Logo

Проект на Наредба за търговската дейност на територията на Община Гулянци

 

                                                                                                                                               Проект

НАРЕДБА

за търговската дейност на територията на Община Гулянци

Глава първа

ОБЩА ЧАСТ

Чл.1. (1) С тази Наредба се уреждат общите правила и специфичните изисквания за осъществяване дейността на търговските обекти, както и правила за търговия на открито на територията на Община Гулянци.

(2) По смисъла на тази Наредба “търговски обекти” са:

  • магазини за търговия с хранителни и нехранителни стоки;
  • складове за търговия на едро;

3. заведения за хранене и развлечение;

4. средства за подслон и места за настаняване;

5. работилници, ателиета и други обекти за извършване на услуги;

6. павилиони;

7. базари;

8. компютърни зали и интернет клубове;

9. паркинги;

            10. други имоти и вещи, от и чрез които се събират доходи от търговци регистрирани по Търговския закон при осъществяване на дейността им;

            11. стационарни и модулни бензиностанции и газстанции и прилежащите им търговски обекти;

            12. преместваеми обекти и елементи на градското обзавеждане , посочени в чл.56 от ЗУТ.

            13. пазари.

Чл.2. Търговски обекти, независимо от формата на собственост и основанието на владеенето им могат да се разкриват и стопанисват от търговци по смисъла на Търговския закон, регистрирани по българското законодателство .

                                                                                                               Глава втора

                                                           ТЪРГОВСКА ДЕЙНОСТ

                                                                                                                                   Раздел  І

Условия и организация на търговията на преместваемите обекти и елементи на градското обзавеждане и пазарите

            Чл.3. Със Заповед на Кмета на Общината могат да се определят специфични условия, стоки, услуги и зони за търговия на открито в гр.Гулянци и кметствата на територията на Община Гулянци.                                                                                      

            Чл.4. Не се разрешава търговия със стоки, забранени със Закон и други подзаконови нормативни актове.

            Чл.5. Забранява се:

             1.Търговия на открито с алкохолни напитки, тютюн и тютюневи изделия. Изключения се допускат за временни щандове по време на панаири, събори, рекламни кампании на фирми и други подобни само на търговци притежаващи съответен лиценз или разрешително.

             2.Търговия на открито със зеленчуци, хранителни стоки, галантерия, текстилни изделия, обувки и промишлени стоки извън стационарните търговски обекти, без разрешение.

             3. Извършване на търговска дейност под заслона на автобусни спирки и използването на подръчни съоръжения като пейки, кашони, касети, както и на огради и входни врати на жилищни сгради и дворове като места за такъв вид дейност.

             4.Извършване на търговска дейност без разрешение за поставяне на преместваеми съоръжения, като маси, сергии и др. съгл.чл.56 от ЗУТ.

 5. Продажбата на алкохолни напитки на територията на детски градини; училищата; общежитията за ученици; лечебните заведения; спортни прояви.

 6. Рекламирането и продажбата на алкохол и тютюневи изделия по време на провеждането на организирани детски и младежки увеселителни мероприятия.

                                                  

                                                                                                              Раздел  ІІ

                                                                                   Специфични правила за дейността на търговските обекти

                

Чл.6.(1) Работно време на заведения за хранене и развлечения, интернет зали, зали за хазартни игри и други подобни, находящи се в жилищни сгради в режим на етажна собственост е от 07:00 до 23:00 часа, а за нежилищни сгради – от 06:00 до 24:00 часа, като се определя от лицата, осъществяващи търговска дейност.

            (2) В заведенията за хранене и развлечения с изцяло нощем режим на работа не се разрешава присъствието на лица до 18- годишна възраст.

            Чл.7. В заведенията по чл.6, ал.1,се забранява сервиране на алкохол /включително бира/ и тютюневи изделия на лица под 18- годишна възраст.

