Logo

Проект на НАРЕДБА ЗА ИЗГРАЖДАНЕ И ОПАЗВАНЕ НА ЗЕЛЕНАТА СИСТЕМА НА ТЕРИТОРИЯТА НА ОБЩИНА ГУЛЯНЦИ

 

МОТИВИ КЪМ ПРОЕКТ ЗА НАРЕДБА ЗА ИЗГРАЖДАНЕ И ОПАЗВАНЕ НА ЗЕЛЕНАТА СИСТЕМА НА ТЕРИТОРИЯТА НА ОБЩИНА ГУЛЯНЦИ

 

 

 І. ПРИЧИНИ, НАЛАГАЩИ ПРИЕМАНЕТО НА НАРЕДБАТА:

На територията на Община Гулянци действа Н А Р Е Д Б А за изграждане и опазване на зелената система на територията на Община   Г У Л Я Н Ц И(по чл. 62, ал. 10 на Закона за устройство на територията - ЗУТ), приета с с Решение №.112 от 27.03.2008 г. Променена съгласно Решение № 643 от 30.04.2019 г и разпореждане на прокурор - отмяна на чл.49 т.3 и чл.50 ал.2 т.2 и т.3         

Налице е противоречие на наредбата с нормативни актове от по - висока степен- Закона за местните данъци и такси, Закона за устройство на територията. Същата съдържа текстове неприложими и недействащи към настоящия момент. При практическото й прилагане се установи и  необходимостта от по – подробно и прецизно регламентиране на отношенията, които се създават с нея, правата и задълженията на физическите и юридическите лица на територията на общината. Това налага да бъде извършена цялостна промяна в текстовете на Н А Р Е Д Б А за изграждане и опазване на зелената система на територията на Община   Г У Л Я Н Ц И.

 В тази връзка е изготвен проект на НАРЕДБА ЗА ИЗГРАЖДАНЕ И ОПАЗВАНЕ НА ЗЕЛЕНАТА СИСТЕМА НА ТЕРИТОРИЯТА НА ОБЩИНА ГУЛЯНЦИ.

.

ІІ.ЦЕЛИ, КОИТО СЕ ПОСТАВЯТ:

Целта на наредбата е да се даде точна и ясна регламентация, която да урежда обществените отношения, свързани с изграждане, опазване, в това число поддържане на зелената система на Община Гулянци, независимо от вида собственост. В наредбата са прецизирани условията и реда за премахване или преместване на декоративна растителност на територията на Община Гулянци, правата и задълженията на физическите и юридическите лица, собственици или ползватели на частни имоти, в чиито граници има реализирано озеленяване с дълготрайна декоративна растителност и останалите жители на града.

  ІII. ФИНАНСОВИ СРЕДСТВА, НЕОБХОДИМИ ЗА ПРИЛАГАНЕТО НА НАРЕДБАТА:

   За прилагането на НАРЕДБА ЗА ИЗГРАЖДАНЕ И ОПАЗВАНЕ НА ЗЕЛЕНАТА СИСТЕМА НА ТЕРИТОРИЯТА НА ОБЩИНА ГУЛЯНЦИ не е необходимо разходването на средства.

  IV. ОЧАКВАНИ РЕЗУЛТАТИ:

       Резултатите, които се очакват от прилагането на НАРЕДБА ЗА ИЗГРАЖДАНЕ И ОПАЗВАНЕ НА ЗЕЛЕНАТА СИСТЕМА НА ТЕРИТОРИЯТА НА ОБЩИНА ГУЛЯНЦИ е приемането на актуална нормативна уредба по изграждането, стопанисването и опазването на зелената система, подобряване на работата по прилагането на наредбата и оптимизиране на процеса на администриране.

V. АНАЛИЗ ЗА СЪОТВЕТСТВИЕ С ПРАВОТО НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ:

НАРЕДБА ЗА ИЗГРАЖДАНЕ И ОПАЗВАНЕ НА ЗЕЛЕНАТА СИСТЕМА НА ТЕРИТОРИЯТА НА ОБЩИНА ГУЛЯНЦИ е в съответствие с нормативните актове от по – висока степен и не противоречат на норми на правото на Европейския съюз.

Съгласно чл. 26, ал. 4 от Закона за нормативните актове, в законоустановения срок от 30 дни, Община Гулянци чрез настоящото публикуване, предоставя възможност на заинтересованите лица да направят своите предложения и становища по проекта на Наредбата на е-mаil адрес: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. или в деловодството на Община Гулянци, гр.Гулянци.

 

Проект!

НАРЕДБА

ЗА ИЗГРАЖДАНЕ И ОПАЗВАНЕ НА ЗЕЛЕНАТА СИСТЕМА НА ТЕРИТОРИЯТА НА ОБЩИНА ГУЛЯНЦИ

ГЛАВА І

ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. (1) Тази наредба урежда обществените отношения, свързани с изграждане, опазване, в това число поддържане на зелената система на община Гулянци, независимо от вида собственост.

