ПРОЕКТ!
Н А Р Е Д Б А
за реда за придобиване, управление и разпореждане с общинско имущество
Г л а в а п ъ р в а
ОБЩИ РАЗПОРЕДБИ
Чл. 1. (1) Тази Наредба определя реда за придобиване, управление и разпореждане с имоти и вещи – собственост на Община Гулянци, както и конкретните правомощия на Общинския съвет, Кмета на общината, Кметовете на кметства и Кметските наместници.
(2) Наредбата не се прилага при:
1. разпореждане с общински имоти по реда на Закона за приватизация и следприватизационен контрол /ЗПСК/;
2. разпореждане с общинско имущество, включено в капитала на търговски дружества, с изключение на реда на провеждане на публични търгове и публично оповестени конкурси;
3. настаняване под наем и продажба на общински жилища;
4. други дейности от местно значение, регламентирани с изрични наредби на Общинския съвет;
5. процедури за публично-частно партньорство.
(3) Решенията на Общинския съвет по реда и условията на тази наредба се приемат с мнозинство повече от половината от общия брой на съветниците, освен в случаите, когато със закон, друг нормативен акт или в отделни текстове на наредбата, се изисква по-голямо мнозинство.
Чл. 2. (1) Общинската собственост е публична и частна.
(2) Промяна в характера на общинската собственост - от публична в частна се извършва с решение на Общинския съвет, прието с мнозинство от две трети от общия брой на съветниците, а от частна в публична – с мнозинство повече от половината от общия им брой.
(3) Мотивирани предложения за решения по ал.2 могат да правят лица, оправомощени с Правилника по чл.21, ал.3 от Закона за местното самоуправление и местната администрация /ЗМСМА/.
(4) Към предложението по предходната алинея се прилагат съставеният акт за общинска собственост и скици от действащия подробен устройствен план /ПУП/, както и скица-предложение.
Чл. 3. (1) Общинският съвет приема стратегия за управление на общинската собственост за срока на мандата си съгласно изискванията на ЗОС, по предложение на Кмета на Общината.
(2) В изпълнение на стратегията по ал.1, Общинският съвет ежегодно приема годишна програма за управление и разпореждане с имотите - общинска собственост съгласно изискванията на ЗОС, по предложение на кмета на общината. Програмата се приема най-късно до приемането на бюджета на общината за съответната година и може да бъде актуализирана през годината, като при необходимост се извършва и актуализация на общинския бюджет. Програмата е в съответствие с раздела за общински публично-частни партньорства от програмата за реализация на общинския план за развитие.
(3) Стратегията и програмата, както и промените в тях, се обявяват на населението чрез поставяне на видно и общодостъпно място в сградата на Общината и публикуване в интернет страницата на Общината.
Чл. 4. Кметът на Общината ежегодно съставя и предоставя на Общинския съвет отчет за състоянието на общинската собственост и за резултатите от нейното управление по видове и категории обекти.
Чл.4а. (1) Застроените имоти - публична общинска собственост, задължително се застраховат, включително срещу природни бедствия и земетресения.
(2) Общинският съвет определя имотите – частна общинска собственост, които подлежат на задължително застраховане, включително срещу застрахователните рискове по ал.1.
(3) Кметът на Общината определя вещите – частна общинска собственост, които подлежат на задължително застраховане.
Г л а в а в т о р а
ПРИДОБИВАНЕ НА ИМОТИ И ВЕЩИ
Чл. 5. Общината може да придобива възмездно или безвъзмездно право на собственост и ограничени вещни права върху имоти и вещи:
1. по силата на нормативен акт или акт за предоставяне от компетентен държавен орган.
2. въз основа на решение на Общинския съвет и последваща сделка, сключена от Кмета на Общината.
3. чрез правни сделки, сключени от Кмета на Общината, писмено оправомощено от него длъжностно лице от администрацията, кметовете на кметства или кметските наместници.
Чл. 6. Общината придобива право на собственост и ограничени вещни права по реда на чл.5, т.2 в следните случаи:
1. покупко-продажба на имоти или части от тях;
2. замяна на имот - частна общинска собственост, с имот - собственост на физически или юридически лица;
3. замяна на право на строеж върху имот - частна общинска собственост, с имот - собственост на физически или юридически лица;
4. учредяване право на строеж върху имот - частна общинска собственост, срещу задължение за суперфициаря за обезщетяване с имот в новостроящата се сграда;
5. при договорен срок за учредяване право на строеж върху имот – частна общинска собственост, след изтичане на този срок;
6. чрез доброволна делба;
7. чрез отчуждителни производства по реда на ЗОС.
Чл. 7. Кметът на Общината може да сключва сделки за придобиване на общинска собственост в следните случаи:
1. замяна на движими вещи – частна общинска собственост с движими вещи на физически и юридически лица;
2. придобиване на движими вещи, необходими за административните нужди на общинската администрация и Общинския съвет при съответно спазване разпоредбите на Закона за обществените поръчки и подзаконовите актове по неговото приложение;
3. приемане на дарения и завещания от името на Общината по реда на Закона за наследството /ЗН/.
Чл. 8. (1) В Община Гулянци се създават и поддържат следните публични регистри, по образци, утвърдени от министъра на регионалното развитие и министъра на правосъдието:
а) главен регистър за публичната общинска собственост, в който са включени всички съставени актове за публична общинска собственост;
б) главен регистър за частната общинска собственост, в който са включени всички съставени актове за частна общинска собственост;
в) регистър за разпоредителните сделки с имоти, общинска собственост, в който се вписват данни за: решението на Общински съвет за разпореждане с общински имоти, данните по АОС, видовете на разпоредителните сделки, пазарната оценка, данъчната оценка, оценката, определена от Общински съвет и крайната цена на сделката, начинът на разпореждане, насрещната страна на сделката и други данни, определени в конкретното решение на Общински съвет за дадена разпоредителна сделка;
г) регистър на приетите дарения по реда на чл.7 от настоящата Наредба.
(2) Създаването, актуализирането и предоставянето на услуги от регистрите, както и включването им в компютърни информационни системи, осъществяващи връзка с кадастъра и имотния регистър се извършва под общото ръководство и контрол на Кмета на Общината.
Чл. 9. Движимите вещи, необходими за административните нужди на кметствата и звената на общинска бюджетна издръжка /с изключение на моторни превозни средства/, се придобиват за Общината от кметовете, кметските наместници и ръководителите на звената със средства, предвидени за това в общинския бюджет.
Чл. 10. (1) Общината придобива по право собствеността върху имоти и вещи:
1. при липса на наследници на физическо лице или отказ на всички наследници да приемат наследството, съгласно ЗН;
2. чрез придобивна давност;
3. в други случаи, предвидени с нормативен акт.
(2) В случаите по предходната алинея въз основа на мотивиран доклад на началника на отдел “Управление на общинската собственост” Кметът на Общината издава заповед, с която разпорежда актуването на придобития недвижим имот като общинска собственост или заприходяването на движимите вещи и предаването им за управление по установения ред.
Г л а в а т р е т а
УПРАВЛЕНИЕ НА ИМОТИ И ВЕЩИ ОБЩИНСКА СОБСТВЕНОСТ
Раздел І
Общи разпоредби
Чл. 11. (1) Кметът на Общината или упълномощен от него заместник-кмет организира, ръководи и контролира стопанисването на имотите – общинска собственост.
Чл. 12. (1) Предоставените или отдадени под наем по реда на тази Наредба имоти и вещи – общинска собственост се използват само по предназначение и за нуждите, за които са предоставени. Имотите и вещите не могат да се отдават под наем, да се пренаемат, да се преотстъпват за ползване или да се ползват съвместно по договор с трети лица, освен в случаите, предвидени в закон.
(2) В договора за наем или за предоставяне на имота се определят редът за предаване и приемане на имота, правата и задълженията на страните, срокът, отговорността при неизпълнение, поддържането (текущи и основни ремонти), наемната цена и други условия по възникналото правоотношение.
Чл. 13. (1) Имоти – общинска собственост се предоставят безвъзмездно за управление на юридически лица и звена на общинска бюджетна издръжка със заповед на Кмета на Общината, в която се описва подробно имота и срока за предоставяне за управление.
(2) Имоти – общинска собственост, които не са необходими за нуждите на органите на общината или на юридически лица и звена на общинска бюджетна издръжка, се предоставят безвъзмездно за управление на други юридически лица на бюджетна издръжка или на техни териториални структури с решение на Общинския съвет.
(3) Предоставянето на имотите по предходната алинея става въз основа на мотивирана писмена молба от съответния ръководител до Кмета на Общината, към която се представя документ (удостоверение), че съответното лице (звено) или териториална структура са на бюджетна издръжка.
(4) Въз основа на решението на Общинския съвет и заповедта по ал.1, Кмета на Общината сключва договор.
(5) Когато нуждата от предоставения имот отпадне или той се използва в нарушение на разпоредбата на чл.11 от ЗОС, договорът по ал.4 се прекратява и имотът се отнема със заповед на Кмета на Общината.
Чл. 14. (1) След решение на Общинския съвет, части от имоти – публична общинска собственост, с изключение на подлежащите на концесиониране обекти, могат да се отдават под наем за срок до 10 години, след организиране и провеждане на публичен търг или публично оповестен конкурс.
(2) Публичният търг или публично оповестеният конкурс се организират от Кмета на Общината, при условия и ред определени в глава V. Въз основа на резултатите от проведения търг или конкурс Кметът на Община Гулянци или упълномощено от него длъжностно лице сключва договор за наем.