            Чл.8.(1) При констатиране на  нарушения по реда на тази Глава Кметът на Общината или негов упълномощен заместник може да издава Заповед за временно преустановяване на търговската дейност.

            (2) Заповедта за временно преустановяване на търговската дейност се привежда в изпълнение веднага със съдействие на РУ Никопол , Управление Гулянци.

            (3) Заповедите по предходната алинея подлежат на обжалване по реда на АПК. Обжалването не спира тяхното изпълнение освен, ако съдът не разпореди друго.

                                                                                                                                   Раздел  ІІІ

                                                                    Задължения на търговците и правила за извършване на търговия на открито

           Чл.9. Търговците, собственици и/или ползватели на обектите по чл.1, ал.2 са длъжни да поставят на видно място пред обекта табела с информация за работното време, която да съдържа реквизитите по чл.4 от Закон за защита на потребителите /обн.ДВ,бр.99 от 09.12.2005 г, в сила от 10.06.2006 г./.

Чл.9а(1.) Собствениците и наемателите, извършващи търговска дейност в заведения за обществено хранене, развлечения и обекти за производство, съхраняване и търговия и на обекти в областта на услугите, разкрити и разположени в зони и територии, предназначени за жилищно строителство, рекреационни зони и територии и зони със смесено предназначение, както и в жилищни сгради с повече от едно жилище и сгради със смесено предназначение, на територията на Община Гулянци уведомяват кмета на община Гулянци за започване на дейността и за работното им време.

(2) Уведомлението по ал.1 се прави в писмен вид, като задължително в него се индивидуализират лицето, което ще извършва търговската дейност, посочва се работното време, трите имена и адреса на лицето, което ще управлява търговския обект

и се прилага предварително писмено становище на регионалната здравна инспекция /РЗИ/, относно спазване на граничните стойности на показателите за шум, определени с наредбата по чл. 11, т. 5 от Закона за защита от шума в околната среда.

            (3.) Уведомлението по ал. 1 се подава в 7-дневен срок от започване на дейността.

(4.) В общинска администрация Гулянци се води Регистър на подадените заявления за работно време.

(5) При промяна на работното време се извършва ново уведомяване по горепосочения ред.

Чл.9 б,(1.) За удължено работно време на търговските обекти – заведения за хранене и развлечения, магазини, игрални зали, компютърни зали, бензиностанции и обектите към тях, автомивки и други обекти за търговия и услуги, се изисква писмено разрешение от Кмета на района, в който се намира обектът. Редът за издаване на разрешенията се определя със заповед на Кмета на Община Гулянци, след предварително писмено становище на регионалната здравна инспекция /РЗИ/, относно спазване на граничните стойности на показателите за шум, определени с наредбата по чл. 11, т.5 от Закона за защита от шума в околната среда. Разрешение за удължено работно време на заведения, които се намират в жилищни сгради или сгради със смесено предназначение се издава след представяне на решение на общото събрание на собствениците, взето по реда на чл. 17, ал.3 от Закона за управление на етажната собственост.“

(2.)„Разрешение за удължено работно време на заведения за хранене и развлечение, които се намират в радиус до 30 метра от жилищни сгради, се издава след представяне на протокол за спазване на граничните стойности на показателите за шум, определени с наредбата по чл. 11, т. 5 от Закона за защита от шума в околната среда, издаден от лицензирана лаборатория или регионалната здравна инспекция /РЗИ/, без да се изисква съгласие по реда на чл. 17, ал. 3 от Закона за управление на етажната собственост.“

( 3) За издаване на разрешение за удължено работно време се заплаща еднократна такса в размер на 50 лв.

            Чл.10(1) Всеки търговец и персоналът на търговските обекти, са длъжни да спазват всички изисквания по поддържане на чистотата и обществения ред в тях и прилежащата им територия.

            (2) Търговците, собственици и/или ползватели в обекти по чл.1, ал.2 са длъжни:

             1. Да поддържат чистотата на тротоарите и зелените площи пред обектите, включително почистване на сняг и обезопасяване на заледени участъци.