(2) Зелената система е предназначена да подобрява жизнената среда и облика на населените места на община Гулянци.

(3) Общински съвет - Гулянци, чрез бюджета на община Гулянци обезпечава необходимите средства за изграждане, поддържане и опазването на озеленените площи – публична собственост

(4) Цялостната дейност по изграждане и опазване на зелената система на община Гулянци се организира и контролира съобразно разпоредбите на Закона за устройство на територията (ЗУТ) и подзаконовите нормативни актове уреждащи свързаните с това обществени отношения.

 

ГЛАВА ІІ

УПРАВЛЕНИЕ НА ЗЕЛЕНАТА СИСТЕМА

Чл.2. Органите за управление на зелената система в Община Гулянци са Общински съвет - Гулянци, Кмета на Община Гулянци, Кметовете и Кметските наместници на населените места в общината.

Чл.3. (1) Кметът на община Гулянци ръководи, координира цялостната дейност по опазване, изграждане и поддържане на зелената система, организира изпълнението на бюджета по дейност “озеленяване” и на дългосрочните програми за развитието на зелената система и дава указания по прилагането на наредбата.

(2)  Кметът на общината  или оправомощено от него лице по реда на § 1, ал. 3 от Допълнителните разпоредби на Закона за устройство на територията (ЗУТ) организира съставянето и актуализирането на публичен регистър на озеленените площи, дълготрайните декоративни дървета и дърветата с историческо значение на територията на общината по чл. 63, ал. 1 на ЗУТ.

(3) Картотекират се всички, намиращи се в регулационните граници на населените места дълготрайни декоративни дървета с възраст над 20 години, дърветата с историческо значение , както и отделни ценни и редки дървета и храсти, независимо от възрастта им.

 (4) Не подлежат на картотекиране:

 1. Декоративните дървета и храсти в общинските озеленени площи, които се стопанисват от фирмите по озеленяване и се картотекират в паспорта на обекта;

 2. Дърветата, обявени за защитен природен обект, които се стопанисват и картотекират в съответствие с разпоредбите на специалните закони в областта на опазването на околната среда.

Чл.4. Кметовете и  Кметските наместници в Община Гулянци:

           1. изпълняват бюджета по дейност “озеленяване” в частта му за населеното място и организират провеждането на необходимите мероприятия;

           2. изпълняват делегираните им от кмета на общината  функции.

 

ГЛАВА ІІI

ИЗГРАЖДАНЕ НА ЗЕЛЕНАТА СИСТЕМА. СПЕЦИАЛНИ ИЗИСКВАНИЯ ЗА ОПАЗВАНЕ НА РАСТИТЕЛНОСТТА ПРИ СТРОИТЕЛСТВО И ПРИ ПОСТАВЯНЕ НА ПРЕМЕСТВАЕМИ ОБЕКТИ

 

Раздел І

ПЛАНИРАНЕ И ИЗГРАЖДАНЕ НА ЗЕЛЕНАТА СИСТЕМА

 

Чл.5. Изграждането на нови обекти на зелената система се извършва въз основа на действащите Общ устройствен план /ОУП/ или  Подробен устройствен план /ПУП/, в предвидените за озеленяване терени или части от такива.

Чл.6.  (1) Всички инвестиционни проекти, без тези за еднофамилни и вилни сгради и за строежи шеста категория, задължително включват част “Паркоустройство и благоустройство” или мероприятия по възстановяване и озеленяване на терена за обектите на техническата и транспортната инфраструктура, съгласно чл.68 от ЗУТ

(2) Когато в имота има налична дървесна растителност, проектите по ал. 1 се придружават от геодезическо заснемане и експертно становище за наличната в имота растителност.

(3) В случай, че длъжностното лице в отдел „УТС И ИП” не съгласува част „Паркоустройство и благоустройство” от инвестиционния проект, проектът не се одобрява от главния архитект на община Гулянци, а се връща на възложителя за преработка, съобразно дадените указания и решението на ЕСУТ

(4) Проектите по част “Паркоустройство и благоустройство” се съгласуват от  ЕСУТ, когато разрешението за строеж се издава от главния архитект.

Чл.7. (1) При съгласуване на част „Паркоустройство и благоустройство” към инвестиционните проекти, когато е необходимо компенсаторно озеленяване, ЕСУТ предписва размера, видовия състав и мястото му.

(2)  Гаранционния срок за извършеното компенсаторно озеленяване е най-малко два вегетативни периода за съответната растителност.

Чл. 8. Паркове и градини с историческо значение и с характерно композиционно и естетическо изграждане се регистрират и се обявяват за паметници на градинското и парковото изкуство, които се устройват и опазват при спазване нормативите и на Закона за културното наследство.

