Gulyantsi Municipality

Предложение за изменение и допълнение на Наредбата за реда за учредяване и упражняване правата на общината в публични предприятия и търговски дружества с общинско участие в капитала

ОБЩИНА ГУЛЯНЦИ, ОБЛАСТ ПЛЕВЕН

                          гр. Гулянци, ул. “В. Левски” № 32, тел:6561/2171, е-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

ДО

ОБЩИНСКИ СЪВЕТ

ГРАД ГУЛЯНЦИ

 

 

 

П Р Е Д Л О Ж Е Н И Е

 

 

 

От : Лъчезар Яков-Кмет на Община   Гулянци

              Относно: Изменение и допълнение на Наредбата за реда за учредяване и упражняване правата на общината в публични предприятия и търговски дружества с общинско участие в капитала

 

              УВАЖАЕМИ ДАМИ И ГОСПОДА ОБЩИНСКИ СЪВЕТНИЦИ,

 

 

 

 

  • Причини и мотиви, които налагат изменението на действащата наредба, са следните:

Нормативно    определените    критерии    и    показатели    за    определяне    на възнагражденията на органите за управление и контрол, особено при дружества с висока стойност на активите и голяма численост на персонала, не осигуряват достатъчна мотивация (в материален аспект) на техните ръководства да се стремят към подобряване на резултатите от дейността на дружествата, които управляват.

Основна част от дружества от системата на икономиката имат предмет на дейност и функции, които не се осъществяват на пазарен принцип, а са специфични и свързани с предоставяне на обществени услуги – услуги в сферата на здравеопазването и болничната помощ, социални услуги и др. В тези случаи обвързването на възнагражденията на органите за управление и контрол само с финансови и обемни показатели не е напълно подходящо, тъй като резултатите от дейността на такива дружества следва да се измерват най-вече с постигането на нефинансови цели и ползи (ефекти) за обществото. Непълнота и нееднозначна (т.е. подлежаща на различни тълкувания) правна рамка, пропуските в Показателите по Приложение № 1 и слабостите на плановите документи не създват условия, осигуряващи в достатъчна степен ефективното осъществяване на дейността по упражняване правата на Общината в ТД . Необходимо е иницииране    на    промени    в    нормативните    изисквания    за    определяне    на възнагражденията на членовете на изпълнителните и контролните органи на
публичните предприятия, така че да отразяват в достатъчна степен спецификата
в дейността на дружествата и усилията на техните ръководства към постигане на
резултати и ползи за обществото и др. като предлагаме да бъде изцяло отменени Показателите по Приложение № 1

    2.     Цели, които се поставят с измененията на наредбата:

             Постигане на яснота, прозрачност и обективност при регулиране на обществените отношения. Стимулиране на органите на управление на общински търговски дружества, да работят в дългосрочна перспектива, с по – голямо усърдие, упоритост и винаги стопанската дейност на дружеството да приключва с положителен финансов резултата. Спазване принципите за откритост, публичност и граждански контрол върху дейността на местните власти, конкретно при упражняване на правата на собственост на общината в общинските търговски дружества с общинско участие в капитала си.

            3. Финансови и други средства, необходими за прилагането на новите изменения:

              За прилагането на новите текстове от наредбата, не са необходими допълнителни финансови средства на Община   Гулянци.

4. Очаквани резултати от прилагането, включително финансовите, ако има такива:

              С приемането на настоящия проект на измененията в действащата наредба ще бъдат изпълнени законовите изисквания за приемане на нормативен акт, който да урежда обществените отношения, свързани със стопанската дейност на Община Гулянци и условията и редът за упражняване на правата на собственик на общината в общински търговски дружества с общинско участие в капитала им. Очакваните резултати от приемането на измененията в Наредбата са създаване на по - благоприятни условия за подобряването дейността на търговските дружества с общинско участие в капитала, което ще доведе до законо и  целесъобразност , по-добра оперативност и контрол по изпълнението на поставените задачи и постигане на по-високи резултати за цялостното развитие на услугите и повишен социален ефект за населението.

