Gulyantsi Municipality

Проект на предложение за Изменения и допълнение в Наредба за управление на отпадъците на територията на Община Гулянци.

Проект!

ДО

ОБЩИНСКИ СЪВЕТ

ГУЛЯНЦИ

 

 

 

П Р Е Д Л О Ж Е Н И Е

 

ОТ

 

ЛЪЧЕЗАР ЯКОВ – Кмет на Община Гулянци

       ОТНОСНО: Изменения и допълнение в Наредба за управление на отпадъците на територията на Община Гулянци.

УВАЖАЕМИ  ОБЩИНСКИ СЪВЕТНИЦИ,

Основание:  чл. 11, ал.3 от Закона за нормативните актове, чл. 21, ал1, т.23 и ал.2 от Закона за местното самоуправление и местната администрация /ЗМСМА/,  чл.22 от Закона за управление на отпадъците /ЗУО/, и чл. 5, ал.1, т 22 и чл. 6 от Правилника за дейността на ОбС

 

 Мотиви:

 І. Причини,  налагащи   приемането  на наредбата:

       С предложения проект се цели, от една страна да се синхронизират текстовете на ЗУО с действащата към настоящия момент Наредба за управление на отпадъците на територията на Община Гулянци в частта, която урежда процедурата по изготвяне и одобряване на плана за управление на строителните отпадъци (ПУСО) и процедурата по издаването на разрешение с определен  маршрут за транспортиране на строителни отпадъци, а от друга да се осъществява по-ефективен контрол за предотвратяване изхвърлянето на отпадъци на неразрешени за това места и/или създаването на нерегламентирани замърсявания със строителни отпадъци. От своя страна липсата на синхрон в нормативната уредба затруднява, както работата на общинската администрация, така и осъществяването на инвестиционните намерения на Възложителите на строежите.

С предложения проект за изменение и допълнение се предвижда издаването на разрешение  с определен  маршрут за транспортиране на строителни отпадъци и за случаите, в които не се изисква изготвянето на План за управление на строителните отпадъци (ПУСО), като по този начин се осигурява проследимост на генерираното количество строителни отпадъци на територията на общината. От друга страна се засилва контролът върху изхвърлянето на строителни отпадъци на нерегламентирани места, което от своя страна ще доведе до намаляване на разходите за почистване на нерегламентирани сметища, когато извършителят е неизвестен.

ІІ. Цели, които се поставят:

Промените целят внасяне на по-голяма яснота при управление строителните отпадъци

        

ІІІ. Очаквани  резултати:

С промените в Наредбата за управление на отпадъците се очакват следните резултати:

1. Предотвратяване образуването на нерегламентирани сметища от строителни отпадъци.

        2.Благоприятно въздействие върху компонентите на околната среда

       ІV. Финансови и  други  средства, необходими  за  прилагането  на   новата   уредба:

           Настоящият проект за новата Наредба за управление на отпадъците на община  Гулянци  е подзаконов нормативен акт и съответствието му с правото на Европейския съюз е обвързано със синхронизирането на действащото българско законодателство (Закона за управление на отпадъците) в областта на опазване на околната среда и управлението на отпадъците.

V.Анализ за съответствие с правото на Европейския съюз.

Предложения проект на наредба за условията и реда за изхвърлянето, събирането, включително разделното, транспортирането, претоварването, оползотворяването и обезвреждането на битови и строителни отпадъци, включително биоотпадъци, опасни битови отпадъци, масово разпространени отпадъци на територията на общината е подзаконов нормативен акт за прилагане на отделни разпоредби на Закона за управление на отпадъците, поради което, съответствието й с правото на Европейския съюз е предопределено от съответствието на цитирания закон с правото на Европейския съюз.