Чл. 9. Когато в терените, определени за озеленени площи - публична собственост, попадат поземлени имоти - частна собственост, те се отчуждават по предвидения в ЗУТ ред.

 

Раздел ІІ

ИЗИСКВАНИЯ ПРИ СТРОИТЕЛСТВО И РАЗПОЛАГАНЕ НА ВРЕМЕННИ И ПРЕМЕСТВАЕМИ ОБЕКТИ

Чл.10. В озеленените площи за широко обществено ползване, предназначени за трайно задоволяване на обществени потребности от национално или общинско значение – паркове, градини и улично озеленяване не се допуска изграждане на огради, освен ако това не е предвидено с правилата и нормите за прилагане на действащ ПУП на територията или с техническия инвестиционен проект за изграждане и стопанисване на конкретната зона.

Чл.11. (1) В незастроените имоти, предвидени по Общ устройствен план (ОУП) или ПУП за озеленени площи които не са реализирани, могат да се изграждат/поставят само временни обекти по чл.55 от ЗУТ и с хипотеза на чл. 56 от ЗУТ, които са съвместими с парковите функции по представено ситуационно решение с конкретизирани размери и функции, прието с положително становище от ЕСУТ.

(2) За изграждането на тези обекти не се разрешава премахването на едроразмерна дълготрайна декоративна растителност.

Чл.12. (1) Не се разрешава премахване на дълготрайна декоративна растителност за поставяне на временни и преместваеми обекти в имоти, неотредени за озеленяване.

Чл.13. Новоизградените общински зелени площи задължително се предават с гаранционен срок минимум два вегетационни периода за дълготрайната декоративна дървесна и храстова растителност и многогодишни цветя и един вегетационен период за цветна едногодишна растителност, в който изпълнителят е длъжен да отстрани допуснатите пропуски и недостатъци и да възстанови загиналата растителност.           

ЧЛ. 14. (1) Проектите за ПУП (или изменение на ПУП), задължително се придружават от справка за картотекираната растителност, геодезическо заснемане и експертно становище за наличната в имота растителност, представени в мащаба на ПУП.

 (2) Заснемането и становището се заверяват от длъжностното лице в отдел „УТС и ИП”.

ГЛАВА IV

ПОДДЪРЖАНЕ НА ЗЕЛЕНАТА СИСТЕМА

 

  Чл.15. (1) Поддържането на зелените площи се ръководи от отдел „УТС и ИП”. То е непрекъснат процес с агробиологичен строително-ремонтен характер, осигуряващ необходимите условия за комплексно функциониране на елементите на зелената система.

 (2) Общинските зелени площи за широко обществено ползване на всеки пет години се подлагат на преглед и преценка за необходимостта от частична реконструкция на амортизирани биологични или благоустройствени фондове. Прегледът и преценката се извършва от комисия  назначена със заповед на кмета на общината.

Чл. 16. (1) Според интензивността на поддържане зелените площи общинска собственост се разпределят в следните категории:

І категория – представително поддържане;

ІІ категория – оптимално поддържане;

ІІІ категория – средно поддържане;

ІV категория – частично поддържане;

(2) Поддържането на зелените площи се извършва въз основа на технологични нормативи, съгласно вида и категорията на зелената площ, повторяемостта и обема на работите на съответните структурни елементи.

Чл.17. Контролът върху качеството на работата по поддържането на общинските зелени площи се извършва от длъжностните лица в отдел „УТС и ИП”  и от лесоинженера при  Община Гулянци, като за целта се изготвят протоколи и справки за извършените мероприятия с посочване на мястото, вида и кратността на манипулациите.

.

 

ГЛАВА V

ОПАЗВАНЕ НА ЗЕЛЕНАТА СИСТЕМА

 

Раздел І

ОПАЗВАНЕ НА ОЗЕЛЕНЕНИТЕ ПЛОЩИ

 

Чл.18. (1) Всички лица са длъжни да опазват озеленените площи, независимо от тяхната собственост.

(2) Опазването на озеленените площи включва:

1. полагане на постоянни грижи за поддържането в добро състояние на озеленените площи;

2. недопускане на действия или бездействия, които водят до увреждане или унищожаване на озеленените площи, и изградените в тях настилки, водни площи и паркови съоръжения.

Чл.19. Превантивното опазване на озеленените площи и декоративната растителност се осигурява чрез решенията на устройствените планове и инвестиционните проекти.

Чл.20. (1)  Обществените озеленени площи се използват съобразно основното им предназначение.

