Logo

Проект на предложение за Приемане Наредба за определяне обема на животновъдната дейност, местата и реда за отглеждане на селскостопански животни на територията на Община Гулянци

 

ДО

ОБЩИНСКИ СЪВЕТ - ГУЛЯНЦИ

 

 

П Р Е Д Л О Ж Е Н И Е

От Лъчезар Петков Яков – Кмет на Община Гулянци.

ОТНОСНО: Приемане на Наредба за определяне обема на животновъдната дейност, местата и реда за отглеждане на селскостопански животни на територията на Община Гулянци.

УВАЖАЕМИ ОБЩИНСКИ СЪВЕТНИЦИ,

В изпълнение на разпоредбата на чл. 133, ал. 1 от Закона за ветеринарномедицинската дейност (в сила от 23.02.2018 г., изм., бр. 101 от 27.12.2019 г.) общинските съвети трябва да определят с наредба обема на животновъдната дейност и местата за отглеждане на селскостопански животни по смисъла на Закона за животновъдството на територията на съответната община.

       Налице са изменения в Закона за ветеринарномедицинската дейност и Наредба №44/20.04.2006г. за ветеринарно медицинските изисквания към животинските обекти (в сила от 22.05.2018 г., бр. 5 от 17.01.2020 г.), което налага приемане на наредба, уреждаща въпросите от местно значение. Проектът на наредбата цели регламентиране на допустимия брой за всеки вид селскостопански животни и птици, отглеждани в строителните граници на населените места на територията на Община Гулянци, регламентиране на основни права и задължения на собствениците при отглеждането на селскостопанските животни и спазване на правилата и нормативите за устройство на територията и на санитарнохигиенните изисквания.

       Целта е да се създадат условия и предпоставки за устойчиво развитие на животновъдството, хармонично развитие на животновъдството с цел опазване на околната среда и здравето на хората и животните, както и ефективно управление и контрол от страна на местната администрация и териториалните държавни органи за спазване изискванията на нормативните и поднормативните актове, уреждащи отношенията в сферата на животновъдството. Постигане публичност и прозрачност на информацията. Липсата на ясна и подробна правна уредба за извършването на тази дейност в много случаи води до конфликти между частния и обществения интерес.

        С цел запазване на баланса между обществения и частния интерес е необходимо регламентирането на правила и изисквания, касаещи отглеждането на селскостопански животни за стопански цели и за лични нужди. Прецизирането на изискванията към лицата, които отглеждат селскостопански животни за лични и за стопански нужди цели да гарантира опазването на чистотата и хигиената на местата, където се отглеждат такива животни, и не на последно място – спокойствието на жителите на населените места.

1. Причини, които налагат приемане на нова наредба В изпълнение на разпоредбата на чл. 133, ал. 1 от Закона за ветеринарномедицинската дейност (в сила от 23.02.2018 г., изм., бр. 101 от 27.12.2019 г.) общинските съвети трябва да определят с наредба обема на животновъдната дейност и местата за отглеждане на селскостопански животни по смисъла на Закона за животновъдството на територията на съответната община. Налице са изменения в Закона за ветеринарномедицинската дейност и Наредба №44/20.04.2006г. за ветеринарно медицинските изисквания към животинските обекти ( бр. 5 от 17.01.2020 г.), което налага приемане на наредба, уреждаща въпросите от местно значение.

2. Целите, които се поставят Проектът на наредбата цели регламентиране на допустимия брой за всеки вид селскостопански животни и птици, отглеждани в строителните граници на населените места на територията на Община Гулянци, регламентиране на основни права и задължения на собствениците при отглеждането на селскостопанските животни и спазване на правилата и нормативите за устройство на територията и на санитарно-хигиенните изисквания. Целта е да се създадат условия и предпоставки за устойчиво развитие на животновъдството, хармонично развитие на животновъдството с цел опазване на околната среда и здравето на хората и животните, както и ефективно управление и контрол от страна на местната администрация и териториалните държавни органи за спазване изискванията на нормативните и поднормативните актове, уреждащи отношенията в сферата на животновъдството. Постигане публичност и прозрачност на информацията. Липсата на ясна и подробна правна уредба за извършването на тази дейност в много случаи води до конфликти между частния и обществения интерес. С цел запазване на баланса между обществения и частния интерес е необходимо регламентирането на правила и изисквания, касаещи отглеждането на селскостопански животни за стопански цели и за лични нужди. Прецизирането на изискванията към лицата, които отглеждат селскостопански животни за лични и за стопански нужди цели да гарантира опазването на чистотата и хигиената на местата, където се отглеждат такива животни, и не на последно място – спокойствието на жителите на населените места.