(3) Наемните договори се прекратяват по реда на Закона за задълженията и договорите /ЗЗД/ на основанията, установени в наемния договор.
(4) Наемането по ал.1 се допуска при условие, че няма да бъде затруднявана основната дейност на лицата, управляващи имота и/или ползването му по предназначение.
Раздел ІІ
Управление и отдаване под наем на имоти - частна общинска собственост
Чл. 15. Недвижимите имоти – частна общинска собственост, предназначени за административни, производствени и стопански нужди, се отдават под наем след организиране и провеждане на публичен търг или публично оповестен конкурс от Кмета на Общината, при условия и ред определени в глава V, освен ако в закон е предвидено предоставянето под наем да се извършва без търг или конкурс или е определен друг ред.
(2) Отдаването под наем на имоти или части от тях - общинска собственост, предоставени за управление на училища, детски градини и обслужващи звена, могат да се отдават под наем за срок до 10 години по реда и условията на ал.1, по предложение на съответния директор или ръководител, въз основа на решение на Общинския съвет.
(3) Въз основа на резултатите от проведения публичен търг или публично оповестен конкурс, Кметът на Община Гулянци или оправомощено от него длъжностно лице сключва договор за наем за срок, определен в заповедта за откриване на публичния търг или публично оповестен конкурс, който не може да бъде по-дълъг от десет години.
(4) Наемните договори се прекратяват по реда на ЗЗД на основанията, установени в наемния договор.
Чл. 16. (1) Безвъзмездното предоставяне на свободни помещения – частна общинска собственост, на общинските ръководства на политическите партии, отговарящи на условията, предвидени в Закона за политическите партии /ЗПП/, се извършва без търг или конкурс, със заповед на кмета на Общината.
(2) Исканията за предоставяне на помещения – частна общинска собственост, се отправят до кмета на Общината. Искането се придружава от актуални документи, издадени от компетентните органи и/или лица, удостоверяващи съдебната регистрация на политическата партия, наличие на собствена парламентарна група, поименен списък на народните представители от партията или документ от Централната избирателна комисия, удостоверяващ процент от действително подадените гласове за партията на последните парламентарни избори.
(3) Въз основа на заповедта по ал.1 кметът на Общината или оправомощено от него длъжностно лице сключва договор за предоставяне за безвъзмездно право на ползване с общинското ръководство на политическа партия. Правото за безвъзмездно ползване се учредява за срок до свикване на следващото Народно събрание. В случай, че след последващите избори партията-ползвател отново отговаря на изискванията на чл. 31 ЗПП, се сключва допълнително споразумение за продължаване действието на договора.
(4) С договора политическите партии-ползватели поемат изрично задължение за заплащане на направените експлоатационни разходи, ако има такива в предоставения обект.
(5) Предоставените имоти за нуждите на общинските ръководства на политически партии не могат да се преотдават под наем, да се преотстъпват за ползване на трети лица и в тях не може да извършва стопанска дейност. Допустимо е съвместно ползване по договор с трети лица, само за цели, пряко свързани с дейността на партията.
чл.16а. (1) Предоставянето под наем на свободни помещения – частна общинска собственост, на общинските ръководства на синдикални организации се извършва без търг или конкурс, със заповед на кмета на Общината.
(2) Исканията за предоставяне на помещения – частна общинска собственост, се отправят до кмета на Общината. Искането се придружава от актуални документи, издадени от компетентните органи и/или лица за съдебна регистрация на синдикалната организация и представителната власт на ръководителя /ръководството/ на нейната общинска структура.
(3) Въз основа на заповедта, се сключва договор за наем за определен срок с кмета на Общината или оправомощено от него длъжностно лице.
(4) Наемната цена за помещенията, предоставени на общинските ръководства на синдикалните организации, се определя с решение на Общинския съвет.
(5) Предоставените имоти за нуждите на общинските ръководства на синдикалните организации не могат да се пренаемат, да се преотстъпват за ползване и да се ползват съвместно по договор с трети лица, освен в случаите, предвидени в закон.“
Чл. 17. (1) С решение на Общинския съвет свободни нежилищни имоти – частна общинска собственост, се отдават под наем без публичен търг или публично оповестен конкурс за здравни, образователни и социални дейности за задоволяване на съответните нужди на населението, както и на юридически лица с нестопанска цел, осъществяващи дейност в обществена полза.
(2) Производството за отдаване под наем на имот – частна общинска собственост започва с мотивирана писмена молба от представляващия юридическото лице с нестопанска цел до Кмета на Общината. В молбата се посочват данни относно дейността, която упражнява юридическото лице с нестопанска цел, както и за какви цели се иска общинския имот. Молбата задължително се придружава с данни за актуалната съдебна регистрация на юридическото лице с нестопанска цел и с нотариално заверено копие на удостоверение за вписване в Централния регистър на юридическите лица с нестопанска цел за осъществяване на общественополезна дейност.
(3) Въз основа на решението на Общинския съвет, Кметът на Общината или оправомощено от него длъжностно лице сключва договор за наем по цени, определени от Общинския съвет.
(4) По реда на горните алинеи, се предоставят под наем на търговски дружества поземлени имоти, необходими като терени за временно използване, за спомагателни и допълнителни площадки, комуникации и други, свързани с изграждането, ремонта и поддържането на обекти на техническата инфраструктура, за срока на ремонтно-строителната дейност. Към молбата търговското дружество представя съответни документи, обуславящи нуждата от общинския имот и извършваната строително-ремонтна дейност /одобрен проект, разрешение за строеж и други необходими документи/.
Чл. 18. (1) Договорите по чл. 16 с политическите партии-ползватели се прекратяват:
1. когато партията придобие в собственост помещения от същия вид, годни за постоянно ползване.
2. когато партията престане да отговаря на условията за предоставяне на общински имот, определени с отделен закон.
3. поради неплащане на експлоатационните разходи за повече от три месеца.
4. при нарушение на забрана по чл. 16, ал.5.
(2) Наемните правоотношения със синдикални организации по чл.16а се прекратяват при условията и реда на чл.15 от ЗОС или при нарушение на забрана по чл. 16а, ал.5.
(3) Прекратяването по предходните алинеи се извършва със заповед на кмета на Общината, в която се посочват основанието за прекратяване, събраните доказателства и срокът за опразване на помещението, който не може да бъде по-дълъг от един месец.
(4) При възникване на належаща общинска нужда, наемните правоотношения по чл.16а и чл.17 от тази наредба се прекратяват по реда на чл.18 от ЗОС.
Чл. 19. (1) Общината възстановява владението си върху собствен недвижим имот след изтичане на давностния срок по чл.67 от Закона за собствеността /ЗС/, ако в него не е реализирано отстъпеното право на строеж, пристрояване или надстрояване на физическо или юридическо лице.
(2) В случаите по предходната алинея въз основа на проверка, извършена на място от съответния районен техник, Главният архитект на Общината издава удостоверение за липсата на реализиран строеж или за степента на реализацията му /при частична реализация/. Приемателят на правото на строеж се уведомява по реда на Административно – процесуалния кодекс /АПК/ за погасяване правото на строеж въз основа на издаденото удостоверение на Главния архитект.
(3) Въз основа на действията по предходната алинея, се прави от длъжностно лице в отдел “Управление на общинската собственост” отбелязване в акта за частна общинска собственост.
Чл. 20. (1) Безстопанственост на имот се установява от комисия, определена със заповед на Кмета на Общината, в която влизат представители на отдели “Управление на общинската собственост”, “Устройство на територията, строителство и инвестиционна политика” и “Местни приходи”и „Бюджет, финанси“ и кмет или кметски наместник. Комисията съставя констативен протокол за местоположението на имота и за неговото състояние.
(2) Кметът на Общината издава заповед за завземане на имота по ал.1. Заповедта съдържа мероприятията, които трябва да се проведат за привеждането му в състояние да бъде използван по предназначение.
(3) Завладеният безстопанствен имот, се управлява съобразно реда за управление на съответния вид имот - частна общинска собственост, указан в тази наредба или в наредбата по чл.45а от ЗОС.
Чл. 21. Паметници на културата, които са общинска собственост, се ползват при условията и по реда, определени в съответните специални нормативни актове.
Раздел ІІІ
Управление на земеделски земи, гори и земи от горския фонд - общинска собственост
Чл. 22. (1) Земи от Общинския поземлен фонд /ОПФ/, се отдават под наем на физически и юридически лица при следните условия:
1. да има влязло в сила решение на Общинска служба “Земеделие” /Поземлена комисия/ за възстановяване на общинската земя в съществуващи или възстановими стари реални граници и съставен въз основа на него акт за общинска собственост;
(2) Земите по предходната алинея могат да се отдават под наем и на безимотни и малоимотни лица с постоянен и настоящ адрес в населеното място, в чието землище се намират земите.
(3) Земите по ал.1 могат да се отдават за ползване и чрез договор за аренда, съгласно Закона за арендата в земеделието чрез публичен търг или публично оповестен конкурс по реда на глава V, въз основа на решение на Общинския съвет.
Чл. 23. (1) Безимотните и малоимотни лица, които искат да получат земя под наем, подават след приемане на съответно решение от Общинския съвет, заявление до Кмета на Общината или кметовете на отделните селища със следните данни: имената по документ за самоличност; ЕГН; копие от документ за самоличност на заявителя. В заявлението се посочва площта и местонахождението на земята, която се иска под наем.