(2) В обществените озеленени площи се забранява:

1. строителство на допълнителни обекти за обществено обслужване, спорт и атракции, освен предвидените в паркоустройствените планове;

2. нанасянето на повреди върху дърветата и храстите, причинени от изкореняване, отсичане, чупене и рязане на клони, забиването на метални и други предмети и насипване с химикали и др.;

3. поставянето по дърветата на рекламно - информационни елементи или други съоръжения,

4. късането и изкореняването на цветя и повреждането на цветните фигури, чупенето на клони.

5. събиране на семена, плодове и резници, бране на билки и  тревни растения и други подобни от градини, паркове, стадиони и др. без разрешение за това от Кмета на общината ;

6. косене на  трева без разрешение;

7. газенето по тревата, с изключение на определените за тази цел места;

6. нанасянето на повреди върху парковата мебел, съоръженията и настилките;

7. замърсяване на озеленените площи, дървета и храсти, алеи, детски площадки и други съоръжения с животински екскременти и други отпадъци;

8. насипване на осолен сняг, пясък и химикали в озеленените площи и на не по-малко от 1 м. от стволовете на дървета и храсти, както и върху цветя и тревни площи, в следствие на зимното почистване и при миене и метене на тротоарите на уличните платна.

9. нараняване на кората на дърветата, храсти, екзотични видове, и паленето на огън;

10. ползването на озеленените площи, около търговските обекти за съхраняване на стоки и амбалаж;

11. организирането и провеждането на  митинги, събрания, културни, спортни или други обществени мероприятия на открито в зелените площи без разрешение;

12. разполагането на преместваеми обекти на територията на зелената система на община Гулянци, с изключение на предвидените в план-схема, одобрена по реда, предвиден за одобряване на подробния устройствен план за парка или градината.

Чл.21. (1) Собствениците и ползвателите на съоръжения и преместваеми обекти и временни строежи, разположени в близост до озеленените площи са длъжни да чистят прилежащата си територия в радиус от 10 м., както и да провеждат мероприятия за опазване и възстановяване на увредената растителност и паркова мебел по указания на общинските специалисти.

(2) Условието по ал.1 се изписва като задължително изискване при издаване на разрешение за поставяне или разрешение за строеж.

Чл.22.  (1) При разрешаване на строителство, свързано с разкопаване на озеленени площи в съответното разрешение задължително се предписват с протокол за възстановителни мероприятия,

(2) След извършване на неотложни аварийни мероприятия на инженерната инфраструктура в озеленените площи по чл. 61, ал. 4 от ЗУТ, се дават задължителни предписания за възстановителни мероприятия и се определя срок за изпълнението им, контролира се изпълнението и при нарушения се налагат санкции.

Раздел ІІ

ОПАЗВАНЕ НА ДЕКОРАТИВНАТА ДЪРВЕСНА И ХРАСТОВА РАСТИТЕЛНОСТ

Чл. 23. (1) Декоративната дървесна и храстова растителност на територията на Община Гулянци се опазва по реда на тази наредба.

 (2) Тази разпоредба не се отнася за растителността в имоти, попадащи в защитени територии, земи от горския фонд, в обекти - паметници на културата или други, за които има специален закон.

 (3) Единични дървета, обявени за “исторически” или за “вековни и забележителни” извън обекти - паметници на културата или защитени територии, се опазват по предвидения ред в Закона за паметниците на културата и музеите (ЗПКМ), в Закона за биологичното разнообразие (ЗБР) и в Закона за защитените територии (ЗЗТ).

Чл. 24. В терени на учреждения, училища, детски заведения, стопански и обществени организации и в частни имоти, дървесно - храстовата растителност се опазва от съответните им стопани.

Чл. 25. (1) Собствениците на имоти (юридически и физически лица) са длъжни да опазват и поддържат в добро състояние намиращата се в имотите им растителност.

 (2) Собствениците са длъжни да осигуряват достъп до имотите си на оправомощените служители на общинска администрация за извършване на огледи, картотекиране и контрол на наличната растителност.

 (3) Съществуваща дървесна растителност може да се премахва само по реда на тази наредба.

(4) Забранява се на собствениците на имоти, предвидени по ОУП или ПУП за зелени площи, да премахват или увреждат дървета и храсти,освен в случаите по чл. 26 от настоящата  наредба.

Чл. 26. Всички собственици са длъжни да следят за наличие в имотите си на болни и/или изсъхнали дървета, представляващи опасност за имуществото, здравето и живота на хората, и при констатация на такива са длъжни да предприемат за своя сметка своевременни мерки по тяхното отстраняване по реда на чл. 28, ал. 2 и чл.29 ал.1 от настоящата наредба.

Чл. 27. (1) За осигуряване на оптимални условия за развитие на дървесната и храстова растителност, същата следва да се засажда съгласно нормативно регламентираните минимални отстояния от сгради, съоръжения и имотни (регулационни) граници, отразени в Приложение 1.

(2) Засаждането на растителност на общински терени по инициатива на граждани и организации се извършва в съответствие с одобрените дендрологични планове към ПУП за съответната територия.