             2. Да осигурят незабавно прибиране на стоките и амбалажа след разтоварването им пред търговските обекти.

            (3) Лицата извършващи търговия на открито, включително при провеждане на панаири и други мероприятия, задължително почистват заеманите от тях места след приключване на работата за деня.

           (4) т.1 Собствениците, наемателите и/или ползвателите на търговски обекти, които поставят преместваеми съоръжения /маси, столове, хладилни витрини, машини за сладолед, кафемашини и др./ на общински терени, са длъжни да подадат декларация по образец в отдел „Местни приходи и обслужване на населението” за площта /тротоарно право/, която ще ползват. Декларацията се подава след като е получено разрешение за поставяеми съоръжения от главния архитект на Община Гулянци;

(5) При неползване на общински терени за тротоарно право с цел разполагане на горепосочените преместваеми съоръжения, собствениците, наемателите и/или ползвателите на търговски обекти, декларират това обстоятелство в отдел „Местни приходи и обслужване на населението” в Община Гулянци.

Чл.11 (1) Лицата, които стопанисват търговски обекти и туристически обекти по чл.3 от Закона за туризма и озвучават обектите чрез изпълнение на живо или чрез запис на произведения, на записани изпълнения, на звукозаписи, на записи на филми или на друго аудиовизуално произведение или на части от тях, всяка година в срок до 30 юни са длъжни да представят в Община Гулянци доказателства за отстъпените им авторски и сродни права за публично изпълнение.

(2) Доказателства по смисъла на предходната алинея са сключени договори или споразумения с организации за колективно управление на права или независими дружества за управление на права, регистрирани в Министерството на културата по реда на глава ХІв от ЗАПСП. Доказателствата се представят в заверени копия.

(3) Постъпилата документация се администрира от отдел „Местно икономическо развитие и защита на потребителите“ при дирекция „Икономическо развитие“.

Чл.12. Собствениците, наемателите и/или ползвателите на търговските обекти са длъжни да държат в търговския обект и осигурят на разположение на контролните органи всички документи, свързани с дейността на обекта.

           Чл.13. Търговецът е длъжен да представи при поискване на контролните органи следните документи:

             1.документ за съдебна регистрация на фирмата;

             2.документ за правомерно ползване на обекта /акт за собственост, договор за наем и др./;

             3.разрешение за продажба на тютюн и тютюневи изделия, ако се предлага в обекта;

             4.за туристически обекти-удостоверение за категоризация или временно удостоверение за процедура по категоризация;

             5.за търговците на хранителни продукти и обектите за обществено хранене-удостоверение за регистрация по Закон за храните – издадено от РИОКОЗ  Плевен;

             6.други документи, изискващи се от специални нормативни актове.

                                                                                                                     

                                                                                                                    Глава трета

                     ТЪРГОВИЯ НА ОБЩИНСКИТЕ ПАЗАРИ И ТЪРГОВИЯ НА ОТКРИТО ВЪРХУ ТЕРЕНИ ОБЩИНСКА СОБСТВЕНОСТ

Раздел І

ТЪРГОВИЯ НА ОБЩИНСКИТЕ ПАЗАРИ

Чл. 14. (1) Общинските пазари са специално обособени места, на които се извършва търговска дейност на дребно със:

  • селскостопански продукти;/храни, от групите, посочени в удостоверението за регистрация на пазара, издадено от Областна дирекция по безопасност на храните -Плевен, по реда на Закона за храните;
  • хранителни стоки;
  • цветя, семена, посадъчен материал, инвентар и други стоки за земеделското
    производство;
  • диворастящи плодове, билки и гъби;
  • промишлени стоки, включително употребявани, но годни за ползване;
  • други съпътстващи стоки и услуги.