3.Финансовите и други средства, необходими за прилагането на новата уредба За прилагане на проекта за наредба за обема на животновъдната дейност и местата за отглеждане на селскостопански животни на територията на община Гулянци, както и вменените задължения на органите на местното самоуправление от законодателството в тази област ще изискват допълни финансови средства за площадките за загробване и контрол по извършване на дейността.

4. Очакваните резултати от прилагането, включително финансовите, ако има такива Избягване на противоречие между разпоредбите на местния подзаконов нормативен акт с нормативните актове от по-висока степен. Приемане на законосъобразни решения от Общински съвет - Гулянци. С приемането на наредбата се постига обективност, прозрачност и справедливост при определяне обема на животновъдната дейност и местата за отглеждане на селскостопански животни на територията на общината. Точното и ясно регламентиране на правилата при отглеждане на животни ще спомогне за подобряване на контрола върху отглеждането на селскостопански животни, както и за предотвратяване на нерегламентирано изхвърляне на животински отпадъци и подобряване хигиенните условия в населените места на територията на общината.

 5. Анализ за съответствие с правото на Европейския съюз Предлаганият проект на нова Наредба е в съответствие с разпоредбите на Европейската харта за местното самоуправление и директивите на Европейската общност, свързани с тази материя и не противоречи на актовете на Европейския съюз. Не бе установено настоящият проект на Наредба да противоречи на правото на Европейския съюз.

 

Настоящото предложение е направено при спазване на изискванията на чл. 75 - 79 от АПК, чл. 8, чл. 26 и чл. 28 от ЗНА.

Съгласно чл. 26, ал. 4 от Закона за нормативните актове, във връзка с чл.77 от АПК, в законоустановения 30-дневен срок от публикуване на настоящото предложение на интернет страницата на Община Гулянци, се предоставя възможност на заинтересованите лица да направят своите предложения и становища в „Административен център за обслужване на граждани”– гр. Гулянци, ул. „Васил Левски” №32, е-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it., както и в Общински съвет - Гулянци, гр. Гулянци, пл. „Свобода“ №4, ет. 2, или на e-mail: аThis email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

            Предвид гореизложеното и на основание чл.21, ал.2 от ЗМСМА, във връзка с чл.133 от ЗВМД и чл.37, ал.3 от ЗНА, предлагам Общински съвет Гулянци да вземе следното

РЕШЕНИЕ:

                         

1. Отменя Наредба за отглеждане на селскостопански животни на територията на община Гулянци, приета с Решение №81/25.03.2016 г. на Общински съвет Гулянци.

2. Приема Наредба за определяне обема на животновъдната дейност, местата за отглеждане на селскостопански животни на територията на община Гулянци.

Приложения:

  • Проект на Наредба за определяне обема на животновъдната дейност, местата за отглеждане на селскостопански животни на територията на община Гулянци;
  • Схема на обособените зони по чл. 4 и във връзка с чл. 5, чл. 6 и чл. 7 от Проекта на Наредба за отглеждане на селскостопански животни на територията на община Гулянци.

 

 

 

С уважение,

 

   

Лъчезар Яков …………………….

Кмет на Община Гулянци

ПРОЕКТ!

 

НАРЕДБА

ЗА ОПРЕДЕЛЯНЕ ОБЕМА НА ЖИВОТНОВЪДНАТА ДЕЙНОСТ,

МЕСТАТА И РЕДА ЗА ОТГЛЕЖДАНЕ НА СЕЛСКОСТОПАНСКИ ЖИВОТНИ

НА ТЕРИТОРИЯТА НА ОБЩИНА ГУЛЯНЦИ

 

РАЗДЕЛ І

ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

 

Чл.1(1) Тази наредба определя обема на животновъдната дейност и местата за отглеждане на селскостопански животни в жилищната зона на населените места на територията на община Гулянци, съгласно Общия устройствен план на Община Гулянци, както и ограниченията и забраните за отглеждането им.