Раздел ІІІ

ПРЕМАХВАНЕ, ПРЕМЕСТВАНЕ ИЛИ ОКАСТРЯНЕ НА ДЪЛГОТРАЙНА ДЕКОРАТИВНА ДЪРВЕСНА И ХРАСТОВА РАСТИТЕЛНОСТ

Чл. 28. (1)  На територията на Община Гулянци се забранява отсичане или изкореняване на дълготрайни дървета и храсти, независимо от собствеността им.

(2) По изключение растителността се премахва в следните случаи:

1. при наличие на изсъхнали и болни дървета, издънкова и самонастанена растителност, особено в основи на сгради и съоръжения, както и дървета, застрашаващи сигурността на гражданите, безопасността на движението, сградите, съоръженията и инженерната инфраструктура;

2. при реконструкция на съществуващата растителност и озеленени площи, при провеждане на санитарни сечи по утвърдени проекти;

3. при строителството на сгради, съоръжения, пътища и обекти на инженерната инфраструктура при доказана невъзможност за запазването им, след одобряване на инвестиционния проект;

4. при премахване на последици от природни бедствия, производствени аварии, в т.ч. аварийни ремонти на подземни комуникации и инженерни съоръжения.

(3) Кастрене на дълготрайни дървета и храсти, независимо от собствеността им се допуска при доказана необходимост.

Чл. 29. (1) Писмено разрешение за преместване, премахване или кастрене на дървесна и храстова растителност се издава от Кмета на Община Гулянци  или оправомощени  от кмета на общината  длъжностни лица, въз основа на експертно становище.

(2) Срокът на валидност на разрешенията е две години.

(3)  Разрешението за отсичане, издадено в случаите на реализиране на ново сторителство губи правно действие с изтичане срока на издаденото разрешение за строеж.

(4) Отрязването, кастрене на клони, преместването и премахването на растителност, за която има писмено разрешение от Община Гулянци или оправомощени длъжностни лица  се извършва за сметка на собственика и/или на заинтересованото лице. С получения дървесен материал се разпорежда собственика.

(5) Дървесината, добита в резултат от премахване  на дълготрайна декоративна растителност се маркира с общинска марка и за нейното транспортиране се издава електронен превозен билет, за който се заплаща такса.

Чл.30. Дърветата и храстите по чл. 28, ал. 2, т. 4 се премахват незабавно от собственика или от аварийните служби. За премахването им собственикът на терена уведомява в тридневен срок Община Гулянци, НИПК – за растителност в обекти - паметници на културата, РИОСВ – за дървета, обявени за защитени.

Чл.31. (1) Спорове между собственици на съседни имоти за премахване на дървета, намиращи се на по-малко от предвиденото по чл.52 от Закона за собствеността разстояние и за обезщетения за неправомерно премахната растителност в частни имоти се решават по съдебен ред.

 (2) Премахване и/или кастрене на растителност в съсобствен имот и в дворната част на етажна собственост се провежда при условията и по реда на тази наредба, само след декларирано съгласие от всички съсобственици, в противен случай се решават по съдебен ред.

Чл.32. (1) Кметът на общината, или оправомощени от него длъжностни лица могат да разрешават отсичането на клони на дървета, които се разпростират над съседен имот и на корените, които преминават в имота  съгласно чл. 52 от закона за собствеността.

Чл.33. (1) Кметът на общината, или оправомощени от него длъжностни лица могат да разпоредят да бъдат преместени ново засадени дървета, които са посадени на по-малко разстояние от посочените в чл. 94, ал. 2 на Наредба № 7 за правила и нормативи за устройство на отделните видове територии и устройствени зони.

(2) Минималните отстояния за засаждане на дърветата от регулационните линии към съседите, съгласно цитирания в предходната алинея чл. 94, ал. 2 от Наредба 7 са:

1. За ниски дървета (с височина до 2.5 м) – на 1,0 метра от границата.

2. За средно високи дървета (с височина до 5,0 м) – на 1,5 метра от границата.

3. За високи дървета (с височина над 5,0 м) – на 3,0 метра от границата.

Чл.34 (1) Искане за издаване на разрешение за отсичане, изкореняване, преместване и кастрене на дълготрайна декоративна растителност се подава  до кмета на общината (респективно до кметовете или кметските наместници на малките населени места).

(2) Искането може да се подава от собственика на имота и от заинтересованите физически или юридически лица.

(3) Към искането се прилага копие от следните документи:

1. Платена такса съгласно Наредба за определянето и администрирането на местните такси и цени на услуги на територията на община Гулянци за разглеждане на документи и проверка на място от комисия;     

2. Копие от документ за собственост;

3. Други документи при необходимост (геодезическо заснемане, документ за внесено обезщетение  и др.);

  4. В случаите по чл. 31, ал. 2  от настоящата наредба, се прилага декларация от заинтересованите лица;

5. При издаване на разрешително за сеч се заплаща такса съгласно Наредба за определянето и администрирането на местните такси и цени на услуги на територията на община Гулянци.