             (2) На територията на общинските пазари могат да бъдат разполагали само, регистрирани по реда на Закона за храните, преместваеми обекти за приготвяне и предлагане на храна като колички, каравани, кемпери и други.

(3)  Общинските пазари са организирани на терени общинска собственост.
Чл. 15. Пазарите на територията на Община Гулянци са:

1.  съобразно градоустройствения им статут:


а)  с постоянен статут - разкрити върху имоти, отредени за пазар по реда на Закона за устройство на територията;

б)  с временен статут - разкрити за определен период от време върху имоти, които не са отредени за пазар.

2. съобразно предназначението им:

а) универсални;

б) специализирани;

3. съобразно срока на съществуването им:

а) безсрочни;

б) за определен срок;

в) в определен ден от седмицата.

4. панаири, събори и празници.

Чл. 16. (1) Общински пазари с постоянен статут се разкриват с решение на Общински съвет след проучване и установяване на необходимостта от тях и възможностите за изграждането им.

(2) Общинските пазари с временен статут, за определен срок, в определен ден от седмицата и терените, върху които се организират панаири, събори и празници се откриват със заповед на кмета на Община Гулянци.

Чл. 17. Търговска дейност на общинските пазари може да се извършва от:

1. лица - търговци по смисъла на чл. 1 от Търговския закон;

2. физически и юридически лица, регистрирани като земеделски стопани по
Закона за подпомагане на земеделските производители;

  • занаятчии, регистрирани по реда на Закона за занаятите;
  • лица, упражняващи свободни професии.

Чл. 18. Търговците на общинските пазари са длъжни:

1.да продават стоки, снабдени с всички сертификати за произход, качество и безопасност и отговарящи на всички нормативни изисквания относно етикирането;

2.да притежават всички изисквани от нормативните актове разрешителни, лицензи и други, свързани с ползването на обекта и упражняваната от тях търговска дейност;

  • да използват технически изправни и проверени, съгласно Закона за измерванията, уреди за измерване на предлаганата продукция;
  • да предоставят на потребителите информация за предлаганите стоки, техните цени и за лицата, извършващи търговска дейност, в съответствие със Закона за защита на потребителите;

5.да държат на разположение и предоставят при поискване от контролните органи документите по т.1 и т.2;

  • да опазват материално-техническата база на пазара и да възстановяватпричинените от тях вреди;
  • да спазват реда и хигиената на пазара и след приключване на работата си за деня да почистват заеманите места;
  • да почистват от сняг и лед заеманите места и околното им пространство;
  • при контакта си с клиенти и длъжностни лица да имат поведение, отговарящо на морално-етичните норми.

Чл. 19. На общинските пазари се забранява:

  • ползването на местата за търговия без платена такса;
  • преотдаването и/или'преотстъпването от търговците на местата за търговия на трети лица;
  • търговията със стоки и услуги, чиято продажба нарушава действащите закони или са в разрез с добрите нрави, включително фалшиви продукти, маркирани по начин, който може да заблуди клиентите относно техния произход, количество, качество и съставки;

4.предлагането на храни, различни от посочените в удостоверението за регистрация на пазара, издадено по реда на Закона за храните от Областна дирекция по безопасност на храните -Плевен;

  • нарушаването на обществения ред и безопасността на гражданите;
  • изхвърлянето на отпадъци на неотредените за това места.

Чл. 20. За ползване на местата за търговия търговецът заплаща такса за заета площ на ден или на месец, съгласно Наредбата за определянето и администрирането на местните такси и цени на услугите на територията на Община Гулянци.Таксата се събира на място от длъжностни лица от общинската администрация.

Раздел II

ТЪРГОВИЯ НА ОТКРИТО ВЪРХУ ТЕРЕНИ ОБЩИНСКА СОБСТВЕНОСТ

Чл. 21. Търговия на открито е търговия на дребно върху терени общинска собственост - паркове, тротоари, площади, улични платна и други.