(2) Обектите за отглеждане на селскостопански животни се регистрират по реда на Закона за ветеринарномедицинската дейност и подлежат на вписване в Системата за идентификация на животните и регистрация на животновъдните обекти на Българската агенция по безопасност на храните с уникален номер.

(3) Животновъдните обекти, в които се отглеждат животни с цел добив на суровини и храни за лична консумация, се определят като лично стопанство и собствениците им нямат право да предлагат на пазара произведените в обекта суровини и храни.

(4 ) Животновъдните обекти, в които се отглеждат животни с цел добив на суровини и храни, които се предлагат на пазара, се определят като ферми.

(5) Допустимият обем на отглежданите селскостопански животни с цел добив на суровини и храни за лична консумация – (лично стопанство) в жилищната зона на населените места на територията на Община Гулянци е определен в Раздел ІІ от настоящата наредба.

(6) Допустимият обем на отглежданите селскостопански животни с цел добив на суровини и храни, които се предлагат на пазара – (ферми) в жилищната зона на населените места и извън тях на територията на Община Гулянци е определен в Раздел ІV от настоящата наредба.

Чл.2. (1) Отглеждането на пчелни семейства се извършва в съответствие с разпоредбите на Закона за пчеларството, като в жилищната зона населените места могат да се настаняват пчелини с до 150 бр. пчелни семейства.        

(2) Заварени пчелини настанени в жилищната зона населените места, изградени по европейски програми, може да надвишават броя по ал. (1) за срока на програмата.

Чл.3. Отглеждането на всички останали животни, за които се изисква специално разрешение от РИОСВ - Плевен (охлюви, земноводни, влечуги, калифорнийски червеи и др.), се извършва след получаване на съответното разрешително.

РАЗДЕЛ ІІ

ОТГЛЕЖДАНЕ НА СЕЛСКОСТОПАНСКИ ЖИВОТНИ ЗА ЛИЧНИ НУЖДИ

НА ТЕРИТОРИЯТА НА НАСЕЛЕНИТЕ МЕСТА В ОБЩИНА ГУЛЯНЦИ

 

Чл.4. (1) За нуждите на тази наредба жилищната зона на гр. Гулянци  се обособяват следните три зони:

1. Зона 1, обхващаща централната част на града и ограничена от следните улици: на север – ул. „Марин Дринов“ и ул. „Струма “; на изток – ул. „Преслав Каменов“,ул. „Стефан Караджа“, ул. „Генерал Гурко“ ; на юг - ул. „Отец Паисий”, ул. ”Петър Берон” и ул. „Родопи”; на запад – ул. „Асен Златаров”, както и парцели граничещи по регулация с детски градини, училища, болнични заведения и административни сгради.

2. Зона 2, обхваща кварталите от централната градска част:– 3; 5; 6; 7; 7а; 9; 11; 11а; 14; 15; 16; 21; 23; 24; 25; 29; 31; 40; 41; 50; 89; 90; 91; 105. и ограничена между улиците: - „Струма”, „Пирин”, „Тунджа”, „Батак”, „Александър Стамболийски”, „Иван Асен –ІІ”, „Н.Й. Вапцаров”, „Христо Смирненски”, „ Трети март”, „Генерал Гурко”, „Стефан Караджа”, „Преслав Каменов”, „Струма”.

3. Зона 3, обхваща останалата част от жилищната зона на гр. Гулянци.

Чл. 5 (1) В Зона 1 на гр. Гулянци се разрешава отглеждане на селскостопански животни за лични нужди, както следва:

1. До два броя дребни преживни животни с приплодите им до 6-месечна възраст;

2. До един брой прасе за угояване, различно от свиня майка и некастриран нерез;

3. До три възрастни зайци с приплодите им, но не повече от тридесет броя общо;

4. До двадесет броя възрастни птици, независимо от вида им;

5. До четиридесет бройлера или подрастващи птици независимо от вида им.

