Logo

Проект на Наредба за ползване на пасища и мери –публична общинска собственост

Проект!

 

Н А Р Е Д Б А

 

 

за ползване на пасища и мери –публична общинска собственост и предоставянето им за индивидуално и общо ползване на земеделски стопани за отглеждане на животни или на лица, поели задължение да ги поддържат в добро земеделско и екологично състояние

гр. Гулянци

 

 

СЪДЪРЖАНИЕ

 

 

ГЛАВА ПЪРВА

Общи положения

ГЛАВА ВТОРА

Стопанисване, управление и ползване на Общинските пасища и мери

ГЛАВА ТРЕТА

Условия и ред за предоставяне на пасища и мери за индивидуално и общо ползване на земеделски стопани или лица поели задължение да ги поддържат в добро земеделско и екологично състояние

ГЛАВА ЧЕТВЪРТА

Задължения на Общината и ползвателите на Общинските мери и пасища

ГЛАВА ПЕТА

Административно – наказателни разпоредби

ГЛАВА ШЕСТА

Допълнителни разпоредби

 

 

ГЛАВА СЕДМА

Преходни и заключителни разпоредби                                                         

 

 

Глава първа

ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

            Чл. 1. Настоящата Наредба определя начина за стопанисване, управление и реда за предоставяне за ползване на пасища и мери – публична общинска собственост.

            Чл. 2. Предмет на Наредбата са общинските имоти с начин на трайно ползване “пасище, мера” на територията на Община Гулянци.

            Чл. 3. Наредбата определя конкретните правомощия на Общински съвет – Гулянци, Кмета на Община Гулянци, както и кметовете и кметските наместници на населените места в Община Гулянци относно стопанисването, управлението и предоставянето за ползване на пасища и мери.

Глава втора

Стопанисване, управление и ползване на Общинските пасища и мери

            Чл. 4. Стопанисването и управлението на пасищата и мерите обхваща:

  1. поддържането на съществуващите пасища и мери в съответствие с условията за поддържане на земята в добро земеделско и екологично състояние и прилагането на националните стандарти, определени със Заповед №РД Заповед № РД-09 - 122/23.02.15 г, на Министъра на земеделието и храните;
  2. създаването на нови пасища и мери;
  3. рекултивация на пасища и мери;
  4. извършване на агротехнически и растителнозащитни мероприятия;
  5. предоставяне за ползване. 

Чл. 5. Предоставянето за ползване на общински пасища и мери се извършва с решение на Общинския съвет за всяка календарна година, в съответствие с изискванията на Глава пета „а” от Закона за собствеността и ползването на земеделските земи и Правилника за неговото прилагане.

Чл. 6. Забранява се строителство в общинските пасища и мери, без промяна на предназначението им, както и превръщането им в обработваеми земи – ниви.

Чл. 7. Промяна предназначението на пасищата и мерите се допуска по изключение в случаите, предвидени в Закона за собствеността и ползването на земеделските земи и Правилника за прилагането му.

Чл.8. (1) Ползването на общинските пасища и мери, включва следните начини за въздействие върху тяхното общо състояние, касаещо продуктивността, качеството и ботаническия състав на тревостоя:

  • почистване от нежелана храстовидна растителност и битови отпадъци;
  • регулиране на водния режим;
  • борба с плевелите;
  • торене;
  • посяване;
  • режим на ползване;
  • противоерозионни мероприятия.

            (2) При ползване на пасища и мери трябва да се прилагат минималните национални стандарти за прилагане на добри селскостопански условия, определени със Заповед № РД-09 - 122/23.02.15 г, на Министъра на Земеделието и храните, както следва:

Национален стандарт 7.

Задължително е да се запазват и поддържат съществуващите:

- полски граници (синори) в блока на земеделското стопанство и/или земеделския парцел;

 

 

- съществуващите трайни тераси в блока на земеделското стопанство и/или земеделския парцел;

- постоянни пасища, мери и ливади от навлизането на нежелана растителност - орлова папрат (Pteridium aquilinum), чемерика (Veratrum spp.), айлант (Ailanthus altissima) и аморфа (Amorpha fruticosa);

- живи плетове и дървета, които не се отрязват по време на  размножителния период и периода на отглеждане при птиците (от 1 март до 31 юли).