(2) Към заявлението безимотните кандидати прилагат декларация, че те и членовете на тяхното семейство не притежават земеделски земи, не са в процедура по възстановяване право на собственост върху земя по реда на ЗПСЗЗ пряко или по наследство и че за неверни данни носят отговорност по Наказателния кодекс /НК/.
(3) Към заявлението малоимотните кандидати прилагат влязло в сила решение на Общинска служба “Земеделие” /Общинската поземлена комисия/ за възстановена по реда на ЗСПЗЗ, както и декларация, че те и членовете на техните семейства не притежават други земи в страната и че при неверни данни носят отговорност по НК.
(4) Когато заявлението се подава чрез пълномощник, се прилага нотариално заверено пълномощно или нотариално заверен препис от него.
Чл. 24. Постъпилите по чл.23 заявления се разглеждат от комисия, назначена от Кмета на Общината.
Чл. 25. (1) Не се допуска на безимотно лице да се отдават под наем повече от 10 декара.
(2) Малоимотно лице може да получи под наем такава площ земя, която заедно с площта на собствената му земя не надвишава 10 декара.
(3) Исканията за предоставяне на земи по чл.23, се удовлетворяват по реда на постъпване.
Чл. 26. (1) Договорите за наем за земите по чл.23 се сключват от Кмета на Общината за срок не по-дълъг от пет години.
(2) Определеният наем се заплаща ежегодно от наемателя, по начин и срок определени в договора.
(3) Отдадените под наем земи се предават на наемателя от комисията по чл.24. За предаването се съставя протокол в два екземпляра, подписан от двете страни - единият за наемодателя, другия за наемателя.
(4) Сключените наемни договори след изтичане на договорения срок могат да бъдат продължени при заявено писмено желание от наемателя, освен ако:
1. наемателят не приеме предлаганото от наемодателя изменение на размера на наемната цена за продължаване срока на договора;
2. решението на Общинска служба “Земеделие” /ОСЗ/ за възстановяване на общинската земя се отмени или измени по реда на чл.14, ал.6 и ал.7 от ЗСПЗЗ и това засяга отдадената под наем земя;
3. наемодателят иска да внесе промени в условието на ползването на земята, които не се приемат от наемателя;
4. земята не се използва по предназначение.
5. наемателят не е изпълнявал задълженията си по договора по съответния начин и в срок.
Чл. 27. Получените приходи се внасят в общинския бюджет.
Чл. 28. Размерът на наемната цена за земеделските земи се определя с решение на Общинския съвет.
Чл.29. Общинският горски територии /ОГТ/ включва:
1. гори и земи, възстановени по реда на Закона за възстановяване собствеността върху гори и земи от горския фонд /ЗВСГЗГФ/ и Правилника за неговото приложение /ППЗВСГЗГФ/
2. гори, залесени или самозалесили се върху земеделски земи от поземления фонд, възстановени по реда на ЗСПЗЗ и ППЗСПЗЗ;
3. гори, създадени върху негодни за земеделско ползване слабопродуктивни и застрашени от ерозия земеделски земи от общинския поземлен фонд, след включване в общинския горски фонд;
4. гори, придобити по реда на ЗОС.
Чл. 30. Възпроизводството на гори обхваща създаването на нови гори, възобновителни, огледни и санитарни сечи, които се извършват съгласно Закона за горите /ЗГ/ и Правилника за прилагане на Закона за горите /ППЗГ/.
Чл. 31. (1) Създаването на нови гори включва дейностите по събиране на семена, производство на посадъчен материал, залесяване, отглеждане, инвентаризация на млади култури и борба с ерозията.
(2) Кметът на Общината възлага извършването на дейностите по ал.1, чрез публичен търг или публично оповестен конкурс по ред на глава V и при спазване на изискванията на ЗГ и ППЗГ.
(3) Дейностите по ал.1 могат да се възлагат поотделно или в комплекс от дейности в зависимост от вида, местоположението, обема и сроковете им.
Чл. 32. Ползването на горите и земите се осъществява с решение на Общинския съвет по един от следните начини:
1. с такси за ползване на дървесина на корен и с такси за странични ползвания, утвърдени от Общинския съвет;
2. чрез публичен търг или публично оповестен конкурс;
3. чрез концесия.
Чл. 33. Годишното ползване на горите общинска собственост се извършва по одобрен от РДГ “План – извлечение” от действащия Лесоустройствен план.
Чл. 34. (1) Ползването на дървесината от ОГТ се извършва по реда на чл.31, ал.2.
(2) Гражданите с постоянен и настоящ адрес на територията на Общината могат да ползват дървесина от горите – общинска собственост, като заплащат такса на корен.
(3) Позволително за странични ползвания от гори и земи от ОГТ, се издава от Държавното лесничейство, срещу документ за платена такса.
Чл. 35. Строителство в горите и земите от ОГТ, без промяна на предназначението им, се извършва във връзка с осигуряване на мероприятията по управление на горите и се допуска съгласно предвижданията на Устройствена схема /План/.
Раздел ІV
Управление на движими вещи - общинска собственост
Чл. 36. Кметът на Общината и кметовете на отделните селища организират управлението и ползването на движимите вещи, обслужващи дейността на съответната администрация.
Чл. 37. (1) Движимите вещи – общинска собственост, се предоставят безвъзмездно за управление на юридически лица и звена на общинска бюджетна издръжка. Те могат да се предоставят безвъзмездно и на други юридически лица или звена на бюджетна издръжка или на техни териториални структури, при положение, че вещите не са необходими за нуждите на органите на Общината или на юридически лица и звена на общинска бюджетна издръжка, със заповед на Кмета на Общината.
(2) Движимите вещи се предоставят въз основа на мотивирано писмено искане от ръководителя на съответното заинтересованото лице, звено или структура на бюджетна издръжка и документ, че то е на бюджетна издръжка.
Чл. 38. (1) Отдаването под наем на движими вещи на физически и юридически лица, извън тези на бюджетна издръжка, се извършва от Кмета на Общината или упълномощено от него длъжностно лице след организиране и провеждане на публичен търг или публично оповестен конкурс, при условия и ред, определени в глава V.
Чл. 39. Движимите вещи, предназначени за здравни, културни, образователни, просветни и социални нужди от общинско значение, се управляват от ръководителите на заведенията /звената/, на които са предоставени за ползване.
Г л а в а ч е т в ъ р т а
РАЗПОРЕЖДАНЕ С ОБЩИНСКИ НЕДВИЖИМИ ИМОТИ И
ДВИЖИМИ ВЕЩИ - ЧАСТНА ОБЩИНСКА СОБСТВЕНОСТ
Раздел I
Общи разпоредби
Чл. 40. (1) Разпореждането с недвижими имоти - частна общинска собственост се осъществява чрез:
1. продажба на имоти или на идеални части от тях;
2. замяна на имоти или на идеални части от тях и на вещни права върху тях;
3. учредяване право на строеж, надстрояване или пристрояване - възмездно или безвъзмездно;
4. учредяване на вещно право на ползване - възмездно или безвъзмездно;
5. внасяне /апорт/ на собственост и вещни права в капитала на търговски дружества;
6. делба;
7. дарение;
8. безвъзмездно прехвърляне право на собственост и/или на ограничени вещни права на юридически лица на бюджетна издръжка;
9. договори за прехвърляне на собственост по чл.15 и чл.17 от Закона за устройство на територията /ЗУТ/;
10. по силата на закон;
11. чрез съдебна спогодба, въз основа на решение на Общинския съвет.
(2) Разпореждането с движими вещи - частна общинска собственост, се осъществява чрез:
1. продажба;
2. замяна;
3. дарение;
4. предоставяне право на ползване.
Чл. 41. В капитала на търговски дружества могат да се внасят само нежилищни недвижими имоти - частна общинска собственост или вещни права върху тях, след решение на Общинския съвет.
Чл. 42. Продажбата на движими вещи, които не са необходими за дейността на Общината, се извършва след решение на Общински съвет, след организиране и провеждане на публичен търг или публично оповестен конкурс, при условия и ред, определени в глава V.
(2) Замяната на движими вещи става с договор, сключен с Кмета на Общината, по реда и условията на ЗЗД.
(3) Дарението на движими вещи – общинска собственост с пазарна стойност до 1000 лева се осъществява със Заповед на Кмета на Общината.
(4) Дарението на движими вещи – общинска собственост с пазарна стойност над 1000 лева се осъществява след Решение на Общински съвет – Гулянци.
(5) Въз основа на заповедта по ал.1 или ал.3 съответно на Решението на Общинския съвет по ал.4, Кметът на Общината сключва договор по реда и условията на ЗЗД.
(6) Движими вещи - частна общинска собственост, които са останали непродадени след провеждането на публичен търг или публично оповестен конкурс могат да бъдат предоставени безвъзмездно по балансова стойност на учебни, научни, културни, здравни или спортни заведения и организации.
Чл. 43. (1) При разпореждане с недвижими имоти и движими вещи, цената им се определя от оценител на имоти по пазарни цени.
(2) Когато с влязъл в сила План за регулация и застрояване /ПРЗ/ към деня на сделката се предвижда ново застрояване върху имота, или надстрояване, или пристрояване на съществуващата сграда, в цената на земята се включва и пазарната стойност на правото на строеж върху разликата между реализираното застрояване и предвиденото по ПРЗ.
Чл. 44. (1) При разпореждане с недвижими имоти общинска собственост, физическите и юридическите лица, придобили право на собственост, заплащат на Общината местен данък в размер, определен от Общински съвет – Гулянци.
(2) Разходите по вписване на съответния договор в Агенция по вписванията, са за сметка на приобретателя по сделката.