(2) Допустимият обем на отглежданите селскостопански животни за лични нужди на територията на община Гулянци в парцели граничещи по регулация с детски градини, училища, болнични заведения и административни сгради в експлоатация е съгласно чл. 5, ал.(1) от настоящата наредба

Чл.6. В Зона 2 на гр. Гулянци се разрешава отглеждане на селскостопански животни за лични нужди, както следва:

1. До едно едро преживно животно (ЕПЖ) с приплодите му до 12-месечнавъзраст;

2. До пет броя дребни преживни животни с приплодите им до 9-месечна възраст;

3. До два броя прасета за угояване, различни от свине майки и некастрирани нерези;

4. До едно еднокопитно с приплодите му до 12-месечна възраст;

5. До пет възрастни зайци с приплодите им, но не повече от петдесет броя общо;

6. До тридесет броя възрастни птици, независимо от вида им;

7. До шестдесет бройлера или подрастващи птици независимо от вида им.

Чл.7. В Зона 3 на гр. Гулянци се разрешава отглеждане на селскостопански животни за лични нужди, както следва:

1. До два броя едри преживни животни  (ЕПЖ) с приплодите му до 12-месечнавъзраст;

2. До десет броя дребни преживни животни с приплодите им до 9-месечна възраст;

3. До три броя прасета за угояване, различни от свине майки и некастрирани нерези;

4. До два броя еднокопитни с приплодите му до 12-месечна възраст;

5. До десет броя възрастни зайци с приплодите им, но не повече от сто броя общо;

6. До петдесет броя възрастни птици, независимо от вида им;

7. До сто бройлера или подрастващи птици независимо от вида им.

Чл.8. (1) Допустимият обем на отглежданите селскостопански животни за лични нужди в жилищната зона на селата на територията на община Гулянци е съгласно чл. 7 от настоящата наредба с изключение на случаите по чл. 5, ал. 2 от настоящата наредба.

РАЗДЕЛ IІІ

ИЗИСКВАНИЯ ПРИ ОТГЛЕЖДАНЕ НА СЕЛСКОСТОПАНСКИ ЖИВОТНИ ЗА ЛИЧНИ НУЖДИ

Чл.9. Собствениците на селскостопански животни (едри преживни животни, дребни преживни животни, свине и еднокопитни)  са длъжни да предоставят животните си за идентификация пред официалния ветеринарен лекар по реда на ЗВД и да регистрират в Българската агенция по безопасност на храните /БАБХ/ животновъдните си обекти - лично стопанство по реда на чл. 137, ал. 11 от Закона за ветеринарномедицинската дейност.

Чл.10. На територията на Община Гулянци, физическите и юридически лица- собственици на селскостопански животни са длъжни:

1. В жилищната зона на населените места да отглеждат селскостопански животни за лични нужди до максимално допустимия в зависимост от вида брой, определен в Раздел II на тази наредба.

2. Собственици на селскостопански животни е необходимо да ги отглеждат, съгласно изискванията на глава седма „Защита и хуманно отношение към животните” от Закона за ветеринарномедицинската дейност, санитарно-хигиенните и ветеринарномедицинските изисквания на Наредба № 44 от 20.04.2006 г. за ветеринарно медицинските изисквания към животновъдните обекти.

3. Да осигуряват условията, грижите и вниманието, съобразени с естествените им нужди, според вида и породата им, а именно:

а) пространство за настаняване и оборудване, отговарящи на физиологичните и поведенческите особености на животните;

б) подходящ микроклимат - помещенията да са с подходяща температура, влажност и движение на въздуха, проветряване и осветление;

в) необходимите количества подходяща храна, вода, които да ги поддържат в добро здравословно състояние;

г) свободен достъп до местата за хранене и поене;

д) необходимото пространство и свобода на движение;

е) подходящи съдове за хранене и поене, поставени по начин, който не позволява замърсяването им и намалява до минимум агресивната конкуренция между животните;

4. Да ги обезпаразитяват, ваксинират и да им осигуряват редовно профилактично и

ветеринарномедицинско обслужване и незабавно лечение при заболяване или нараняване.

5. Да се грижат за здравето на животните, да ги предпазват от болка и страдание.

6. Да осигуряват наблюдение върху здравословното им състояние.

7. Да предприемат всички мерки за предотвратяване неконтролирано напускане на

границите на имота от животните.

 Чл.11. (1) В жилищната зона на населените места в община Гулянци се разрешава отглеждането на селскостопански животни в:

1. Заварени законни или търпими по смисъла на ЗУТ стопански постройки, които отговарят на зоотехническите, зоохигиенните и ветеринарно-санитарните изисквания,  на съответния вид животни и на нормативните изисквания за опазване на околната среда.