Условията за поддържане на земята в добро земеделско и екологично състояние не отменят задълженията на собствениците или ползвателите на земеделски земи по Закона за опазване на земеделските земи, Закона за собствеността и ползването на земеделските земи и други нормативни актове.

                                                                                                                            

Глава трета

Условия и ред за предоставяне на пасища и мери за индивидуално и общо ползване на земеделски стопани или лица, поели задължение да ги поддържат в добро земеделско и екологично състояние

Чл. 9. Организацията по предоставяне за ползване на общинските пасища и мери се осъществява от Кмета на Общината, след решение на Общинския съвет.

Чл. 10. (1) На основание чл. 37о и чл.37и от Закона за собствеността и ползването на земеделските земи, Общинският съвет определя с  решение пасищата, мерите и ливадите от общинския поземлен фонд за общо и индивидуално ползване.

(2) Решението на общинския съвет, както и списъците с имотите, подробно описани по землища, номера, начин на трайно ползване, категории и средните годишни рентни плащания за землището или за общината, се обявяват в общините и кметствата и се публикуват на интернет страницата на общината в срок до 1 март. Решението на общинския съвет съдържа:

            1. годишен план за паша;

            2. съгласие за предоставяне на мери, пасища и ливади за общо и за индивидуално ползване;

            3. задълженията на Общината и на ползвателите за поддържането на мерите и пасищата.

(3) Към решението за общо ползване се прилага списък с данни за земеделските стопани или техни сдружения, регистрирани като юридически лица и отглежданите от тях животни, данни за физическите блокове, определени в Системата за идентификация на земеделски парцели, както и други данни, необходими за кандидатстване за подпомагане по схемата за единно плащане на площ.

(4) Кметът на общината или кметството съгласува списъка с Областната дирекция по безопасност на храните.

(5) Решението на общинския съвет е правно основание за общо ползване на мерите и пасищата на чл. 41 от Закона за подпомагане на земеделските производители.

(6) Земеделски стопанин, включен в списъка по ал. 3, може да получи заверено от Кмета на общината или Кметството копие на решението за определяне на ползването на мерите и пасищата.

Чл. 11. (1) Мерите, пасищата и ливадите – общинска собственост, могат да се отдават под наем или аренда по реда на чл.24а, ал.6 от ЗСПЗЗ на собственици или ползватели на животновъдни обекти с пасищни селскостопански животни, регистрирани в Интегрираната информационна система на БАБХ, съобразно броя и вида на регистрираните животни, по цена, определена по пазарен механизъм.

(2) Пасища, мери и ливади от общинския поземлен фонд се предоставят под наем или аренда на лица, които нямат публични задължения, включително и задължения към Държавен фонд „Земеделие”, за ползване на земи от държавния поземлен фонд, общинския поземлен фонд и земи по чл. 37в, ал. 3, т. 2 от ЗСПЗЗ. Договорите се сключват минимум за 5 стопански години.

 (3) Отдаването на мерите и пасищата по ал.1 се извършва при спазване на изискванията по чл. 37и – 37о от Закона за собствеността и ползването на земеделските земи.

Чл.12 (1)  Лицата, желаещи да ползват земи по чл.11, които притежават регистриран животновъден обект на територията на община Гулянци, подават заявление до Кмета на общината по образец, одобрен от Министъра на земеделието, храните и горите, в срок до 10 март на текущата година.

(2) Информацията за задълженията по чл.11, ал.2 от Наредбата се проверява служебно от комисията по чл.13, ал.1 чрез справка в съответния публичен регистър, а когато такъв не се поддържа, същата се изисква и получава по служебен път от компетентната администрация.