 (4) Исканията и приложените към тях документи се разглеждат от комисия, назначена със заповед на кмета на общината, като за целта извършват оглед на място и изготвят експертно становище за състоянието на дървото. В състава на комисията задължително участва и лесоинженер.

(5) Кметът на общината или оправомощени  от него длъжностни лица издават разрешение или мотивиран отказ, след разглеждане на предоставеното  експертно становище.

(6) В случаите когато подаденото искане не е от неговата компетентност, преписката се изпраща на органите на Министерството на околната среда и водите (МОСВ) и/или на Националния институт за паметниците на културата (НИПК), Държавно горско стопанство и др.

Чл. 35. (1) Разрешението по чл.  29 (1 ) се издава в едномесечен срок от подаване на искането.

 (2). Непроизнасянето в срока по ал.1 не се счита за мълчаливо съгласие.

Чл. 36. При издаване на разрешение за отсичане, изкореняване на дълготрайните декоративни дървета, предвид невъзможност за запазване с проектното решение в имоти, собственост на общината или придобити от инвеститора общински или държавни имоти с цел строителство, към искането се прилага и документ за внесено обезщетение на база изготвена оценка на растителността, подлежаща на премахване изчислено в еднократен размер съгласно Приложение №2 към настоящата Наредба. В разрешението се вписва размера на обезщетението.

Чл. 37. Не се прави оценка и не се заплаща обезщетение за премахване на дълготрайна растителност в следните случаи:

1. Премахване на растителност в частен имот;

2. Премахване на установени дълготрайни декоративни дървета в лошо фито-санитарно състояние;

3. Премахване на плодна растителност с изключение на дърветата  поставени под режим на особена закрила – орехови, кестенови, черничеви и др.

ГЛАВА VI

КОНТРОЛ. ОБЕЗЩЕТЕНИЯ. АДМИНИСТРАТИВНОНАКАЗАТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

Чл.38.  (1) Актовете за установяване на административни нарушения по тази наредба се съставят от служителите на РУ - Гулянци,  кметовете на кметства, кметските наместници на територията на община Гулянци и от служителите на общинската администрация определени със заповед на Кмета.

(2) Установяването на нарушенията, издаването, обжалването и изпълнението на наказателните постановления се извършва по реда и в сроковете на Закона за административните нарушения и наказания.

(3) Нарушения свързани с поставяне без разрешение на преместваеми обекти и съоръжения в зелени площи се налагат по реда на Наредба за реда и условията за преместваеми обекти и съоръжения на територията на община Гулянци на територията на Община Гулянци

Чл.39. (1) За всички причинени вреди на елементите на декоративната растителност, виновните лица, освен глоба или имуществена санкция, дължат обезщетение, равняващ се на размера определен с Приложение № 2

(2) Не се дължи обезщетение, когато се премахват дървета, които в резултат на природни бедствия, аварии и др. създават непосредствена опасност за живота и здравето на гражданите.

Чл.40. (1) За неспазване на предписанията на контролните органи по тази наредба на физическите лица, се налага административно наказание – глоба в размер от 50 лева до 5000 лева, а на юридическите лица и едноличните търговци – имуществена санкция в размер от 200 лева до 50 000 лева.

(2) Конкретният размер на глобата или санкцията за всяко отделно нарушение се определя от наказващия орган съобразно тежестта на нарушението, вината на нарушителя и имотното му състояние.

Чл.41. (1)  Наказва се с глоба от 500 лева до 1000 лева, ако не подлежи на по-тежко наказание, физическо лице, което:

1. Отсече или изкорени дълготрайни дървета и храсти, без доказана необходимост и получено писмено разрешение от кмета на Общината или оправомощени от него длъжностни лица.

 (2) Когато нарушението по ал.1 е извършено от едноличен търговец или юридическо лице, се налага имуществена санкция от 1000 до 2000 лева.

