност за обработка на кучета – безстопанствени и домашни на територията на община Гулянци.

1.2

Организиране на съвместни проекти и кампании по кастрация, обезпаразитяване, маркиране и пр. на безстопанствени кучета

ОДБХ

Община Гулянци,

Ветеринарни специалисти,

Организация за защита на животните

ежегодно

Общински бюджет,

дарения,

проекти

Масово извършваните мероприятия по кастрация на безстопанствени кучета допринася за по-бързото и сигурно овладяване на популацията на уличните кучета на дадена територия, а бързото им връщане по местата на залавянето им гарантира недопускането на други, необработени кучета в ареала.

1.3

Информационни кампании

Медии,

Ветеринарни специалисти,

Организация за защита на животните

постоянен

Общински бюджет,

дарения,

проекти

Популяризиране действията по проблематиката, предприемани от страна на местната власт и партньорите й по програмата.

Запознаване на населението с полезна информация за нормативните

изисквания, информация за болести пренасяни от животните, начини за предотвратяване разпространението на зарази и пр.

1.4.

Преброяване на

безстопанствените кучета на територията на община Гулянци

Община Гулянци, кметствата и кметските наместничества

Съгласно Националната програма

Общински бюджет,

дарения,

проекти

Възможност за точна преценка на

промяната в популацията на безстопанствените кучета, като критерий за успеваемост на мерките по програмата.

Действия

Изпълнители

Срок

Източници за финансиране

Очакван ефект

1.5.

Обособяване и узаконяване на терен за изграждане на временен общински приют с кастрационен център за безстопанствени кучета в гр. Гулянци.

Община Гулянци.

м. март 2023 г.

Общински бюджет.

Сартиране на проектиране на временен общински приют с кастрационен център за безстопанствени кучета в гр. Гулянци.

1.6.

Възлагане за проектиране и приемане на проекта за изграждане на временен общински приют с кастрационен център за безстопанствени кучета в гр. Гулянци.

Община Гулянци.

м. юни 2023 г.

Общински бюджет,

дарения,

проекти

Стартиране на изграждането на временен общински приют с кастрационен център за безстопанствени кучета в гр. Гулянци.

 

2. Регистрация на домашните кучета и контрол върху размножаването им, с цел блокиране на притока от дома към улицата.

2.1.

Разширяване функционалността на регистъра за административна регистрация на домашни кучета.

Община Гулянци

2023 - 2025 г.

Общински бюджет

Подобряване обслужването на граждани – собственици на домашни кучета при административната регистрация на животните. Повишаване събираемостта от таксата за притежаване на домашно куче.

2.2.

Организиране на сигурна система за навременно подаване и получаване на информация за ветеринарна регистрация на домашните

кучета.

ОДБХ;

Община Гулянци

Постоянен

 

Изпълнение на нормативно изискване към ветеринарните лекари за предоставяне на тази информация. Събраната информация би дала ясна картина за реалния брой домашни кучета, отглеждани на територията на община Гулянци.

2.3.

Актуализиране на местната нормативна уредба, съгласно действащото законодателство.

Общински съвет, Община Гулянци,

ОДБХ, Организация за защита на животните

при нормативна и фактическа необходимост

 

Навременно адаптиране на местната нормативна уредба към промените в националното законодателство.

Действия

Изпълнители

Срок

Източници за финансиране

Очакван ефект

2.4.

Предписания и санкции за собственици, незаплатили „такса за притежаване на куче” и нарушаващи общинските наредби за притежаване и отглеждане на куче.

Община Гулянци

Постоянен

 

Повишаване гражданската активност и отговорност при спазване на нормативните изисквания към собствениците на домашни кучета.

2.5.

Предписания и санкции за нарушения на законовите разпоредби от собственици или осиновители на кучета.

Община Гулянци

Постоянен

 

Повишаване гражданската отговорност при спазване на нормативните изисквания за домашни кучета

2.6.

Организиране и провеждане на съвместни проекти и кампании по кастрация, обезпаразитяване, маркиране и пр. на домашни кучета.

ОДБХ,

ветеринарни специалисти,

Община Гулянци, Организация за защита на животните

Ежегодно

Общински бюджет,

дарения,

проекти

Стимулиране собствениците на домашни кучета да ограничат раждаемостта на своите животни и създаване на нежелано потомство.

2.7.

Информационни кампании

Община Гулянци,

медии, ветеринарни специалисти, Организация за защита на животните

Постоянен

Общински бюджет,

дарения,

проекти

Популяризиране действията по проблематиката, предприемани от страна на местната власт и партньорите й по програмата. Запознаване на населението с полезна информация за нормативните изисквания, информация за болести пренасяни от животните, начини за предотвратяване разпространението на зарази и др..

           
                 

Настоящата Програма за овладяване на популацията на безстопанствените кучета на територията на Община Гулянци 2023-2025 г.е приета с Решение № …../ ……...2022 г. на Об. С гр. Гулянци, Протокол № ……. / ……………2022 г.

Website use cookies