           Във връзка с гореизложеното и на основание чл. 22 от Закона за управление на отпадъците, чл.21, ал.2 от ЗМСМА,  и чл.6 от Правилника на ОбС,  предлагам, Общинският  съвет да вземе следното

                                                        

РЕШЕНИЕ:

 

&1 Правят се следните изменения и допълнения в чл. 24 от Наредбата:

Старият „Чл.24. “Кметът на общината отговаря за организирането  на събирането, оползотворяването и обезвреждането на строителни отпадъци от ремонтна дейност, образувани от домакинствата на територията на общината, като съдейства или сключва договор с лица  отговарящи  на изискванията по чл. 35 от ЗУО„ от наредбата се изменя изцяло и следва да се чете по следния начин:

Нов: „ Чл.24 Кметът на общината отговаря за:

       1. Организирането на събирането, оползотворяването и обезвреждането на строителни отпадъци от ремонтна дейност, образувани от домакинствата на територията на общината, като съдейства или сключва договор с лица отговарящи  на изискванията по чл. 35 от ЗУО.

2.  Определяне на маршрут за транспортиране на строителните отпадъци и излишните земни маси до определеното депо, съоръжение или площадка.”

 

&2 Правят се следните изменения и допълнения в чл. 25 от Наредбата:

 

Старият „Чл.25. (1) Управлението на строителните отпадъци по време на строителство и от премахването на строежите се извършва по реда на Наредба за управление на строителните отпадъци и за влагане на рециклираните строителни материали (Обн. ДВ. бр.98 от 8 Декември 2017г.)

(2) Преди започване на СМР и/или премахване на строеж, Възложителят е отговорен за изготвяне на План за управление на СО, който е неразделна част от инвестиционните проекти или самостоятелен документ, когато за обектите не се изискват инвестиционни проекти.” от наредбата се изменя изцяло и следва да се чете по следния начин:

Нов: „Чл.25. (1) Управлението на строителните отпадъци по време на строителство и от премахването на строежите се извършва по реда на Наредба за управление на строителните отпадъци и за влагане на рециклираните строителни материали (Обн. ДВ. бр.98 от 8 Декември 2017г. и чл. 10 и чл. 11 от ЗУО.

 (2) Преди започване на СМР и/или премахване на строеж, Възложителят е отговорен за изготвяне на План за управление на СО, който е неразделна част от инвестиционните проекти или самостоятелен документ, когато за обектите не се изискват инвестиционни проекти.

(3)  План за управление на строителните отпадъци не се разработва и не се прилага в случаите посочени в чл. 15, ал. 1 от Наредба за управление на строителните отпадъци и за влагане на рециклирани строителни материали (Обн. ДВ. бр.98 от 8 Декември 2017 г.”

 

&3 Правят се следните изменения и допълнения в чл. 27 от Наредбата:

 

Старият „Чл. 27. При извършване на СМР и/или премахване на строеж, отговорното за дейностите по чл.25 ал.2 лице е длъжно:

1. Да съхранява отпадъците на територията на обекта до момента на тяхното транспортиране;

2. Да не допуска по време на строителството замърсяване на прилежащите с обекта тротоари, улични платна, зелени площи и др.терени със строителни материали, СО и ЗМ и замърсяване на околното пространство с прахови частици;

3. Да транспортира отпадъците до определеното за целта депо/съоръжение или да ползва специализиран контейнер предоставен му от лица, имащи разрешение за извършване на такава дейност;

4. Да не допуска при транспортиране на СО и ЗМ замърсяване на уличните платна.” от наредбата се изменя изцяло и следва да се чете по следния начин:

Нов: „Чл. 27. (1) Третиране и транспортирането на отпадъците от строителни площадки и при разрушаване на сгради и съоръжения се извършват от възложителя или изпълнителя на строежа или  разрушаване на сгради при наличие на документ по чл. 35 или от друго лице, отговарящо на изискванията по чл. 35 от ЗУО, въз основа на писмен договор.

       (2) Предаването и приемането на строителните отпадъци се извършва въз основа на писмен договор.”

 

&4. Създава се нов член :

Чл. 27а.  „ Строителните отпадъци и изкопаните земни маси се транспортират от лица, притежаващи документ по чл. 35 от ЗУО и издадено Разрешение с определен маршрут за транспортиране на строителните отпадъци и излишните земни маси до определеното депо, съоръжение или площадка.”