            (3) Министерството на земеделието и храните предоставя служебно на съответната община извлечение от Интегрираната информационна система на БАБХ за животновъдните обекти на територията на общината.

Чл.13 (1) Разпределението на пасищата, мерите и ливадите от общинския поземлен фонд се извършва от комисия, назначена от кмета на общината, в състав от трима до петима редовни членове, един от които – правоспособен юрист, и двама резервни членове. Член на комисията не може да бъде лице, което е свързано лице по смисъла на Търговския закон с участник в процедурата или с членове на неговите управителни или контролни органи, за което се представя декларация на председателя на комисията. Решенията на комисията се вземат с мнозинство от броя на членовете й.

(2) Комисията по ал. 1 определя необходимата за всеки кандидат площ съобразно реда и условията на чл. 37и, ал. 4 ЗСПЗЗ.

     (3). Пасищата, мерите и ливадите се разпределят на правоимащите лица, които имат регистрирани животновъдни обекти в съответното землище, съобразно определяне на площта за ползване, като нормата на площите, които ще се разпределят съобразно броя и вида на регистрираните пасищни селскостопански животни е следната:

  • не повече от 15 дка. За 1 животинска единица в имоти от първа до седма категория;
  • до 30 дка. за 1 животинска единица в имоти от осма до десета категория;
  • на правоимащите лица, които отглеждат говеда с предназначение за производство на месо и животни от местни (автохтонни) породи, се разпределят до 20 дка. За 1 животинска единица в имоти от първа до седма категория и до 40 дка. за 1 животинска единица в имоти от осма до десета категория;
  • на правоимащите лица, отглеждащи говеда за мляко или месо, овце и/или кози, одобрени за подпомагане по дейностите по подмерки „Плащания за преминаване към биологично земеделие” и „Плащания за поддържане на биологично земеделие”, включени в направление на биологично животновъдство, се разпределят имоти до 0,15 животинска единица на хектар, независимо от категорията на имотите.

(4) При разпределение на необходимата за всеки кандидат площ съобразно броя и вида на регистрираните пасищни селскостопански животни, комисията по ал. 1 следва да

приспадне притежаваните или ползвани на правно основание от заявителя пасища, мери и ливади.

(5) За разпределените имоти комисията съставя протокол в срок до 1 май, който е окончателен само при наличие на необходимата за всяко правоимащо лице площ.

 

 

(6) Протоколът за окончателното разпределение на имотите по ал. 5 се обявява в кметството и се публикува на интернет-страницата на общината. Протоколът подлежи на обжалване по отношение площта на разпределените имоти в 14-дневен срок пред районния съд. Обжалването не спира изпълнението на протокола, освен ако съдът постанови друго.

(7)  При недостиг на пасища, мери и ливади от общинския поземлен фонд в землището, в което е регистриран животновъдният обект, към разпределените имоти по реда на ал. 3 се извършва допълнително разпределение в съседни землища, които може да се намират и на територията на съседна община или област – при наличие на свободни площи.

(8) В случаите, когато допълнителното разпределение на площи се извършва в съседно землище, намиращо се на територията на друга община, разпределението се извършва от общинската комисия по местонахождението на имотите, на която служебно се изпращат копия от документите на заявителя с данни от протокола по ал. 6 за разпределената му площ. Този ред се прилага до изчерпване на имотите от общинския поземлен фонд или до достигане на определената норма, като разпределението се извършва последователно в съседно землище на територията на същата община, на друга съседна община в същата област или на съседна община в друга област.

(9) За разпределените имоти съответните комисии съставят протоколи в срок до 1 юни, които са окончателни само при наличие на необходимата за всяко правоимащо лице площ и могат да се обжалват по реда на ал. 6.

(10) При недостиг на пасища, мери и ливади от общинския поземлен фонд в съответното или в съседни землища, правоимащото лице подава заявление в срок до 10 юни до комисията по ал. 1, която предоставя служебно на министъра на земеделието и храните или на оправомощено от него лице протоколите по ал. 6 и 7 и копие от заявлението за допълнително разпределение на имоти от държавния поземлен фонд.