2. Новоизградени стопански постройки по реда на ЗУТ и съответните подзаконови нормативни актове при спазване на санитарно-хигиенните, ветеринарномедицинските изисквания и на нормативните изисквания за опазване на околната среда.

(2) Постройките за отглеждане на селскостопански животни се изграждат след издадено разрешение за строеж.

(3) Стопанските постройки в които се отглеждат селскостопански животни не могат да бъдат разположени на разстояние по-малко от 6 метра от жилищни сгради. При невъзможност за спазване на разстоянието по ал.4 е необходима нотариално заверена декларация за съгласие от съседите;

Чл.12. (1) Животновъдните обекти за отглеждане на селскостопански животни включват следните мерки за биосигурност:

1. Изградени съгласно изискванията на нормативните документи за защита и хуманно отношение към селскостопанските животни;

2. Снабдени постоянно с вода за пиене от собствени и/или от обществени водоизточници;

3. Оградени по начин, осигуряващ безопасността му и здравното благополучие на животните, който не позволява свободен достъп на хора и други животни;

4. Обособени места и/или съоръжения за съхранение на фураж за изхранване на животните и постеля, като за птиците и свинете обособените места и/или съоръженията са покрити и заградени по начин, осигуряващ защита от диви птици и гризачи;

5. Снабдени с водонепропускливи подове, позволяващи почистване, измиване и дезинфекция.

(2) Животновъдните обекти за отглеждане на свине в лични стопанства отговарят на следните изисквания:

1. Имат обособено място за отглеждане на животните, което е оградено по начин, непозволяващ достъпа на други животни, и е осигурена защита от гризачи;

2. Площта за отглеждане на едно животно е не по-малко от 1 кв. м;

3. Обособеното място за отглеждане, използваните съоръжения и инвентар са изградени от материали и по начин, позволяващи цялостно и ефективно почистване, дезинфекция, дезинсекция и дератизация;

4. Разполагат с хранителни корита с размери от 30 см до 35 см дължина, от 30 см до 35 см широчина и с височина на предния ръб 20 см и поилки;

5. Влизането на лицата до мястото за отглеждане на прасета за угояване и излизането се осъществява с работно облекло и обувки след преминаване през място за дезинфекция;

6. Имат обособено място за предварително съхранение и обеззаразяване на тор, съобразено с броя на отглежданите животни, за не по-малко от 6 месеца.

 (3) Собствениците на животни се задължават ежемесечно да дезинфекцират помещенията и дворовете, периодично да извършват борба с гризачите, а в летния сезон ежеседмично да провеждат дезинсекция и дератизация с препарати, разрешени от Министерството на здравеопазването и МОСВ;

(4) Собствениците на животни трябва да изградят и поддържат изгребна яма с циментирана основа и стени, покрита с капак за заустване на отпадните води и течения тор, и торища съобразно техническите и санитарно-хигиенните изисквания на разстояние не по-малко от 3 м. от границите на имота, като са длъжни:

1. Да изнасят ежедневно торовата маса от помещението на определено за целта място в рамките на парцела.

2. Да съхраняват торовата маса в торища с непропусклива основа и стени в рамките на парцела, с капацитет достатъчен за съхраняване на генерирания в стопанството оборски тор, най-малко за 6 месеца.

3. Торовата маса се използва по начин, непозволяващ замърсяване на почвата и околната среда, или се депонира от собственика на животното (животните) в собствен или нает имот, отстоящ най-малко на 300 метра от жилищната зона на населеното място, както и от поземлени имоти с неземеделско предназначение, разположени извън в жилищната зона на населените места.

 4. Задължението за изграждане и поддържане на изгребни ями и торища в собствените имоти се отнася и за лицата, които отглеждат животни и птици извън жилищната зона на населените места в общината.