Раздел II
Разпореждане с общински недвижими имоти чрез правни сделки
Чл. 45. (1) Продажбата на недвижими имоти – частна общинска собственост, се извършва след решение на Общинския съвет, от Кмета на Общината чрез публичен търг или публично оповестен конкурс по ред, определен с настоящата Наредба.
(2) Договорите, с които се извършва разпореждане с недвижими имоти - частна общинска собственост, се сключват в писмена форма от Кмета на Общината и се вписват в Агенция по вписванията, а при замени с държавни имоти - по местонахождението на държавния имот.
(3) Договорите по предходната алинея се сключват след заповед на Кмета на Общината.
(4) Разпореждането с недвижим имот – частна общинска собственост по реда и условията на тази наредба, се извършва по цена не по-ниска от определената в актуална пазарна оценка, изготвена от независим оценител на имоти.
(5) Общинския съвет със свое решение приема цената по разпоредителната сделка, която може да е равна или по-висока от определената по реда на ал.4, но не по-ниска от данъчната. При провеждане на публичен търг или публично оповестен конкурс, приетата цена е начална.
Чл. 46. Продажбата на недвижими имоти – частна общинска собственост, може да се извърши без публичен търг или публично оповестен конкурс, след решение на Общинския съвет по реда и условията на чл. 35, ал. 4 от ЗОС.
(2) Въз основа на решението на Общинския съвет, Кмета на Общината издава съответна заповед и сключва договор.
(3) По реда на предходните алинеи се извършва продажбата на имоти и вещи – частна общинска собственост и:
1.между Общината и държавата или между общини;
2.когато лицата, на които може да се извърши продажба, са определени в закон.
Чл. 47. Не могат да се продават съществуващи сгради и обособени обекти в тях, които не са предвидени по действащия План за застрояване /ПЗ/ за съответния урегулиран поземлен имот /УПИ/.
Чл. 48. Прехвърляне на собственост върху недвижим имот или част от него с предварителен и окончателен договор по чл.15 и чл.17 от ЗУТ, се извършва от Кмета на Общината след решение на Общинския съвет.
(2) Предварителният договор по ал.1 съдържа цената на частта на имота – общинска собственост за създаване или присъединяване към УПИ и се сключва въз основа на проект за изменение на действащия ПУП. В предварителния договор се вписват условията по ал. 5 и ал. 6.
(3) В случай, че изменението на ПУП не влезе в сила шест месеца след сключване на предварителния договор, се извършва нова оценка на частта на имота – общинска собственост за създаване или присъединяване към УПИ, въз основа на която се сключва окончателния договор.
(4) В случай, че Експертният съвет по чл.5, ал.4 от ЗУТ /ЕСУТ/ установи, че проектът по ал.3 не може да бъде приет без изменения, той прави служебно предложение до Кмета на Общината за изменение на предварителния договор.
(5) Окончателният договор се сключва в срок от един месец след влизане в сила на изменението на подробния устройствен план. След изтичане на този срок, общината може да иска сключване на окончателен договор по съдебен ред, както и обезщетение в размер на законната лихва върху дължимите суми за периода на забавата.
(6) Окончателният договор се вписва в Агенция по вписванията по местонахождението на имота.
Чл. 49. Продажба на земя – частна общинска собственост на собственик на законно построена върху нея сграда, се извършва от Кмета на Общината без търг или конкурс, въз основа на решение на Общинския съвет и при условие, че за общинската земя е отреден УПИ с предвиждане, съответстващо на учреденото и реализирано право на строеж. За имота се изготвя оценка от лицензиран оценител.
(2) Производството започва с подаване на писмено заявление от собственика на сградата до Кмета на Общината. Към заявлението се прилагат:
1. Документ за учредено или признато право на строеж или документ за собственост на сградата.
2. Актуални скици на имота от действащия регулационен план и от Службата по геодезия, картография и кадастър /СГКК/ - гр.Плевен с попълнен кадастър – в случаите, когато съответния имот попада в територия, за която са одобрени по реда на Закона за кадастъра и имотния регистър /ЗКИР/ кадастрална карта и кадастрален регистър;
Чл. 50. (1) Въз основа на представените документи по чл. 49 Кметът на Общината издава заповед, в която определя купувача; имота, върху който се прехвърля правото на собственост; цената; дължимия данък и такси; редът, начините и условията на плащане; други изисквания, които купувачът трябва да изпълни.”
(2) В едномесечен срок от връчване на заповедта, лицето, подало молба за закупуване, заплаща цената съгласно решението на Общинския съвет.
(3) След представяне на документи за извършените в срока по предходната алинея плащания, Кметът на Общината подписва договор за продажба на имота.
Чл. 51. Замяна на имот - частна общинска собственост, на право на строеж върху имот - частна общинска собственост, или на учредено в полза на общината право на строеж с имот или с право на строеж - собственост на физически лица или на юридически лица не може да се извършва, освен в случаите:
1. за изпълнение на задължения, произтичащи от международен договор;
2. между Общината и друга община или между общината и държавата;
3. в други случаи - при условия и по ред, определени в закон.
(2) Решенията за извършване на замяна, се приемат от общинския съвет с мнозинство от две трети от общия брой на съветниците. Извършването на замяна по ал. 1 се осъществява по реда и условията на чл. 40 от ЗОС.
(3) Не се допускат замени:
1. когато имотите - собственост на трети лица, са обременени с ипотека или други тежести, отдадени са под наем или под аренда;
2. на общински урегулирани поземлени имоти, отредени за жилищно строителство, срещу нежилищни имоти;
3. на общински имоти с имоти на лица, за които е установено, че без правно основание ползват общински имот, договорите за наем или за вещни права върху общински имоти са прекратени по тяхна вина или с които Общината води съдебни имуществени спорове.
(4) В случаите по ал. 1, Кметът на Общината отправя писмено предложение за замяна до заинтересованите собственици или съсобственици на имоти. Предложение за замяна до кмета на общината могат да правят и заинтересованите собственици или съсобственици на имоти по ал. 2. В предложението се посочват предлаганите за замяна имоти или вещни права. При постигане на съгласие Кметът на Общината внася предложението за замяна в Общинския съвет.
Чл. 52. Дарение на имот – частна общинска собственост, се извършва след решение на Общински съвет, прието с мнозинство три четвърти от общия брой на съветниците. Въз основа на решението, Кметът на Общината издава заповед и сключва договор.
Чл. 53. (1) Правото на строеж се учредява след решение на Общински съвет от Кмета на Общината чрез публичния търг или публично оповестен конкурс и съобразно предвижданията на влязъл в сила ПУП.
(2) Правото на строеж се учредява безсрочно или за определен срок.
(3) С решение на Общинския съвет, прието с мнозинство повече от половината от общия брой на съветниците, без търг или конкурс може да се учреди възмездно право на строеж на лицата, определени в чл.37, ал.4 от ЗОС.
(4) Безвъзмездно право на строеж се учредява след решение на Общинския съвет, прието с мнозинство две трети от общия брой на съветниците.
(5) Безвъзмездно право на строеж се учредява след решение на Общинския съвет, прието с мнозинство повече от половината от общия брой на съветниците за лицата, определени в чл.37, ал.6 от ЗОС.
(6) В случаите по ал.3, ал.4 и ал.5, лицата желаещи да придобият права по чл.37, ал.4, ал.5 и ал.6 от ЗОС, подават мотивирана писмена молба до Кмета на Общината. Към молбата задължително се представят и документи доказващи, че са правоимащи по смисъла на чл.37, ал.4 и ал.6 от ЗОС, както и актуални данни за тях.
(7) На основание решението на Общинския съвет по ал.3, ал.4 или ал.5, Кметът на Общината издава заповед и сключва договор. Продажната цена на правото на строеж на обекта, се определя чрез пазарна оценка върху разгънатата застроена площ /РЗП/, по влязъл в сила ЗП и одобрен технически инвестиционен проект /ТИП/.
Чл. 54. (1) Правото на строеж се учредява от Кмета на Общината, въз основа решение на Общинския съвет и без публичен търг или публично оповестен конкурс:
1. върху съсобствени имоти и парцели;
2. върху недвижими имоти - общинска собственост, за изграждане на предвидени по ЗП трафопостове, енергийни съоръжения и отклонения от съществуващите на лицата, инвеститори на обектите, за чийто нужди са предназначени и на енергийни предприятия по смисъла на Закона за енергетиката.
(2) В случаите по ал.1, т.1, правото на строеж се учредява по предложение на съсобственика срещу:
1.пазарната стойност на правото на строеж, съответстващо на идеалната част от имота, собственост на общината, изчислена в пари или;
2. придобиване на собственост върху предвидени по одобрен ТИП обособени обекти в бъдещата сграда върху имота или готови обекти в съществуващи други сгради, съответстващи на полагащото се пазарно обезщетение за идеалната част от имота - собственост на общината. В тези случаи с решението на Общинския съвет, се определя размера на обезщетението в бъдещата сграда, изчислено като процент от разгънатата застроена площ и се възлага на Кмета на общината да определи конкретните обекти, въз основа на одобрен ТИП.
Чл. 55. (1) Право на строеж в урегулиран поземлен имот – частна общинска собственост, за изграждане на гаражи или други постройки на допълващо застрояване се учредява съобразно предвижданията на влязъл в сила подробен устройствен план, по решение на Общинския съвет и след провеждане на публичен търг, в следната последователност:
1. при първи търг до участие се допускат само лица, притежаващи право на собственост върху сграда или самостоятелен обект в сграда в същия урегулиран поземлен имот, като един собственик има право да участва за един обект.