(11) Комисията по ал. 1 разпределя допълнително необходимата за всеки кандидат площ съобразно данните от протоколите по ал. 6 и 9 в съответното и/или съседни землища, като разпределението се извършва последователно в съседно землище на територията на същата община, на друга съседна община в същата област или на съседна община в друга област.

(12) В случаите, когато разпределението на площите се извършва в съседно землище, намиращо се на територията на друга област, разпределението се извършва от съответната комисия по ал. 1 по местонахождението на имотите, на която служебно се изпращат копия от документите на заявителя с данни от протоколите за разпределената му площ.

(13) За разпределените имоти съответните комисии съставят окончателни протоколи в срок до 1 юли, които се обявяват в кметството и в сградата на общинската служба по земеделие, публикуват се на интернет страницата на общината и на съответната областна дирекция „Земеделие“ и могат да се обжалват по реда на ал. 6.

Чл.14 (1) За устройване на постоянни пчелини с над 10 пчелни семейства, на собственици на пчелини, регистрирани по реда на чл.8 от Закона за пчеларството и на основание чл.37п от ЗСПЗЗ, може да се учреди право на ползване върху пасища, мери и ливади от общинския поземлен фонд.

(2) Правото на ползване се учредява върху свободни МАЛОМЕРНИ имоти, като се спазват изискванията на Закона за пчеларството. Правото на ползване се учредява без провеждане на търг, по пазарни цени, определени от независим оценител.

    (3)  При устройване на постоянен пчелин върху пасища, мери и ливади от държавния и общинския поземлен фонд се осигурява не по-малко от 3кв.м.

и не повече от 10 кв.м. площ на едно пчелно семейство, като пчелинът следва да е на разстояние не по-малко от:

  • десет км. от регистриран пчелин за производство н на елитни пчелни майки и разерватни пчелини.
  • пет км. от регистрирани репродуктивни пчелини за производство на племенни пчелни майки.
  • три км. от съседни пчелини, регистрирани за отглеждане на пчелни семейства по биологичен начин.

(4) Постоянните пчелини се регистрират в съответствие с чл.51, ал.1 и 3 от Закона за ветеринарномедицинската дейност и чл.8 от Закона за пчеларството. Кошерите и пчелните семейства се идентифицират съгласно чл.51, ал.9 от Закона за ветеринарномедицинската дейност.

(5) Правото на ползване върху пасища, мери и ливади, прилежащи към общинкия поземлен фонд се учредява от кмета на общината.

(6) За учредяване право на ползване, собственикът на пчелина подава заявление, в което посочва срока, за който желае да му бъде учредено правото на ползване. Заявлението следва да бъде подадено до кмета на общината. В тези случаи се окомплектова преписка, към която се прилагат:

- документ, удостоверяващ, че заявителят има регистриран животновъден обект- постоянен пчелин с над 10 пчелни семейства, който е вписан в регистъра по чл.8 от Закона за пчеларството.

- пазарна оценка на имота,   изготвена  от независим оценител, за която заявителят е уведомен писмено, с обратна разписка.

- писмено съгласие на заявителя с изготвената от независимия оценител оценка на имота;

( 7) Органът по ал.5 се произнася по заявлението, като издава заповед за учредяване право на ползване или постановява отказ.

(8) Актовете по ал.7 се съобщават и могат да се обжалват по реда на Административнопроцесуалния кодекс.

(9) Въз основа на влязлата в сила заповед за учредяване право на ползване и извършеното плащане, кметът на общината сключва договор със заявителя.

(10) Договорите за учредяване право на ползване върху пасища, мери и ливади от общинския поземлен фонд за устройване на постоянни пчелини с над 10 пчелни семейства се сключват за срок не по-дълъг от 10 години.

(11) Лицата, сключили договори за право на ползване за устройване на постоянни пчелини с над 10 пчелни семейства, след изразено писмено съгласие на кмета на общината, могат да изграждат в имота временни спомагателни постройки и съоръжения, свързани с дейността им, които не представляват строежи по смисъла на Закона за устройство на територията.