5. Анализ за съответствие с правото на Европейския съюз и правото на Реп. България:

            Предлаганите изменения на Наредбата  са е разработени в съответствие с Европейското законодателство – Европейска харта за местно самоуправление, Европейска харта за регионално развитие, както и с директиви на Европейската общност, свързани с тази материя, предвид съответствието на основните нормативни актове /ЗМСМА, ЗПП, ЗЛЗ и ЗОС/ с тях. Европейското законодателство е изградено върху водещи принципи на откритост, публичност и граждански контрол върху дейността на местните власти, което съответства на целите, поставени с предлаганите текстове в Наредбата.

На основание чл. 26, ал. 2 от Закона за нормативните актове, проектът за изменение и допълнение е публикуван за публично обсъждане на Интернет страницата на Община Гулянци. Заинтересованите граждани и юридически лица могат да изразят мнение и да представят становище по така предложеният проект на нормативен акт в 30 – дневен срок от публикуването му на сайта на общината.

            На основание чл. 21, ал. 1, т. 8 и т. 23 и  ал. 2 от Закона за местното самоуправление и местната администрация и чл.21 от Закона за публичните предприятия и чл. 5, ал. 1 т. 7 и т. 22 от Правилника за организацията и дейността на Общински Съвет Гулянци, предлагам Общински съвет град Гулянци да приеме следното

РЕШЕНИЕ:

 

              1. Изменения и допълва Наредбата за реда за учредяване и упражняване правата на общината в публични предприятия и търговски дружества с общинско участие в капитала,  като отменя изцяло Приложение № 1  и създава ново такова;

            3.  Възлага на Кмета на Община  Гулянци  последващи съгласно закона действия;

            4. Наредбата влиза в сила в 7-дневен срок след публикуването й на
интернет страницата на Общински съвет - Гулянци.

 

 

 

 

 

Лъчезар Яков

Кмет на Община град Гулянци

 

 

Приложение № 1

Показатели и критерии за определяне на балната оценка в публичните предприятия с общинско участие в капитала

№ по ред

Показатели 

 

Критерии

Бални
единици

1.

Стойност на активите

 

1.1.

до 500 хил.лв.

2,0

 

 

 

1.2.

над 500 хил.лв. до 1 500 хил.лв.

2,5

 

 

 

1.3.

над 1 500 хил.лв. до 5 000 хил.лв.

3,0

 

 

 

1.4.

над 5 000 хил.лв. до 15 000 хил.лв.

3,5

     

1.5.

над 15 000 хил.лв.

4,0

 

 

 

     

2.

Средносписъчен брой на персонала

 

2.1.

до 50 души

2,0

 

 

2.2.

от 51 до 100 души

2,5

 

 

 

2.3.

от 101 до 500 души

3,0

 

 

 

2.4.

от 501 до 1500 души

3,5

     

2.5.

над 1 500 души

4,0

 

 

 

     

3.

Изменение на рентабилността на приходите от дейността

 

3.1.

намаляване на рентабилността

-

 

 

3.2.

запазване на рентабилността

1,0

 

 

3.3.

увеличаване на рентабилността

2,0

 

 

 

     

4.

Изменение на финансовия резултат

 

4.1.

запазване и увеличаване на загубата или намаляване на печалбата

-

 

 

4.2.

запазване на печалбата

1,0

 

 

 

4.3.

намаляване на загубата

1,5

 

 

 

4.4.

увеличаване на печалбата

2,0

 

 

       

5.

Изменение на добавената стойност на един зает

 

5.1.

намаляване

-

   

5.2.

запазване или увеличаване

2,0

 

 

       

6.

Задължения на предприятието:

 

6.1.

неспазени срокове по текущите задължения и/или необслужвани редовно просрочени задължения по сключени договори за погасяването им.

-

 

 

 

6.2.

спазени срокове по текущи задължения и редовно обслужвани просрочени задължения по договорите за погасяването им.