 

РАЗДЕЛ ІV

ОТГЛЕЖДАНЕ НА СЕЛСКОСТОПАНСКИ ЖИВОТНИ ВЪВ ФЕРМИ С ЦЕЛ ДОБИВ НА ХРАНИ И СУРОВИНИ ЗА ПРЕДЛАГАНЕ НА ПАЗАРА

 

Чл.13. В Зона 3 от жилищната зона на гр. Гулянци и селата на територията на общината се допуска отглеждане на селскостопански животни с цел добив на суровини и храни, които се предлагат на пазара – (във ферми), само в заварени регистрирани животновъдни обекти, в законни или търпими по смисъла на ЗУТ стопански постройки, които отговарят на санитарно-хигиенните, ветеринарномедицинските изисквания на Наредба № 44 от 20.04.2006 г. за ветеринарно медицинските изисквания към животновъдните обекти и на нормативните изисквания за опазване на околната среда, за срок до четири години от влизане в сила на настоящата наредба.

Чл.14. Отглеждането на селскостопански животни във ферми в строителните граници на населените места на територията на община Гулянци е допустимо за новосъздавани животновъдни обекти, само в поземлени имоти, за които с подробен устройствен план е установена предимно производствена устройствена зона и които са отредени за животновъдни дейности, и които отговарят на санитарно-хигиенните, ветеринарномедицинските изисквания на Наредба № 44 от 20 април 2006 г. и на нормативните изисквания за опазване на околната среда.

Чл.15. (1) Отглеждането на селскостопански животни във ферми е допустимо само в сгради, въведени в експлоатация със съответното предназначение по реда на Закона за устройство на територията.

(2) Отглеждането на селскостопански животни във ферми е допустимо и в сгради, представляващи търпими строежи по смисъла на Закона за устройство на територията. За установяването на режим на търпимост следва да се докаже по предвидения в Закона за устройство на територията ред, че сградата се е ползвала със съответното конкретно предназначение преди 31.03.2001г.

(3) Извършването на строителни работи във връзка с привеждане на животновъдните обекти в съответствие с нормативните изисквания за извършване на конкретната животновъдна дейност се разрешава по реда на Закона за устройство на територията.

Чл.16. При отглеждането на селскостопански животни във ферми, собствениците на животновъдни обекти упражняват дейността спазвайки разпоредбите на Закона за ветеринарномедицинската дейност/ЗВД/ и подзаконовите нормативни актове към него, Закона за животновъдството, Наредба № 44 от 20.04.2006 г. за ветеринарномедицинските изисквания към животновъдните обекти, както и съобразно останалите действащи нормативни актове.

Чл. 17. (1) Отглеждането на селскостопански животни във ферми в жилищната зона и строителните граници на населените места на територията на Община Гулянци, както и извън тях,  се извършва в сгради, предназначени за отглеждане на съответния вид животни.

(2) Допустимият обем на отглежданите селскостопански животни във ферми в жилищната зона на населените места на територията на Община Гулянци за случаите по чл. 13 от настоящата наредба,  е както следва:

1. До 9 броя ЕПЖ с приплодите им до 12-месечна възраст;

2. До 50 броя ДПЖ с приплодите им до 9-месечна възраст;

3. До 10 броя еднокопитни с приплодите им до 12-месечна възраст;

4. До 120 броя зайци.;

5. До 350 броя кокошки носачки или друг вид възрастни птици;

6. До 500 броя бройлери или подрастващи птици от други видове.

Чл.18. (1) Обекти за отглеждане на селскостопански животни в обем, надвишаващ този по чл. 17, ал. 2 е допустимо само извън жилищната зона на населените места в община Гулянци при спазване разпоредбите на Закона за ветеринарномедицинската дейност/ЗВД/ и подзаконовите нормативни актове към него, Закона за животновъдството, Наредба № 44 от 20.04.2006 г. за ветеринарномедицинските изисквания към животновъдните обекти, както и съобразно останалите действащи нормативни актове.

Чл.19. Животновъдните обекти за отглеждане на свине във фамилни и индустриални ферми е допустимо само извън жилищната зона на населените места в община Гулянци при спазване разпоредбите на Закона за ветеринарномедицинската дейност/ЗВД/ и подзаконовите нормативни актове към него, Закона за животновъдството, Наредба № 44 от 20.04.2006 г. за ветеринарномедицинските изисквания към животновъдните обекти, както и съобразно останалите действащи нормативни актове.