(12) В едномесечен срок от изтичането на договора или предсрочното му прекратяване, лицата по ал.11 премахват изградените в имота спомагателни постройки и съоръжения. При неизпълнение на задължението в определения срок правата на соственост върху постройките и съоръженията се упражняват от собственикът на имота.

(13) За настаняване или преместване на временен пчелин по смисъла на Закона за пчеларството се учредява право на ползване върху пасища, мери и ливади от общинския поземлен фонд и се издава разрешение от кмета на общината. Издаването на разрешение е безвъзмездно.

Чл.15 (1) Кметът на общината сключва договори за наем или за аренда за имотите от общинския поземлен фонд или за части от тях въз основа на протоколите на комисиите и след заплащане на наемната или арендната цена, определена по пазарен механизъм, но не по

- ниска от средното годишно рентно плащане за землището или за общината. Договорите се сключват по реда и при условията на чл. 37и, ал. 12 от ЗСПЗЗ.

(2) Договорите за наем или аренда  могат да се прекратяват или изменят преди изтичането на срока при условия и ред, определени в договора.

 

 

 

(3) Договорите за наем или аренда  се прекратяват преди изтичането на срока – при настъпила промяна на условията по чл. 37и, ал. 4 ЗСПЗЗ, освен в случаите на форсмажорни обстоятелства.

Чл. 16. (1) След разпределението на площите по реда на чл.13 останалите свободни пасища, мери и ливади от общинския поземлен фонд се обявяват на търг, на който могат да участват само собственици на регистрирани пасищни селскостопански животни, като чрез търга могат да се наемат допълнителни площи, независимо от площите, които са им разпределени по определената норма.

(2) В случай, че са останали ненаети след разпределението и търга за животновъди пасища, мери и ливади от държавния и общинския поземлен фонд, те могат да се отдават чрез търг освен на собственици на пасищни селскостопански животни, но и на лица, които поемат задължение да ги поддържат, съобразно критериите, посочени в Наредба № 2 от 2015 г. за критериите за допустимост на земеделските площи за подпомагане по схеми и мерки за плащане на площ.

(3) Търговете по ал.1 и ал.2 се провеждат по реда на Закона за общинската собственост и Наредба на Общински съвет Гулянци за реда на придобиване, управление и разпореждане с общински имоти (НРПУРОИ).

(4) Въз основа на проведените търгове се сключват договори за една стопанска година.

(5) Провеждането на търговете и сключването на договори въз основа на тях се извършва от отдел „Управление на общинската собственост“ към Община Гулянци, където се съхраняват всички документи, свързани с отдаването под наем и аренда на пасища, мери и ливади от ОПФ.

Глава четвърта

Задължения на Общината и ползвателите на Общинските мери и пасища

            Чл. 17. Във връзка с предоставянето на пасища, мери и ливади от ОПФ, общината има следните задължения:

1. Да осигури безпрепятствено ползване на предоставените за общо ползване общински мери и пасища;

2. Да предоставя периодична информация на ползвателите относно необходимите мероприятия по поддържане и опазване на мерите и пасищата.

            3.Да актуализира ежегодно договорите за ползване на пасищата и мерите.

            4. Да предостави мери и пасища – публична общинска собственост на земеделски стопани или лица, които са поели задължението да ги подържат в добро земеделско и екологично състояние.

            5. Да предостави номер на банкова сметка, в която желаещите да ползват под наем или аренда мери и пасища – общинска собственост да могат да заплащат годишен наем.