Чл. 22. (1) На територията на Община Гулянци не могат да бъдат предмет на търговия на открито:

  • стоки, които поради този начин на предлагане могат да бъдат опасни за здравето;
  • лекарства, лекарствени материали и продукти, медико-санитарни и хигиенни материали;
  • петролни продукти и дериватите им;
  • стоки, за които е предвидена забрана в друг нормативен акт.

(2) При продажба на плодове и зеленчуци на търговците в първа търговска зона се забранява предлагането на стоки от чували, кашони и друг амбалаж, поставени на земята.

Чл. 23. При упражняване на търговия на открито, търговците са длъжни да спазват разпоредбите на действащото законодателство за съответната дейност.

Чл. 24. Търговия на открито върху общински терени се извършва въз основа на разрешение за ползване на общинско място/терен, издадено от кмета на общината, или кмета на Кметства, или съответния кметски наместник, на чиято територия ще се извършва дейността.

Чл.25. (1) Разрешението по чл.24 се издава при наличието на градоустройствена възможност и въз основа на заявление (по образец), подадено до кмета на общината или кмета на кметство, или съответния кметски наместник, на чиято територия ще се извършва дейността.

1.  в заявлението се посочват следните данни:

а) наименование (фирма) на лицето, ЕИК/БУЛСТАТ, седалище и адрес на управление, адрес за кореспонденция, телефон и адрес на електронна поща, ако разполага с такава;

б) точен адрес и размер на използваната площ;

в) вид на извършваната търговска дейност;

г) срок за ползване на мястото/терена;

д) работно време.

2. към заявлението се прилагат:

а) декларация за регистрация в търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел към Агенция по вписванията (по образец) или други документи, на основанието на които лицето има право по силата на друг закон да извършва стопанска дейност, включително по законодателството на друга държава- членка на Европейския съюз, и на държава-страна по Споразумението на Европейското
икономическо пространство, или на Конфедерация Швейцария;

б) схема за разполагане на преместваемите съоръжения, заверена от главния архитект на общината / когато е приложимо /;

в) разрешение за поставяне на преместваеми съоръжения, по смисъла на Наредбата за реда и условията за поставянето на преместваеми съоръжения на територията на Община Гулянци-   когато това е приложимо

г) нотариално заверено пълномощно, когато заявлението се подава от пълномощник.

 

            (2) В случай, че за едно и също място има повече от един кандидат, при избора се прилагат следните критерии:

1. собственик или стопанисващ обекта, пред който се иска разрешително за ползване на терен

 2.търговец, добросъвестно ползвал мястото/терена в предходни периоди;

3..производител на български стоки;

4.търговец, с адрес на управление на територията на Община Гулянци.

5.по реда на постъпване на заявлението

Чл. 26. (1) Подадените заявления и приложените към тях документи се разглеждат в 14-дневен срок от датата на постъпването им.

  • В случай на констатирана непълнота или нередовност на представените документи по ал. 1 заявителят се уведомява писмено и се определя 7-дневен срок от получаване на уведомлението за отстраняването им. Срокът по ал. 1 спира да тече до датата на отстраняване на непълнотата и/или нередовността.
  • Ако в указания срок по ал. 2 непълнотите и/или нередовностите не бъдат отстранени, кметът на общината или кметът на кметството, на чиято територия ще се извършва дейността, не издава разрешение.
  • Кметът на общината или кметът на кметството, на чиято територия ще се извършва дейността, не издава разрешение и в следните случаи:
  • при липса на градоустройствена възможност;
  • при несъобразност на предвидената за осъществяване търговска дейност на
    открито с вида и предназначението на терена.

Чл.27. Разрешение за ползване на общинско място/терен за извършване на търговия на открито се издава за срок до 1 (една) година.

Чл.28. Издадените разрешения се вписват в регистър „Търговия на открито на терени общинска собственост" от упълномощено от кмета на общината или кмета на кметството длъжностно лице.