2,0

1. Показателят "Стойност на активите" се установява по балансова стойност на дълготрайните и краткотрайните активи в края на отчетното тримесечие от баланса на предприятието.

2. Показателят "Средносписъчен брой на персонала" включва средносписъчния брой на персонала за отчетното тримесечие без лицата, ползващи отпуск по чл. 163, ал. 1 и чл. 164, ал. 1 от Кодекса на труда.

3. Показателят "Изменение на рентабилността на приходите от дейността" се установява, като се сравнят показателите за рентабилност за отчетното и за предходното тримесечие. Рентабилността на приходите от дейността се определя в процент като съотношение между счетоводната печалба и нетните приходи от дейността по отчета за приходите и разходите/отчета за доходите на предприятието. Данните за счетоводната печалба и нетните приходи от дейността за отчетното тримесечие се установяват като разлика между стойностите им за периода от началото на годината и периода, предхождащ отчетното тримесечие. Когато предприятието е отчело за отчетното тримесечие счетоводна загуба, то е без рентабилност.

4. Показателят "Изменение на финансовия резултат" се установява по отчета за приходите и разходите/отчета за доходите, при сравняване на финансовия резултат – счетоводната печалба или загуба, за отчетното и за предходното тримесечие. Размерът на счетоводната печалба (загуба) за отчетното и за предходното тримесечие се определя като разлика между стойностите й за периода от началото на годината и периода, предхождащ съответното тримесечие. Когато за отчетното тримесечие е реализирана счетоводна печалба при отчетена счетоводна загуба за предходното тримесечие, се прилага критерият "Намаляване на загубата". В случай, че за отчетното тримесечие е формирана счетоводна загуба при реализирана счетоводна печалба за предходното тримесечие, се прилага критерият "Намаляване на печалбата".

5. Показателят "Изменение на добавената стойност на един зает" за отчетния спрямо базисния период се определя по Методиката на Националния статистически институт за изчисляване на коефициента на изменението на добавената стойност на един зает.

6. Спазването или неспазването на сроковете по показателя "Задължения на предприятието" се установява въз основа на задълженията за отчетното тримесечие, в т. ч. задължения по главници и лихви по банкови кредити; по главници и лихви по заеми/кредити между публични предприятия (в т. ч. и между такива, участващи в група по смисъла на § 1, т. 2 от Допълнителните разпоредби на Закона за счетоводството); задължения към държавния или общинския бюджет (в т. ч. вноски за задължителното обществено и здравно осигуряване, данък върху добавената стойност, акциз, корпоративни данъци, местни данъци и такси, данък върху доходите от трудови правоотношения или договори за управление и контрол и др.); задължения към доставчици, задължения към персонала, задължения по сключени по съответния ред други договори и др. Проверява се дали предприятието има просрочени задължения или забава спрямо падежа за плащане. Ако има такива задължения за предишни периоди – редовно ли ги обслужва според сключените договори за тяхното погасяване.

- Под "задължения към доставчици" се разбират задълженията за доставки (в т. ч. на услуги и на вътрешнообщностни придобивания или внос), свързани с производствено-стопанската дейност на предприятието, които са различни от доставките за административните нужди на предприятието. Когато доставчикът е изпълнил задълженията си, а длъжникът е в забава за плащането, то предприятието не обслужва редовно своите задължения. В случаите, когато задълженията се погасяват съгласно договорените за текущи и предишни периоди срокове, се счита, че не са налице просрочени задължения.

- Просрочието, дори и само при един от елементите в тази група, се класифицира като "неспазени срокове".

7. Всички показатели се изчисляват по информация от финансовия отчет на публичното предприятие, а за дружествата - майки – по техните индивидуални финансови отчети, изготвени съгласно приложимите счетоводни стандарти.

8. Запазване на показател е налице при отклонение до 5 (пет) на сто в двете посоки от стойността на показателя за предходното тримесечие.

Website use cookies