2. при липса на кандидати за някой от обявените обекти – гаражи или други постройки на допълващо застрояване се обявява нов търг, в който до участие се допускат всички желаещи лица за неограничен брой обекти.
Чл. 56. (1) Право на надстрояване и/или на пристрояване на сграда, построена върху имот – частна общинска собственост, в случаите когато, чрез надстрояването или пристрояването не се обособява самостоятелен обект, се учредява със заповед на Кмета на Общината, по определена цена от Общинския съвет, без публичен търг или публично оповестен конкурс, на собственика на сградата или на собствениците на жилища в сгради – етажна собственост или на техни сдружения.
(2) Право на надстрояване и/или на пристрояване на сграда, построена върху имот – частна общинска собственост, в случаите когато чрез надстрояването или пристрояването се обособява самостоятелен обект, се учредява след решение на Общински съвет със Заповед на Кмета на Общината без публичен търг или публично оповестен конкурс на собственика на сградата или на собственици на жилища в сгради – етажна собственост или техни сдружения.
(3) В случаите по ал.1 и ал.2, когато собствениците на сградата са повече от един, правото на надстрояване или пристрояване се учредява на всички собственици или на някои от тях, след представяне на декларация - съгласие с нотариална заверка на подписите от всички собственици в етажната собственост.
(4) Когато Общината е собственик на имот в сграда – етажна собственост, съгласието е в писмена форма, като декларацията - съгласие се подписва от Кмета на Общината.
(5) Лицата, желаещи да им бъде учредено право на пристрояване и/или надстрояване подават молба (заявление) до Кмета на Общината. В случаите по ал.2 Кметът на Общината внася предложение в Общинския съвет.
(6) Кметът на Общината издава заповед за учредяване правото на пристрояване и/или надстрояване.
(7) Кметът на Общината сключва договор след заплащане на цената, дължимите данъци, такси и режийни разноски.
(8) Безвъзмездно право на надстрояване и/или на пристрояване може да се учреди при условията и по реда на чл.56, ал.4, ал.5, ал.6 и ал.7 от Наредбата.
Чл. 57. / (1) Съсобствеността върху недвижими имоти между Общината и физически или юридически лица се прекратява чрез:
1. доброволна делба;
2. съдебна делба;
3. продажба частта на общината;
4. откупуване на частта на съсобственика/съсобствениците;
(2) Доброволната делба се осъществява чрез:
1. даване или получаване в дял на реални части от имота;
2. получаване собствеността на целия имот от един от съсобствениците с изплащане частите на останалите съсобственици в брой, когато имотът е реално неподеляем.
(3) Съсобствеността върху недвижими имоти между Общината и физически или юридически лица, се прекратява по предложение на съсобствениците до Кмета на Общината или по негова инициатива, с решение на Общинския съвет.
(4) Съсобствеността върху недвижими имоти между Общината и физически или юридически лица, възникнала в следствие на влязло в сила изменение на ПУП, се прекратява по предложение на съсобствениците до Кмета на Общината или по негова инициатива, въз основа решение на Общинския съвет, когато съсобствения имот не може да бъде реално поделен на отделни имоти, отговарящи на изискванията за самостоятелен УПИ. В тези случаи съсобствеността се прекратява чрез продажба на общинския дял или изкупуване от Общината на имота – частна собственост въз основа на заповед на Кмета на Общината и сключване на договор. Цената на придаваемата част се заплаща в едномесечен срок от връчване на заповедта.
Чл. 58. След получаване на решението на Общинския съвет по предходния член, Кметът на Общината издава заповед за прекратяване на съсобствеността. Съсобствеността се прекратява в срок до два месеца след връчване на заповедта.
(2) След плащане на цената и на дължимите данъци, такси в посочения в заповедта по ал.1 срок, Кметът на Общината сключва договор за прекратяване на съсобствеността на съответното основание.
Чл. 59. (1) Правото на ползване върху имоти и вещи - частна общинска собственост, се учредява след решение на Общинския съвет, от Кмета на Общината чрез публичен търг или публично оповестен конкурс.
(2) В случаите, когато лицата, на които може да се учреди право на ползване, са определени със закон, то се учредява без публичен търг или публично оповестен конкурс след решение на Общинския съвет. Когато лицата, на които може да се учреди безвъзмездно право на ползване, са определени в закон, то се учредява без публичен търг или публично оповестен конкурс след решение на Общинския съвет, прието с мнозинство повече от половината от общия брой на съветниците.
(3) Безвъзмездно право на ползване извън случаите по ал.2 се учредява след решение на Общинския съвет, прието с мнозинство две трети от общия брой на съветниците.
(4) Лицата, желаещи да придобият правата по ал.2 или ал.3, подават мотивирана писмена молба до Кмета на Общината, в която се посочва правното им основание за това. В молбата се посочва, нуждата, за която ще се използва общинския имот, срока и евентуално имотът, който се иска за предоставяне. Предложението за предоставяне на правото на ползване се внася в Общинския съвет от Кмета на Общината, придружени от документи за актуалното им състояние.
(5) Въз основа на резултатите от публичния търг или публично оповестения конкурс, съответно на решението на Общинския съвет, Кметът на Общината издава заповед и сключва договор.
Г л а в а п е т а
УСЛОВИЯ И РЕД ЗА ПРОВЕЖДАНЕ НА ПУБЛИЧНИ ТЪРГОВЕ И
ПУБЛИЧНО ОПОВЕСТЕНИ КОНКУРСИ
Раздел І
Общи разпоредби
Чл.60. (1) С тази глава се уреждат условията и реда за организиране и провеждане на публични търгове или публично оповестени конкурси за отдаване под наем и разпореждане с имоти и вещи и ограничени вещни права върху тях.
(2) Търговете и конкурсите, провеждани по реда и условията на тази наредба, са публични и общодостъпни.
(3) Участниците в публичните търгове и публично оповестените конкурси, както и всички присъстващи трети лица, са длъжни да спазват утвърдените тръжни /конкурсни/ правила и реда в залата /помещението/, където се провежда съответната процедура. Дадените в изпълнение на тези изисквания указания на председателя на тръжната /конкурсната/ комисия, са задължителни за всички присъстващи.
(4) При неспазване изискванията на ал.3 или на дадените указания, председателят на тръжната /конкурсната/ комисия, предупреждава съответното лице, че при повторно нарушение ще бъде отстранено от помещението. При повторно нарушение, лицето /включително и ако е участник в процедурата или негов представител или пълномощник/, се отстранява от помещението и от участие /за участниците или техните представители или пълномощници/, като при необходимост се изисква съдействие от охраната на сградата. При отказ за доброволно напускане на помещението, се уведомяват органите на МВР за нарушаването на обществения ред.
(5) При необходимост и по негова преценка, в случаите по ал.4 председателят на тръжната /конкурсната/ комисия преустановява провеждането на съответната процедура и насрочва новото й провеждане на обявената резервна дата, като устно уведомява за това присъстващите. При новото провеждане, процедурата започва от действието, при което е била прекъсната. Фактите и обстоятелствата по тази и предходната алинея, се отразяват в протокола.
(6) Наредбата се прилага съответно и при разпореждане и отдаване под наем на имоти и вещи, включени в дълготрайните материални активи на търговски дружества с повече от 50 на сто участие на общината в капитала. В тези случаи представляващия по регистрация търговското дружество, изпълнява всички функции на кмета на общината, регламентирани с тази глава.
Чл. 61. По реда на тази глава се извършва отдаване под наем чрез публичен търг или публично оповестен конкурс на:
1. недвижими нежилищни имоти - частна общинска собственост;
2. имоти или части от имоти, публична общинска собственост;
3. земи от ОПФ и земи и гори от ОГФ;
4. движими вещи – общинска собственост: машини, съоръжения, оборудване, транспортни средства, вещи за стопански и административни нужди и др.
5. имоти или части от тях - общинска собственост, предоставени за управление на училища, детски градини и обслужващи звена.
Чл. 62. По реда на тази глава се извършва продажба чрез публичен търг или публично оповестен конкурс на:
1. недвижими имоти - частна общинска собственост;
2. движими вещи
Чл. 63. По реда на тази глава се извършва чрез публичен търг или публично оповестен конкурс:
1. учредяване на възмездно право на строеж - чл.37, ал.1 от ЗОС;
2. учредяване право на надстрояване или пристрояване върху недвижим имот - частна общинска собственост по реда на чл.38 от ЗОС, когато води до обособяване на самостоятелен обект;
3. учредяване право на ползване.
Чл. 64. (1) Решение за провеждане на публичен търг или публично оповестен конкурс се взема от Общинския съвет или Кмета на Общината, в предвидените в тази Наредба и другите нормативни актове случаи и съдържа най-малко следната информация:
1. Описание на имотите или вещите - предмет на публичния търг или публично оповестен конкурс;
2. вида на търга
3. начална тръжна цена, определена по реда на тази Наредба и Наредбата за реда за придобиване, управление и разпореждане с общински имоти, приета с решение на Общинския съвет.
4. начин и срок на плащане и евентуални обезпечения за неговото извършване;
5. специални условия, произтичащи от закона или решения на Общински съвет;
6. размер на депозита за участие;
7. място на получаване на тръжните документи, тяхната цена и място на заплащането им;
8. специални изисквания към участниците, когато това се налага от вида на обекта;
9. мястото за подаване на заявления за участие;
9. други услови.