Чл.29. В случай на промяна на обстоятелствата, посочени в разрешението, търговецът е длъжен в 7-дневен срок от настъпването им да информира кмета на общината или кмета на кметството, който издава ново актуализирано разрешение, което се вписва в регистъра по чл. 28 При получаване на новото разрешение предишно издаденото се връща, за което се съставя предавателно-приемателен протокол.

Чл.30. (1) За ползването на общинско място/терен за извършване на търговия на открито, както и за разполагане на преместваеми съоръжения за търговски и други обслужващи дейности, се заплаща такса по Наредбата за определяне и администриране на местните такси и цени на услуги на територията на Община Гулянци.

  • Таксите се плащат при издаване на разрешението като когато мястото/теренът се ползва повече от месец, таксите се плащат месечно, но не по-късно от 5-то число на месеца, за който се отнасят.
  • Таксите се заплащат в определените размери, независимо от това колко време през деня или месеца е заето мястото/терена.
  • Неплатените в срок такси се събират заедно с лихвите по Закона за лихвите върху данъци, такси и други подобни държавни вземания.


Чл. 31 При провеждането на обществени, културни, спортни и други мероприятия от общоградски характер, или по време на празници кметът на общината съответно кметът на кметството, по своя преценка, може да разреши възмездно или безвъзмездно ползване на място/терен за извършване на търговия на открито.

Чл. 32. (1) Органът, издал разрешението за извършване на търговия на открито може да го прекрати със заповед:

  • когато мястото/терена не се използва в съответствие с издаденото разрешение;
  • когато мястото/терена не се използва от лицето, на което е предоставено;
  • когато обществени нужди налагат това;
  • по искане на лицето, на което е издадено;

            5..при нарушения на разпоредбите на Наредбата за опазване на обществения ред,
безопасността на движението и сигурността на гражданите на територията на Община Гулянци

6.при неплащане на дължимата такса за ползване повече от един месец.

  • Искането по ал.1, т.4 се подава не по-късно от 3 (три) дни преди датата на прекратяване.

(3)Прекратяването се вписва в регистъра.

(4)Заповедта по ал.1 се изпраща на заявителя и подлежи на обжалване по реда на Административнопроцесуалния кодекс. Обжалването не спира изпълнението
(5)  Търговецът е длъжен да  освободи заеманото място/терен  общинска собственост в срока, посочен в заповедта по ал.1,съответно с изтичането срока на
разрешението.

(6) При неосвобождаването на терен общинска собственост в срока по ал. 5 или при използването на терен общинска собственост без надлежно издадено разрешение,
същият се изземва по реда на Закона за общинската собственост, а когато търговската дейност се извършва в преместваеми съоръжения, премахването им става по реда на
Закона за устройство на територията.

 

 

Глава четвърта

КОНТРОЛ И АДМИНИСТРАТИВНО-НАКАЗАТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

Раздел І

Контролни органи

Чл.34. (1) Контролът по спазването на разпоредбите на тази наредба се осъществява от кмета на Община Гулянци, кмет на Кметства служители на РУ Никопол Участък Гулянци.

(2) Проверки  се извършват  от  служители  на  общинската  администрация, упълномощени със заповед от лицата по ал. 1.

(3) Проверките по спазването на работното време на търговски обекти се извършват от служители на РУ Никопол Участък Гулянци.

(4)  Лицата по чл.34 при осъществяване на контролните си правомощия имат право:

1. на свободен достъп в търговските обекти;

  • да изискват необходимите документи във връзка с осъществявания от тях контрол;

3.да привличат експерти в съответната област, когато проверката е особено сложна и изисква специални знания;

4.да съставят актове за установяване на административни нарушения.

(5) Лицата по чл.34 са длъжни да:

  • установяват точно фактите при извършвания от тях контрол;
  • опазват служебната, производствената и търговската тайна, да не разгласяват данни от проверките преди тяхното приключване, както и да не използват
    информацията от проверката извън предназначението й;
  • уведомяват съответния специализиран орган за контрол в случаите, когато смятат, че е налице нарушение на друг нормативен акт.