 

&5  Създава се нов член :

 Създава се нов член :

Чл. 27. б. (1). „В случаите когато се изисква План за управление на строителни отпадъци, заявление за издаване на разрешение  по чл. 27а. се подава от възложителя или изпълнителя на СМР и/или на дейностите по премахване на строежи, след влизане в сила разрешението за строеж и преди откриването на строителната площадка и/или преди започването на дейностите по изграждане или премахване на обекти, пред кмета на общината.

(2). В случаите посочени в чл. 15, ал. 1, т. 1-11 от Наредба за управление на строителните отпадъци и за влагане на рециклирани строителни материали (Обн. ДВ. бр.98 от 8 Декември 2017 г.”, заявление за издаване на разрешение  по чл. 27а. се подава от възложителя или изпълнителя на СМР и/ или на дейностите по премахване на строежи, преди започване на дейностите по транспортиране на строителни отпадъци и земни маси, пред кмета на общината.

    (3). Разрешение с определен маршрут за транспортиране на строителните отпадъци и излишните земни маси до определеното депо, съоръжение или площадка се издава за всеки отделен обект.

(4). Разходите за извършване на дейностите по транспортиране и третиране на строителни отпадъци и изкопани земни маси са за сметка на възложителя на СМР и премахване на строежи.”

 

&6 Правят се следните изменения и допълнения в чл. 28 от Наредбата:

 

     Старият Чл.28. “(1) Третирането и транспортирането на отпадъците от строителни площадки и от премахването на строежите се извършват от възложителя или изпълнителя на строежа, или от собственика на строителните отпадъци или от друго лице, отговарящо на изискванията по чл. 35 от ЗУО, въз основа на писмен договор” от наредбата се изменя изцяло и следва да се чете по следния начин:

    Нов: „Чл.28. Лицата извършващи строително-монтажни работи (СМР) и премахване на строежи, както и лицата извършващи дейности по събиране и транспортиране на строителни отпадъци и земни маси, в т.ч. и водачите на транспортните средства са длъжни да:

1. не допускат натрупването и/или разпиляването на строителни материали и отпадъци извън границите на обектите и строителните площадки;

2. почистват обекта и околното пространство по време и след приключване на СМР;

3. не допускат отвеждането на води от строителните площадки по тротоарите и уличните платна;

4. използва оросяване или друга предпазна мярка при извършване на строителни работи, от които се получава силно запрашаване на околното пространство;

5. транспортират строителни материали и отпадъци, земни маси и други в транспортни средства с уплътнени каросерии и/или с предпазни мрежи или чергила;

6. транспортират строителни отпадъци след издаване на разрешение с определен маршрут за транспортиране на строителните отпадъци и излишните земни маси до определеното депо, съоръжение  или площадка.

7. изхвърлят строителни отпадъци и земни маси на определените за целта места;

8. не допускат смесване на земни маси с други строителни отпадъци;

9. не допускат изхвърляне и натрупване на земни маси и/или строителни отпадъци край пътища, пътеки, граници между имоти, кариери, речни корита и дерета;

10. не допускат замърсяване на уличните платна при транспортиране на строителни отпадъци и земни маси.

11. не започват изкопни и други работи, свързани с натрупване и транспортиране на строителни отпадъци и земни маси без издадено разрешение по чл. 27а.

12. имат на разположение копие от издадените разрешения на обекти, от които    изпълняват дейности по транспортиране на строителни отпадъци, както и в транспортните средства, с които осъществяват транспортирането.

 

& 7 Правят се следните изменения и допълнения в чл. 8 ал.3  от Наредбата:  която гласи „ ЗАБРАНЯВА СЕ”  се  добавя  нова точка 37

   Нова точка 37 към ал. 3 чл. 8:  Транспортиране на строителни отпадъци и земни маси без издадено Разрешение по реда на Наредбата.

 

 

ЛЪЧЕЗАР ЯКОВ

Кмет на Община Гулянци

 

 

 

Website use cookies