(2) След влизане в сила на Решението на общинския съвет по чл.79.64 ал. 1 , Кмета на общината издава заповед за насрочване на публичен търг или публично оповестен конкурс като определя:
1. Описание на имотите или вещите - предмет на публичния търг или публично оповестен конкурс;
2. вида на търга
3. начална тръжна цена, определена по реда на тази Наредба и Наредбата за реда за придобиване, управление и разпореждане с общински имоти, приета с решение на Общинския съвет.
4. начин и срок на плащане и евентуални обезпечения за неговото извършване;
5. специални условия, произтичащи от закона или решения на Общински съвет;
6. дата, място и час на провеждане на търга
7. размер на депозита за участие;
8. място на получаване на тръжните документи, тяхната цена и място на заплащането им;
9. специални изисквания към участниците, когато това се налага от вида на обекта;
10. мястото за подаване на заявления за участие;
11. крайният срок за приемане на заявленията за участие;
12. втора дата за провеждане на търга, място и срок за повторно подаване на документи за случай, че първият търг се обяви за непроведен;
13. други условия.
(3) Изготвените правила за участие и провеждане на съответната процедура, се представят на Кмета на Общината за утвърждаване. Утвърдените правила заедно с образци и други документи за участие, се продават на заинтересованите лица. Платената цена за тръжна или конкурсна документация не подлежи на връщане.
(4) Депозитът за участие, когато такъв се изисква, се представя под формата на парична сума или банкова гаранция. Същият се определя в размер от 10 до 20 на сто от размера на първоначалната цена – при продажба или учредяване на ограничено вещно право, и в размер до 10 на сто от първоначалната годишна наемна цена.
(5) Обявление за провеждане на публичен търг или публично оповестен конкурс се публикува задължително в един местен вестник след издаване на заповедта на кмета. Обявленията се поставят на видно и общодостъпно в рамките на установеното работно време място в сградата на Общината, публикуват се в интернет-страницата на Община Гулянци или могат да бъдат разгласени по друг подходящ начин.
(6) Обявлението съдържа данните по ал.2, мястото, откъдето може да се получи документацията по ал.3, както и:
1. размера на таксата за получаване на документацията и начина на заплащането й;
2. времето и начина за оглед на отдаваните под наем сгради, помещения и вещи;
3. мястото и срока на подаване на предложенията - при търг с тайно наддаване и конкурс;
4. мястото, деня и часа за провеждане на търга или конкурса.
Чл. 65. (1) Комисията за провеждане на публичния търг или публично оповестения конкурс е в състав от три до пет члена, между които председател, правоспособен юрист.Със заповедта за назначаване състава на комисията, се определят и резервни членове, които заместват титулярите при тяхно отсъствие.
(2) Когато предмет на публичния търг /публично оповестения конкурс/ е отдаване под наем или разпореждане с имот на територията /в землището/ на друго населено място в общината, в състава на комисията се включва кмета на кметство /кметския наместник/ или определени от него служители от съответната администрация. При отсъствие на кмета на кметство /кметския наместник/ или определен от него служител от съответната администрация, той се замества от друг резервен член на комисията.
(3) Когато предмет на публичния търг /публично оповестения конкурс/ е отдаване под наем на имоти или части от тях - общинска собственост, предоставени за управление на училища, детски градини и обслужващи звена, в състава на комисията се включва директора /ръководителя/ или определен от него служител от съответното звено.
(4) Когато по обективни причини член на комисията не може да изпълнява задълженията си и не може да бъде заместен от резервен член, Кметът на общината или оправомощено от него лице издава заповед за определяне на нов член.
(5) Преди започването на търга, членовете на комисията подписват декларация за липса на обстоятелствата по чл.65, ал.6 от наредбата и за неразпространение на търговска и служебна тайна, свързана с участниците и техните оферти
(6) В състава на комисията не могат да участвуват лица, които са: 1.Заинтересовани от резултата на търга или конкурса; 2.”свързани” лица по смисъла на Търговския закон с участниците в конкурса или с членовете на техните управителни и контролни органи; 3. участвали в подготовката на оферта. В случай, че такива лица бъдат включени в комисията, те са задължени незабавно след връчване на заповедта да си направят писмен отвод
Чл. 66. (1) В деня и часа, определени за провеждане на публичния търг или публично оповестения конкурс , председателят на комисията:
1. проверява присъствието на членовете на комисията;
2. обявява откриването на публичния търг или публично оповестения конкурс, неговия предмет, проверява представените документи от участниците, констатира дали са изпълнени условията за провеждането на търга или конкурса.
(2) В случай, че отсъства член на комисията или правоспособния юрист, отсъстващия се замества от резервен член.
(3) В случаите, когато се отлага започната вече тръжна или конкурсна процедура, обявените до този момент за спечелили участници за отделни имоти /вещи/ - предмет на публичния търг или публично оповестения конкурс, респективно закупилите документация, запазват правата си.
Чл. 67. (1) Направените по реда на тази глава устни или писмени предложения за придобиване на вещни права или наемане на общински имот, са обвързващи за съответния участник след подаването им и не могат да се оттеглят.
(2) Писмени или устни искания и/или волеизявления за оттегляне или отказ от направени предложения, не се удовлетворяват.
Раздел ІІ
Условия и ред за провеждане на публични търгове
Чл. 68. (1) Участниците в публичния търг представят на комисията за провеждане на съответната процедура поставени в запечатан, непрозрачен плик: заявление за участие; декларация за оглед на обекта и запознаване с тръжните правила; документ за внесен депозит или банкова гаранция, когато такъв се изисква; удостоверение за актуална регистрация /за регистрираните търговци и други юридически лица/; нотариално заверено пълномощно в оригинал или нотариално заверен препис, когато участникът се представлява от пълномощник; други документи, посочени в правилата за участие. След приключване на съответната процедура, документите остават на съхранение в Община Гулянци.
(2) Върху плика се отбелязва името на участника и наименованието на предмета на публичния търг .
(3) Основанията за отстраняване от публичния търг се посочват в одобрените тръжни правила.
(4) Комисията при отварянето на всеки плик и след това проверява дали са спазени условията за участие в публичния търг, представените документи и обявява редовността на предложението. При отстраняване от участие, се посочва конкретното основание за това.
(5) При закъснение на участник или негов представител след откриване на публичния търг при търг с явно наддаване или с тайно наддаване по чл. 70, ал.1, т.1, същия може да се допусне до участие само с решение на тръжната комисия, ако не е приключило обявяването на допуснатите участници.
Чл. 69. (1) При публичния търг с явно наддаване председателят обявява началната цена, от която наддаването започва и стъпката на наддаването, която не може да бъде по-малко от 5 на сто и повече от 15 на сто от началната цена.
(2) Наддаването се извършва чрез гласно обявяване от участниците на последователни суми над началната цена, разграничени със звуков сигнал, като всяко увеличение трябва да бъде равно на стъпката на наддаване.
(3) При пропускане на реда на някои от участниците, участникът обявил последната достигната на публичния търг цена, може да посочи следващата по размер сума, увеличена със стъпката на наддаване.
(4) Ако на публичния търг се яви само един участник или в резултат на отстраняване остане само един участник, Кметът на общината прекратява търга или насрочва нов или обявява за спечелил единствения участник при предложена цена, не по-ниска от първоначалната тръжна цена.
(5) В случай, че някой от участниците в публичния търг, след изрична покана от председателя, не потвърди първоначалната тръжна цена, както и ако всички участници не предложат цена по-висока поне с една стъпка над първоначалната, внесените от тях депозити или банкови гаранции, когато такива се изискват, не се възстановяват, а банковите гаранции се предявяват за удовлетворяване.
(6) Преди третото обявяване на последната предложена цена, председателят прави предупреждение, че е последно и ако няма друго предложение, обявява приключване на наддаването със звуков сигнал. Председателят обявява спечелилия участник и закрива публичния търг.
Чл.70. Публичният търг с явно и тайно наддаване може да се провежда чрез предварително представяне на предложенията от участниците в администрацията на Община Гулянци.
(1) Начинът на провеждане на публичния търг, се определя в решението за обявяването му.
Чл. 71. (1) Председателят на комисията при отварянето на всеки плик с предложена цена я оповестява на присъстващите.
(2) Ценовите предложения се заверяват чрез подпис от членовете на комисията по публичния търг и се подреждат според размера на посочените суми.
(3) Публичният търг се смята за спечелен от участника, предложил най-висока цена, която се обявява пред всички участници и търгът се закрива.
(4) При предложена еднаква най-висока цена от двама или повече участници, публичният търг продължава между тях с явно наддаване и започва от тази цена. Стъпката на наддаване се определя от председателя съобразно чл.69, ал.1.
Чл. 72. (1) Публичният търг с явно и тайно наддаване се провежда чрез предварително подаване в определен срок на писмени предложения от кандидати в запечатани непрозрачни пликове в администрацията на Община Гулянци. Върху плика се изписват наименованието и адреса на участника и пълното наименование на предмета на търга.
(2) В плика се поставят всички необходими документи за участие и ценовата оферта, поставена в отделен запечатан плик.
(3) Определени от Кмета на Общината длъжностни лица приемат предложенията и водят регистър, в който отбелязват датата и часа на подаденото предложение, неговия пореден номер, имената на лицето подало предложението и в какво качество. След изтичане на крайния срок за подаване на предложенията регистърът и всички приети предложения, се предават на председателя на тръжната комисия.