            Чл.35 Наказателните постановления за нарушения на разпоредбите на тази наредба се издават от кмета на Община Гулянци  или от негов заместник въз основа на акт за установяване на административно нарушение, съставен от длъжностните лица по тази наредба.

Раздел ІІ

Административно-наказателни разпоредби

                                    

Чл.36. (1) При нарушение на разпоредбите на настоящата Наредба, се налага глоба в размер от 200 до 2500 лв. за физически лица, а за еднолични търговци или юридически лица имуществена санкция в размер от 500 до 5000 лв.

            (2) За всеки отделен случай на нарушение по ал.1, се налагат посочените по-горе административни наказания. Конкретният размер се определя в зависимост от степента на обществена опасност на деянието за отделния случай.

            (3) При повторно нарушение по ал.1, глобата за физически лица е в размер от 400 лв. до 5000 лв., а за еднолични търговци или юридически лица имуществена санкция в размер от  1000 лв. до 10 000 лв. и временно лишаване от правото да се упражнява определена професия или дейност.

            Чл.37. (1) При нарушение на разпоредбите на Раздел Трети от Глава втора от настоящата Наредба, се налага глоба в размер от 200 до 3000 лв. за физически лица, а за еднолични търговци или юридически лица имуществена санкция в размер от 500 до 5000 лв.

            (2) За всеки отделен случай на нарушение по ал.1, се налагат посочените по-горе административни наказания. Конкретният размер се определя в зависимост от степента на обществена опасност на деянието за отделния случай.

            (3) При повторно нарушение по ал.1, глобата за физически лица е в размер от 400 лв. до 6000 лв., а за еднолични търговци или юридически лица имуществена санкция в размер от 1000 лв. до 10 000 лв. и временно лишаване от правото да се упражнява определена професия или дейност.

Чл.38. При нарушение на задължението по чл.13, ал.1 на виновните лица се налага предвидената ЗАПСП имуществена санкция в размер от две хиляди до десет хиляди лева

Чл.39. Административно наказателни отговорни по тази Наредба са лицата – съответния търговец (юридическо лице или едноличен търговец), наредил или допуснал извършване на нарушението, както и служителите, работниците и лицата, които са преки извършители.

Чл.40. (1) В случаите на маловажни нарушения, установени в момента на извършването им, на мястото на нарушението контролните органи налагат с фиш глоба в размер от 10,00 до 50,00 лв.

            (2) При оспорване на нарушението и отказ да се заплати наложената глоба се съставя АУАН по общия ред.

ДОПЪЛНИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

 

  • 1. По смисъла на тази Наредба:

1. “Отделен случай” са деяния, действия или бездействия, на физически лица, собственици и/или представляващи еднолични търговци или юридически лица, изпълващи състав на едно и също нарушение, извършени последователно едно след друго.

2. “Системно” е извършването от физически лица, собственици и/или представляващи еднолични търговци или юридически лица, на деяния, изпълващи състав на едно и също нарушение, три или повече пъти.

3. “Повторно” е нарушението, извършено в едногодишен срок от влизането в сила на наказателно постановление, с което нарушителят е наказан за нарушение от същия вид.”

4. “Жилищна сграда” е сграда, предназначена за постоянно обитаване и се състои от едно или повече жилища, които заемат най-малко 60 на сто от нейната разгъната застроена площ.”

ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

  • 1. Наредбата е изготвена на основание чл.21, ал.2 и чл.22 от ЗМСМА.
  • 2. Наредбата е приета от Общински съвет-Гулянци с Решение №  ………….         
  • 3. Наредбата влиза в сила 7 дни след обнародването й в местния печат.

                                                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ:

                                                                                              (………….)

Copyright 2020 Municipality of Gulyantsi. Designed by itdesign adv.

Website use cookies