Чл.18. Ползвателите за индивидуално ползване на мери и пасища имат следните задължения:

1. Да осигуряват стриктното прилагане на технологични и  организационни мероприятия относно ползваните мери и пасища;

2. Да участват в разпределението и/или търгове за предоставяне под наем на мери и пасища – общинска собственост;

3. Да сключат договори с общината;

4. Да заплащат годишен наем;

5. Да осигуряват свободен достъп до мерите и пасищата на пасищните животни /едър рогат добитък, дребен рогат добитък, еднокопитни/;

6. Да почистват мерите и пасищата от битови, строителни и др. отпадъци;

7. Да не разорават мерите и пасищата и да не променят предназначението им;

8. Да подобряват повърхностно терена;

9. Да подобряват състоянието на мерите и пасищата чрез оптимизиране на минералното торене;

10. Да осъществяват органично торене на мерите и пасищата;

11. Да реализират мерки за унищожаване на плевелите и вредната растителност;

12. Да извършват подсяване на деградирали мери и пасища;

13. Основно подобряване на мери и пасища при нископродуктивни естествени тревостои със силно влошен тревен състав;

14. В случай, че не са в състояние да поддържат минимална гъстота от животински единици /едър рогат добитък, дребен рогат добитък, еднокопитни/ в предоставените им пасища и мери да извършват минимум една коситба за съответната година до 15 юли;

15. Да опазват мерите и пасищата в близост до гори от навлизане на дървесна и храстовидна растителност;

16. Да извеждат и връщат животните „до” и „от” наетите мери и пасища само по точно определени маршрути определени от кметовете и кметските наместници на съответните населени места и одобрени от Кмета на Общината;

17. Да не допускат по никакъв начин навлизането на животните си в земеделски земи освен определените за тяхно ползване мери и пасища;

18. Да не преотстъпват ползваните от тях пасища и мери – общинска собственост на трети лица;

19. Да не допускат замърсяването на мери и пасища с битови, строителни, производствени, опасни и др. отпадъци;

20. Да не извършват наторяване с органични разтвори с неизяснен състав и утайки от пречистването на отпадъчни води;

21. Да опазват пасищата и мерите от ерозиране, заблатяване, засоляване и други увреждания;

22. Да провеждат борба с агресивни и устойчиви растителни видове / орлова папрат, магарешки трън, лопен, чемерика, къпина и др./;

23. Да прилагат ветеринарна профилактика  при доказано заболяване на животните, причинено от кърлежи. За целта заразените пасища и мери се поставят в изолация и не се допуска паша на животни в заразените участъци.

24.  Да не извършват сеч на намиращите се върху отдадените под наем пасища и мери на отделно стоящи или групи дървета, без разрешение от оторизираните с това органи.

Чл. 19. Паленето на растителност в мерите и пасищата е забранено. Кметът на съответното населено място и специализираните органи осъществяват контрол за провеждането на мероприятия по осигуряване на пожарна безопасност в пасищата и мерите. Мероприятията по осигуряване на пожарна безопасност се извършват и са за сметка на ползвателите респективно наемателите /арендаторите.

Чл. 20. Охраната на наетите мери и пасища от ОПФ е за сметка на съответните ползватели.

            Чл. 21 (1) Въвеждат се ограничения за ползване на мери и пасища, включени в  Натура 2000, както следва:

1. Забранява се превръщането на ливади и пасища в обработваеми земи;

2. Забранява се коситба в размножителния период  на птиците;

3. Забранява се използването на  пестициди и минерални торове в пасища и ливади / съгл чл.7, ал.1, т.4 от Наредба №5 / 24.02.2015г./;

4. Забранява се  премахване на характеристиките на ландшафта (синори, единични и група дървета), при ползването на земеделски земи като такива / чл.7, ал.1, т.1 от Наредба №5 / 24.02.2015г/  ;

5.  Забранява се изхвърляне на селскостопански, битови и други отпадъци;

6. Косенето на пасищата и ливадите се извършва след 15 юни, максимум две коситби годишно, ръчно или с ръчни косачки за бавно косене, като се започва от средата към периферията.

           

Чл. 22. (1) Задълженията на ползвателите, посочени в тази наредба се включват като клаузи в договорите, които се подписват с ползвателите.