Чл.42.  (1) Наказва се с глоба от 100 до 1000 лева, ако не подлежи на по-тежко наказание  лице, което:

1. нанася повреди върху дърветата и храстите, наранява кората им, чупи и реже клони, забива  метални и други предмети и насипва с химикали и др.;

2. къса и изкоренява  цветя и поврежда  цветни фигури;

3. насипва осолен сняг, пясък и химикали в озеленените площи и на не по-малко от 1 м. от стволовете на дървета и храсти, както и върху цветя и тревни площи, в следствие на зимното почистване и при миене и метене на тротоарите на уличните платна;

4.  пали  огън в зелените площи;

5. поставя по дърветата рекламно - информационни елементи или на други съоръжения,

6. събира семена, плодове и резници, бере билки и  тревни растения и други подобни от градини, паркове, улици, стадиони и др. без разрешение за това от кмета на общината;

7. коси трева без разрешение от общината;

8. гази по тревата, с изключение на определените за тази цел места;

9. нанася повреди върху парковата мебел, съоръженията и настилките;

10. замърсява озеленените площи, дървета и храсти, алеи, детски площадки и други съоръжения с животински екскременти и други отпадъци;

11 ползва озеленените площи, около търговските обекти за съхраняване на стоки и амбалаж;

12. организира и провежда митинги, събрания, културни, спортни или други обществени мероприятия на открито в зелените площи без разрешение;

13. изпълнител на новоизградени зелени площи в определения гаранционен срок не отстрани допуснатите пропуски и недостатъци и не възстанови загиналата растителност.

14. извършва продажба без разрешение в зелените площи на всички видове стоки, извършва услуги или устройва забавления;

(2) Наказанието по ал.1 се налага и на лицето, което е допуснало или разпоредило извършване на нарушението.

           (3) Когато нарушението по ал.1 е извършено от едноличен търговец или юридическо лице, се налага имуществена санкция от 500 лева до 1500 лева.

           Чл. 43. При явно маловажни случаи на нарушения по тази наредба контролните органи могат да налагат на място наказание глоба до 50 лева срещу квитанция. Ако нарушителят откаже да заплати глобата, му се съставя акт по установения ред.

Чл.44. (1) Наказателните постановления се издават от кмета на общината или от упълномощени от него длъжности лица.

           (2) Когато с нарушението са причинени вреди на декоративната растителност и зелената система, наказващият орган по ал. 1 и без да има направено искане, задължава нарушителя да заплати на Община Гулянци обезщетение за причинените вреди в размер определен по реда на чл. 39

           

ДОПЪЛНИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

 

  • 1. По смисъла на тази наредба:

1. „Декоративна растителност” (вегетативни елементи) е цялото декоративно растително разнообразие – дървета, храсти, цветя и треви включени в озеленените площи в насажденията по алеи, улици и площади и в недвижимите имоти на държавата, общината, юридически и физически лица. Дълготрайна декоративна растителност са всички местни и чуждоземни декоративни видове широколистни и иглолистни дървета и храсти.

2. „Зелена система“ – съвкупност от озеленени площи с дълготрайна декоративна дървесна и храстова растителност, цветя, тревни площи, както и архитектурни елементи на оборудване – фонтани, питейни фонтанки, чешми, кашпи, пейки, игрални кътове, паркови кошчета, разположени в територията на благоустроените пространства.

3. „експертно становище” за състоянието на растителността се изготвя от комисия назначена от кмета на общината и съдържа:

- Определяне местоположението и собствеността;

- Определяне на декоративния вид и състояние – възраст, диаметър на ствола на височина 1,20 м от почвата, диаметър на короната, ориентировъчна височина, жизнеността на декоративния вид, преценка за здравословното състояние на стъблото, клоните, листната маса, симптоми на заболяване и др.

- Заключение с конкретни предложения – да се запази и да се проведат мероприятия за подобряване на неговото състояние, да се премести, да се премахне или да се подмени с друг екземпляр.

4. „Структурни елементи на зелените площи“ – са вегетативните и невегетативните елементи на озеленените площи.

  • 2. Отстоянията на дълготрайната декоративна дървесна и храстова растителност от въздушни електропроводи и др. енергийни обекти се определят, съгласно Наредба № 16 за сервитути на енергийните обекти (ДВ бр.88/08.10.2004 г, изм. и доп. ДВ. бр.39 от 28 Април 2020г.)
  • 3.Тази наредба се приема на основание, чл.62, ал.10 от Закона за устройство на територията, във връзка с чл. 8 от Закона за нормативните актове (ЗНА).
  • 4. Тази наредба отменя Наредба за изграждане и опазване на зелената система на територията на община Гулянци приета с Решение №.112 от 27.03.2008 г
  • . 5. Контролът по изпълнението на настоящата наредба се възлага на кмета на община Гулянци, чрез съответните длъжностни лица определени със заповед, кметовете на кметства и кметските наместници на територията на община Гулянци, и началника на РУ- Гулянци.

Приложение №1

Към чл.27 ал. 1

 

НОРМАТИВНИ ИЗИСКВАНИЯ

ЗА ОТСТОЯНИЕ  НА ДЪЛГОТРАЙНАТА ДЕКОРАТИВНА ДЪРВЕСНА И ХРАСТОВА РАСТИТЕЛНОСТ ОТ ПРОВОДИ,  СЪОРЪЖЕНИЯ, СГРАДИ И ИМОТНИ ГРАНИЦИ ПО НОРМАТИВНИ ДОКУМЕНТИ:

 

Наредба 1 за опазване на озеленените площи и декоративната растителност -Приложение №1 към чл.13 (ДВ. Бр. №26 от 1993г.)