(4) Предложенията се подават лично от участника, неговия законен или оправомощен представител. Подадените по пощата или чрез куриер предложения не се приемат и завеждат, а се връщат в цялост на посочения подател. Не се приемат за участие, не се завеждат и се връщат незабавно предложения, които са представени след изтичане на крайния срок или са в плик с нарушена цялост.
Чл.73. (1) На заседанието на комисията за отваряне на предложенията при таен публичен търг, могат да присъстват представляващите участниците, техните пълномощници или лично. Липсата или закъснението на участник или негов представител, не е основание за отстраняване от участие.
(2) На заседанието на комисията за отваряне на предложенията при явен публичен търг, задължително присъстват участниците или техните пълномощници. Липсата или закъснението на участник или негов представител е основание за отстраняване от участие.
(3) В деня и часа, определен за провеждане на публичния търг, комисията разпечатва подадените предложения по реда на тяхното постъпване, проверява редовността на представените документи и обявява допуснатите участници.
(4) Председателят отваря пликовете с ценовите оферти на допуснатите до участие лица по реда на тяхното постъпване и обявява предложените цени. Ценовите оферти се заверяват с подписите на всички членове на комисията.
(5) Офертите се класират от комисията според размера на предложената цена. В случай, че двама или повече участници са предложили еднакви най-високи цени, търгът продължава с явно наддаване само между тях, като наддаването започва от предложената цена. Стъпката на наддаване се определя от председателя съобразно чл.69 ал.1.
(6) В случай, че някой от участниците с равна най-висока цена или негов представител липсват, търгът се спира и председателят насрочва възобновяването му за друг ден и час като търг с явно наддаване, като изпраща за това писмени покани на съответните участници с равна цена. В определения ден и част търга се провежда само между явилите се участници, а ако се яви само един - същия се обявява за спечелил, ако потвърди предложената от него в писмената оферта цена.
(7) При необявяване на спечелил участник по реда на предходните алинеи, Кметът на Общината може да вземе решение за провеждане на нов публичен търг при същите условия.
(8) При постъпила само една оферта, Кметът на общината прекратява търга и насрочва нов или обявява за спечелил участника, ако е допуснат до участие и ценовото му предложение е не по-ниско от началната тръжна цена.
Чл.74. Когато за провеждането на публичен търг не се регистрира нито един участник, както и когато не бъде обявен участник за спечелил търга, комисията го обявява за непроведен и се провежда нов търг.
Чл.75. (1) След закриването на публичния търг депозитите на неспечелилите и отстранените участници, се освобождават по разпореждане на председателя на комисията. Депозитите на класираните на първо и второ място участници, на неявилите се или неподали предложение, както и в другите случаи, предвидени в тази глава от Наредбата, не се възстановяват.
(2) Когато е внесен депозит от обявения за спечелил участник, същия се задържа и се прихваща срещу продажната цена на съответното вещно право, а при отдаване под наем се задържа като гаранция за изпълнение на клаузите по наемния договор, освен ако с тръжните не се изисква гаранция в по-голям размер.
(3) Ако депозитът е под формата на банкова гаранция, същата трябва да е със срок един месец след крайния срок на договора за наем.
Чл.76. (1) За резултатите от публичния търг, комисията съставя протокол, който се подписва от всички членове на комисията.
(2) Особените мнения на членовете на комисията задължително се мотивират. При наличие на немотивирано особено мнение, възнаграждение на съответния член на комисията не се изплаща.
Чл. 77. (1) Въз основа на резултатите от публичния търг, Кметът на Общината издава заповед, с която определя класирането, спечелилия участник и отстранените участници, в която се посочват: цената; сроковете, реда, начина и условията на плащането на цената; дължимите данъци, такси; други изисквания, които купувача, приемателя на ограниченото вещно право или наемателя трябва да внесе и/или изпълни.
(2) Заповедта по предходната алинея се издава в 7-дневен срок от приключване на процедурата по провеждането на публичния търг и се обявява в сградата на общинската администрация на място, посочено в тръжните правила и достъпно за всички заинтересувани лица в рамките на установеното работно време. При поискване от заинтересован участник, същият има право да получи копие от заповедта.
(3) Заповедта по ал.1 се връчва на лицето по реда на АПК.
(4) Заповедта по ал.1 може да се оспори от заинтересуваните участници в публичния търг, в 14-дневен срок от деня на обявяването й по реда на ал.2, пред компетентния съд по реда на Административно-процесуалният кодекс /АПК/.
(5) При процедура за продажба или учредяване на ограничено вещно право обявеният за спечелил участник е длъжен да внесе цената /или първата вноска при разсрочено плащане/, дължимите данъци, такси, а при процедура за отдаване под наем - първата месечна наемна вноска, до 30 дни от връчване на заповедта по чл.77 ал.1. Конкретния срок за всеки отделен случай се определя в заповедта.
(6) Ако спечелилият не внесе дължимите суми до изтичане на определения срок, той губи правата си за сключване на сделката /договора/, както и внесения депозит. Ако депозитът е под формата на банкова гаранция, същата се предявява за удовлетворяване.
(7) В случая по ал.4, Кметът на общината може да покани за сключване на договор в определен срок класиран участник, предложил следваща по размер цена или да прекрати процедурата.
Чл.78. (1) Договорът по предмета на публичния търг или публично оповестен конкурс, се сключва след представянето на документи за извършените плащания и в срока, указан в заповедта по чл.77. ал.1 и актуални удостоверения за липса на задължения към общината и държавата, валидни към датата на сключване на договора.
(2) Собствеността се прехвърля на купувача от датата на сключването на договора.
(3) Ако договорът за продажба или учредяване на ограничено вещно право касае недвижим имот, той се вписва от приобретателя за негова сметка. Същият е длъжен да представи екземпляр от вписания договор в Община Гулянци. След получаване на този екземпляр имотът се отписва от актовите книги за общинска собственост или се извършва съответното отбелязване в акта.
Чл.79. Когато има подадена жалба срещу заповедта по чл.77, ал.1, Кметът на Общината или оправомощено от него лице, може да сключи договор за наем със спечелилия публичния търг или публично оповестения конкурс участник, за срок до влизане в сила на решение по оспорването.
Раздел ІІІ
Условия и ред за провеждане на публично оповестени конкурси
Чл.80. (1) В случаите, когато освен размера на цената, органът, взел решението е поставил специфични изисквания към предмета на сделката и сключването и/или изпълнението й са подчинени на определени условия, се организира публично оповестен конкурс.
(2) По реда на тази глава се провеждат и публично оповестените конкурси за отдаване под наем на свободни помещения, терени или части от тях - общинска собственост, предназначени за административни, производствени, стопански и други нужди.
Чл.81. (1) Условията на публично оповестения конкурс се разработват и предлагат от комисията назначена от Кмета на Общината за неговото провеждане.
(2) Примерни условия на публично оповестения конкурс могат да бъдат:
1. заплащане на определена цена;
2. запазване предназначението на обекта;
3. запазване или създаване на нови работни места;
4. извършване на инвестиции;
5. свързани с опазване или възстановяване на околната среда;
6. по начина и срока за прехвърляне на собствеността;
7. определяне на срок, през който приобретателят не може да се разпорежда с обекта на конкурса;
8. специфични технологични, технически или естетически качества на изпълнението;
9. други условия и изисквания към участниците, съобразно спецификата на предмета или сделката.
(3) С утвърждаването на конкурсната документация от Кмета на Общината, се одобряват и конкурсни правила, в които се определят приоритетните условия на публично оповестения конкурс, критериите за оценка на предложенията и тяхната тежест, както и методиката за тяхното оценяване.
Чл.82. (1) Предложението на участниците трябва да съдържа:
1. наименование на предмета на публично оповестения конкурс ;
2. името на участника или неговия представител;
3. становище и разработки по отделните условия на публично оповестения конкурс;
4. проект за стопанско развитие на имота;
5. предложения на участника, благоприятни за организатора;
6. цена и условия за плащане;
7. други предложения и документи.
(2) С утвърждаването на конкурсната документация, като част от нея може да се одобри и образец на предложение, което съдържа реквизитите по ал.1 или част от тях, съобразно приоритетните условия.
Чл. 83. Основанията за отстраняване от публично оповестения конкурс, се посочват в одобрените конкурсни правила.
Чл. 84. Когато в срока постъпи предложение само от един участник и при положение, че е закупена документация от повече от един участник, срокът за предаване на предложения за участие в публично оповестения конкурс може да се удължи до 30 дни по преценка на Кмета на Общината.
Чл. 85. (1) Публично оповестеният конкурс се провежда чрез предварително подаване в определен срок на писмени предложения от участници в запечатани непрозрачни пликове в администрацията на Община Гулянци. Върху плика се изписват наименованието и адреса на участника и пълното наименование на предмета на публично оповестения конкурс.
(2) В плика се поставят всички необходими документи за участие и офертата, поставена в отделен запечатан плик.
(3) Определени от Кмета на Общината длъжностни лица приемат предложенията и водят регистър, в който отбелязват датата и часа на подаденото предложение, неговия пореден номер, имената на лицето подало предложението и в какво качество. След изтичане на крайния срок за подаване на предложенията, регистърът и всички приети предложения се предават на председателя на конкурсната комисия.
(4) Предложенията се подават лично от участника, неговия законен или оправомощен представител. Подадените по пощата или чрез куриер предложения не се приемат и завеждат, а се връщат в цялост на посочения подател.
Чл.86. (1) На заседанието на комисията за отваряне на предложенията, могат да присъствуват представляващите кандидатите, техните пълномощници или лично. Липсата или закъснението на участник или негов представител, не е основание за отстраняване от участие.