           

Глава пета

Административно – наказателни разпоредби

            Чл. 23. (1) Наказва се с глоба от 200 до 1000 лева лице, което:

  • ползва общински пасища и мери в нарушение на установения в тази наредба ред.
  • извършва паша на селскостопански животни извън указаните места, численост или вид животни.
  • преотстъпва предоставените му за ползване общински мери и пасища на трети лица.

(2) Наказва се с глоба в размер от 200 до 1000 лева физическо лице и с имуществена санкция от 500 до 5000 лева едноличен търговец или юридическо лице, което унищожи общински мери и пасища  и/или ги превърне в обработваема площ – нива.

(3) Лице, което унищожи, повреди, извади или премести траен знак за обозначаване на границите на общинските пасища и мери, се наказва с глоба от 250 до 500 лева.

             Чл. 24. (1) Нарушенията по тази наредба се установяват с актове на служители от отдел „Управление на общинската собственост“.

            (2) Наказателните постановления се издават от кмета на общината или изрично оправомощено от него лице.

            Чл. 25. Административно – наказателните производства по тази Наредба се извършват по реда на Закона за административните нарушения и наказания.

         Чл. 26 (1) В случаите на маловажни нарушения, установени в момента на извършването им, на мястото на нарушението контролните органи налагат с фиш глоба в размер от 10,00 до 50,00 лв.

            (2) При оспорване на нарушението и отказ да се заплати наложената глоба се съставя АУАН по общия ред.

 

Глава шеста

ДОПЪЛНИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

 

  • 1. „Пасищни селскостопански животни” по смисъла на ЗСПЗЗ, са:
  • едрите и дребните преживни и нечифтокопитни селскостопански животни.
  • Конете с официална идентификация в БАБХ съгласно Регламент на изпълнение /ЕС/ 22015/262 на Комисията от 17 февруари 2015 г. за определяне на правилата в съответствие с директиви 90/427/ЕИО и 2009/156/ЕО на Съвета по отношение на методите за идентификация на еднокопитни животни / Регламент за паспорт на едникопитните животни/, с изключение на конете с предназначение „за спорт”.
  • 2. „Животинска единица” е условна единица за приравняване на броя на различните видове и категории животни, както следва:
  • един кон над 6 – месечна възраст, един бивол и едно говедо над 2 годишна възраст се равнява на една животинска единица
  • говедо или бивол на възраст от 6 месеца до две години, се равнява на 0,6 от животинската единица
  • една овца или една коза се равнява на 0,15 от животинската единица.
  • 3. „Животновъден обект"е обект, регистриран по реда на Закона за ветеринарномедицинската дейност, в който постоянно се отглеждат пасищни селскостопански животни, с изключение на регистрирани обекти върху имоти с начин на трайно ползване пасища и мери.

 

 

Глава седма

Преходни и заключителни разпоредби

 

  • 1. Контрол по изпълнението на настоящата наредба се възлага на Кмета на Общината или на изрично оправомощени от него длъжностни лица от Общинска администрация – Гулянци.
  • 2. Кметът на Общината назначава комисия, която да проверява състоянието на наличните общински пасища и мери, да прави оглед и съставя протокол за различия между документалните данни и установеното на терена. За дейността си комисията се отчита писмено пред Кмета на Общината.
  • 3. Настоящата наредба е приета на основание чл. 21, ал. 1, т.8 и ал. 2 от Закона за местното самоуправление и местната администрация в съответствие с чл. 37и – чл. 37п от Закона за собствеността и ползването на земеделските земи /ЗСПЗЗ/, с Решение №……….г. на Общински съвет – град Гулянци и влиза в сила 7 дни след публикуване на интернет страницата на Общински съвет – Гулянци и отменя Наредба за ползване на пасища и мери –публична общинска собственост и предоставянето им за индивидуално и общо ползване на земеделски стопани за отглеждане на животни приета с Решение № 82 от 25.03.2016 г. на Общински съвет – град Гулянци.

                                                                         

 ПРЕДСЕДАТЕЛ:

                                                                                                         

Copyright 2020 Municipality of Gulyantsi. Designed by itdesign adv.

Website use cookies