 

Минимални разстояния

по

Вид на съоръженията

до стъблата в м

ред

 

дървета

храсти

1

2

3

4

1

Външни стени до сгради и съоръжения

5

1,5

2

Бордюри на тротоари и паркови алеи

0,7

0,5

3

Ръбове на пътни платна, банкетни ивици и основа на канавки

2

1

4

Стълбове на осветителни мрежи и естакади

4

 -

5

Основа и ръбове на откоси и тераси

1

0,5

6

Основа и ръбове на подпорни стени

3

1

7

Стени на канализационни, газопроводни и топлопроводни тръби

2

1

8

Стени на проходими и непроходими колектори, водопроводи и дренажи

1

 -

9

Подземни електрокабели до 2.5 кV

2

0,7

10

Подземни електрокабели над 2.5 кV

3

2

11

Слаботокови кабели

1,5

0,7

12

Горната част на подземен колектор до повърхността на почвата

1

0,5

13

Надземни улични линии (слаботокови) и проводници с ниско напрежение до короната на дърветата

1,25

 -

14

До регулационни линии на съседни парцели:

   
 

а) за ниски дървета (с височина до 2,5 м)

1,0 м от границата

 

б) за средно високи дървета (с височина до 5,0 м)

на 1,5 м от границата

 

в) за високи дървета (с височина над 5,0 м)

3,0 м от границата

 

г) на вътрешна регулационна линия към съседни имоти се препоръчват:

живи огради с височина до 1,20 м

                                                                                       

Приложение № 2 

Към чл.36                           

ТАРИФА ЗА РАЗМЕРА НА ОБЕЗЩЕТЕНИЯТА ЗА ПРИЧИНЕНИ ВРЕДИ НА ОЗЕЛЕНЕНИТЕ ПЛОЩИ И ДЪЛГОТРАЙНАТА ДЕКОРАТИВНА ДЪРВЕСНА И ХРАСТОВА РАСТИТЕЛНОСТ, ТРЕВНИ ПЛОЩИ И ЦВЕТЯ НА ТЕРИТОРИЯТА НА ОБЩИНА ГУЛЯНЦИ.

1. Тревни площи за 1 м. кв.                              

1кат.- 50 лв.                                                                                          2кат.- 30 лв.

2. Летни цветя за 1 м. кв.                                  

- 100 лв.

3. Перенни цветя за 1 бр.                                                  

- 15 лв.

4. Почвопокривна растителност за 1 м. кв.

-   20 лв.

5. Жив плет – вечнозелен 1 м. л.               

до 5 год.    -120 лв.                                                                             над 5 год.  -250 лв.

6. Жив плет – широколистен (листопаден)

до 5 год. -     80 лв.                                                                              над 5 год. – 150 лв.

7. Рози за 1 бр.                                            

до 5 год.     - 25 лв.                                                                        над 5 год.   - 50 лв.

8. Листопадни широколистни храсти 1 бр.

до 5 год. -     30 лв.                                                                               над 5 год. -   60 лв.

9. Вечнозелени храсти 1 бр.

до 5 год. -     50 лв.                                                                               над 5 год. - 100 лв.

10. Дълготрайна декоративна широколистна дървесна растителност

 

а. Широколистна широкоразпространена дървесна растителност за 1бр.

- айлант, акация, върба, топола, трепетлика

до 5.0 м –     100 лв.

над 5.0 м -  300 лв.

б. Ценни дълготрайни декоративни широколистни дървета за 1бр.

- бреза, ясен, каталпа, пауловния, бук, американски дъб, клен, липа, орех, конски кестен, гинко билоба  и др.

до 5.0 м –   200 лв.

над 5.0 м -  600 лв.

11. Дълготрайни декоративни иглолистни дървета

 

а. Широкоразпространени дълготрайни декоративни иглолистни дървесни видове за 1бр.

- бял и черен бор, обикновен смърч, бяла ела, обикновена туя, хвойна и др.

до 4.0 м –   200 лв.

до 7.0 м –   1000 лв.

над 7.0 м -  1600 лв.

б. Редки и ценни видове за 1бр.

- лиственица, мура, сребриста ела, сребрист смърч, кедри, либоцедрус, тцуга, тис, кипарис, секвоя и други

до 4.0 м –   400 лв.

до 7.0 м –   1600 лв.

над 7.0 м -2400 лв.

За особено ценни и редки декоративни дълготрайни дървесни видове (иглолистни и широколистни) по преценка на експертизата се дължат обезщетения над 2400 лв.

Copyright 2020 Municipality of Gulyantsi. Designed by itdesign adv.

Website use cookies