(2) В деня и часа, определен за провеждане на публично оповестения конкурс, комисията разпечатва подадените предложения по реда на тяхното постъпване и проверява наличието на представените документи.
(3) След приключване на действията по предходните алинеи, комисията продължава своята работа в закрити заседания. На тях комисията проверява редовността на представените документи и спазване на поставените изисквания в конкурсната документация, като определя с решение допуснатите участници.
(4) Комисията отваря, разглежда и оценява офертите на допуснатите до участие. Въз основа на поставените оценки, комисията прави класиране на участниците.
(5) За извършените действия и взетите решения се съставя протокол, който се представя за утвърждаване на Кмета на Общината.
(6) Кметът на Общината издава заповед, с която определя класирането до второ място, спечелилия участник и отстранените участници.
Чл.87. По неуредените в този раздел въпроси, се прилага предходния раздел ІІ “Условия и ред за провеждане на публични търгове”.
Г л а в а ш е с т а
Надзор, актуване и отписване на имоти, общинска собственост
Чл.88. Община Гулянци удостоверява възникването, изменението и погасяването на правото си на собственост върху имоти с акт за общинска собственост.
Чл.89. (1) Отдел "Устройство на територията, строителство и инвестиционна политика" уведомява отдел “Управление на общинската собственост” за нови урегулирани поземлени имоти, образувани в резултат на приемане на подробни устройствени планове или изменение на съществуващи планове, с оглед съставяне на актове за общинска собственост, като към уведомленията се прилагат задължително скици на новообразуваните урегулирани поземлени имоти, с необходимите показатели, както и заверено копие от влязлата в сила заповед.
(2) Търговските дружества с едноличен собственик на капитала общината, както и търговските дружества с участие на община Гулянци в капитала им, придобили права или вещни права върху недвижими имоти, са длъжни в едномесечен срок от възникване на придобивното основание да уведомят отдел “Управление на общинската собственост” като представят необходими документи, легитимиращи ги като собственици.
(3) Кметовете на кметства подпомагат отдел “Управление на общинската собственост” при осъществяване на функциите и задачите й, чрез извършване на справки, предоставяне на документи и извършване на други действия
Чл.90. Актове за общинска собственост се съставят за всички недвижими имоти - общинска собственост, с изключение на имотите, посочени в чл. 56, ал. 2 от Закона за общинската собственост, освен ако в специален закон е предвидено друго.
Чл.91. (1) Актът за общинска собственост се съставя в два екземпляра от длъжностно лице, определено от кмета на общината, по образец утвърден от министъра на регионалното развитие и благоустройство и министъра на правосъдието образец. Актът се подписва от актосъставителя и се утвърждава от Кмета на община Гулянци
(2) Акта за общинска собственост се предоставя за вписване по реда на Закона за кадастъра и имотния регистър в Служба по вписванията, към Агенция по вписванията към Министъра на правосъдието.
(3) В Служба по вписванията се представят двата оригинала на акта.
(4) Вписаният оригинал на акта за общинска собственост се съхранява в община Гулянци, отдел “Управление на общинската собственост”.
(5) Препис от вписания акт се изпраща от съответното длъжностно лице, в седемдневен срок от вписването му на Службата по геодезия, картография и кадастър и на лицата, на които е предоставен имотът.
Чл.92. За всеки общински имот се съставя досие по образец, утвърден от министъра на регионалното развитие и благоустройството и министъра на правосъдието, към което се прилага копие от акта за собственост и документите, удостоверяващи възникването, изменението и прекратяването на правото на собственост на общината, предоставените права на трети лица, както и други данни, определени в наредбата по чл. 63, ал. 3 от ЗОС.
Чл.93. (1) Актът за общинска собственост за имот, прехвърлен безвъзмездно в собственост на общината от държавата, както и за имот, придобит в собственост на общината чрез покупко-продажба от държавата, се съставя след отписването му от актовите книги за държавна собственост по ред, определен от Министерския съвет.
(2) Когато при изменение в подробните устройствени планове се образуват нови урегулирани поземлени имоти - общинска собственост, за всеки новообразуван урегулиран поземлен имот се съставя нов акт за общинска собственост, в който се посочват номерът и датата на стария акт. Промяната се отбелязва и в стария акт и в съответния регистър.
(3) При промяна на характера на собствеността от публична в частна или обратно се съставя нов акт, като това обстоятелство се отбелязва в новия и в стария акт и в регистрите.
Чл.94. Всяко ново вписване в актовете за общинска собственост се подписва от съответното длъжностно лице и се утвърждава от органа, утвърдил акта. Върху акта за общинска собственост на имот, който е престанал да бъде собственост на общината, или за който е съставен нов акт, се отбелязва това обстоятелство и той се съхранява в отдела по общинска собственост.
Чл.95. След съставянето на всеки акт за общинска собственост данните и обстоятелствата констатирани в него, се вписват в главен регистър за публичната общинска собственост и главен регистър за частната общинска собственост, по образци, утвърдени от министъра на регионалното развитие и благоустройството и министъра на правосъдието. Актовете за общинска собственост, главните регистри и досиетата на имотите се съхраняват безсрочно.
Чл.96. (1) Недвижимите имоти - общинска собственост, неправилно актувани като такива, както и тези, основанието за актуването на които е отпаднало, се отписват със заповед на Кмета на община Гулянци.
(2) Отписването се извършва въз основа на писмено искане на собственика, подадено до отдела по общинска собственост, като към искането се прилагат доказателства за собственост.
(3) Споровете, касаещи собствеността върху имоти, се решават по съдебен ред.
Чл.97. (1) Актовите книги за общинските имоти са общодостъпни и всеки може да иска справка по тях като подаде писмено искане до отдела по общинска собственост.
(2) В двуседмичен срок от подаване на искането по ал.1, отдела по общинска собственост изготвя исканата справка.
(3) Отдела по общинска собственост няма право да предоставя данни, представляващи "лични данни" по смисъла на Закона за защита на личните данни.
ГЛАВА СЕДМА
АДМИНИСТРАТИВНО-НАКАЗАТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
Чл.98. Наемател на общински имот, който наруши забраните по чл.12, ал.1 от настоящата Наредба за неговото пренаемане, съвместно ползване по договор с трети лица или за използването му за стопанска и производствена дейност се наказва с глоба или имуществена санкция в размер от 100 до 1000 лева.
Чл.99. Който без законно основание завземе общински имот, се наказва с глоба от 100 до 1000 лева, ако не подлежи на по-тежко наказание.
Чл.100. Който не изпълни заповед или решение в едномесечен срок от влизането им в сила за освобождаването на общински имот, се наказва с глоба или имуществена санкция в размер от 500 до 2000 лева, ако не подлежи на по-тежко наказание.
Чл.101. Актовете за установяване на нарушенията се съставят от длъжностни лица, определени от Кмета на Общината
Чл.102. Наказателните постановления от тази наредба се издават от Кмета на Общината или от упълномощени от него длъжностни лица.
Чл.103. Административно - наказателното производство за нарушения по тази наредба се извършва по реда на ЗАНН.
ДОПЪЛНИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
- 1. По смисъла на тази Наредба:
1. "Общински поземлен фонд" са всички земеделски земи, собственост на Общината, намиращи се извън строителните граници на населените места.
2. "Малоимотно" е лице, което отговаря на изискванията на §1 от Допълнителните разпоредби на ППЗСПЗЗ.
3. "Безимотно" е лице, което заедно с членовете на семейството си не притежава земеделски земи в страната.
4. “Индивидуална творческа дейност” е дейност в областта на изкуството, културата, образованието или науката.
6. “Самостоятелен обект” е самостоятелен строеж или реална част от строеж с определено наименование, местоположение, самостоятелно функционално предназначение и идентификатор по Закона за кадастъра и имотния регистър.
7 „Свързани лица” са:
а) роднини по права линия без ограничение;
б) роднини по съребрена линия до четвърта степен включително;
в) роднини по сватовство - до втора степен включително;
г) съпрузи или лица, които се намират във фактическо съжителство;
д) съдружници;
е) лицата, едното от които участва в управлението на дружеството на другото;
ж) дружество и лице, което притежава повече от 5 на сто от дяловете или акциите, издадени с право на глас в дружеството.
Не са свързани лица дружество, чийто капитал е 100 на сто държавна или общинска собственост, и лице, което упражнява правата на държавата, съответно на общината в това дружество.
ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
- 2. Указания по прилагането на Наредбата, както и контролът по нейното изпълнение, се възлагат на Кмета на Общината.
- 2а. За административните услуги, извършвани по реда на настоящата Наредба не се изисква предоставянето на информация или доказателствени средства, за които са налице данни, събирани или създавани от Община Гулянци, независимо дали тези данни се поддържат в електронна форма или на хартиен носител.
- 3. Настоящата наредба се издава на основание чл.8, ал.2 от Закона за общинската собственост и чл.22, ал.1 от Закона за местното самоуправление и местната администрация.
- 4. Тази наредба отменя Наредба за реда за придобиване, управление и разпореждане с общинско имущество на Община Гулянци приета с Решение № 447/28.03.2013 г. ОбС Гулянци.
- 5. Тази наредба отменя Наредба за реда и условията за провеждане на публични търгове и публично оповестени конкурси за отдаване под наем и разпореждане с общинско имущество приета с Решение № 451/28.03.2013 г. на ОбС Гулянци.
- 6. Настоящата Наредба влиза в сила 3 дни след публикуването й на Интернет страницата на Община Гулянци.