РАЗДЕЛ V

ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА ОРГАНИТЕ НА МЕСТНОТО САМОУПРАВЛЕНИЕ, ФИЗИЧЕСКИ И ЮРИДИЧЕСКИ ЛИЦА

Чл.20. (1) Кметът на общината, кметовете на кметства и кметските наместници са длъжни да:

1. Съдействат за организиране на изпълнението на мерките за профилактика, ограничаване и ликвидиране на болестите по животните;

1а. Организират изпълнението на разпоредените от Централния епизоотичен съвет и от комисиите по чл. 128, ал. 1 мерки за ограничаване и ликвидиране на болести по животните;

1б. Съдействат за организиране на периодични обучения на собственици и/или ползватели на животновъдни обекти, свързани с профилактика, ограничаване и ликвидиране на болести по животните и зоонози;

2. Районират пасищата и водопоите в зависимост от епизоотичната обстановка, а при необходимост - забраняват използването им;

3. Предприемат мерки за недопускане на животни в депата за отпадъци;

4. Организират и предприемат действия за събиране и обезвреждане на умрелите безстопанствени животни съгласно изискванията на Регламент (ЕО) № 1069/2009;

5. Организират определянето на терен за загробване на труповете на животни и предприемат действия за събиране и унищожаване на странични животински продукти извън обектите по чл. 259, ал. 1 и 2 и инсталациите по чл. 259а, в случаите, определени в чл. 19, параграф 1 от Регламент (ЕО) № 1069/2009;

6. Предприемат мерки за недопускане използване на общински пасища и места за водопой от безстопанствени животни и животни, които не са идентифицирани и/или на които не са извършени мерките по програмата за профилактика, надзор, контрол и ликвидиране на болести по животните и зоонози;

7. Предприемат мерки за недопускане на свободно движение на животни по улиците на населените места;

8. Определят маршрута на движение на животните от животновъден обект и/или сборни стада по улиците на населените места.

9. Осъществяват контрол за спазване на настоящата наредбата.

10. Поддържат и актуализират публичен регистър на домашните кучета, ловните кучета и кучетата, които придружават или охраняват селскостопански животни, които се придвижват към регистриран животновъден обект;

11. Организират ежегодно в срок до 20 октомври извършването на инвентаризация на животните в животновъдните обекти - лични стопанства, и изготвят списък, който съдържа имената на собствениците на животни, броя, вида и категорията на животните от животновъдните обекти; в срок до 7 работни дни от извършване на инвентаризацията предават списъка на официалния ветеринарен лекар, отговарящ за съответната община, и го поставят на видно място.

(2) При възникване на епизоотично огнище, освен задълженията по ал. 2, кметовете и кметските наместници оказват съдействие и подпомагат дейността на ветеринарните лекари по прилагане на мерките за ограничаване и ликвидиране на болестта, като:

1. Актуализират списъка по ал. 2, т. 11;

2. Организират дейностите по загробване на труповете на животните по реда на наредбата по чл. 259, ал. 3;

3. Осигуряват транспорт и организират извозването на труповете на животните до терена за загробване;

4. Под контрола на официален ветеринарен лекар организират изграждането и поддържането на дезинфекционни площадки на входовете/изходите на населените места, на чиято територия е констатирано епизоотичното огнище;

5. Осигуряват помощен персонал и технически средства, необходими за изпълнение на мерките за ограничаване и ликвидиране на болестта по животните на съответната територия;

6. Съвместно с органите на МВР ограничават достъпа на външни лица до населените места, на чиято територия е констатирано епизоотичното огнище;

7. Забраняват провеждането на масови мероприятия в населените места, на чиято територия е констатирано епизоотичното огнище;

Чл.21. При изпълнение на задълженията по чл. 18, ал. 2 от настоящата наредба, Кметът на общината или упълномощени от него длъжностни лица, кметовете на кметства или кметските наместници съгласуват действията си с органите на РЗИ, РИОСВ, ОДБХ, МВР и други органи и институции, при необходимост.

Чл.22. (1) Общинският съвет ежегодно приема решение с мнозинство от две трети от общия брой на съветниците за предоставяне и актуализиране на ползването на мери и пасища, включени в общинския поземлен фонд, за паша на селскостопански животни.

(2) Всеки собственик на селскостопански животни, желаещ да ползва общинско пасище, мера с цел паша на животните е необходимо да заяви писмено имота, който желае да ползва и заплати необходимата такса за наем.

Чл. 23. (1) Придвижването на селскостопанските животни до терени за паша в землищата на населените места в община Гулянци става само по маршрути, определени със заповед на кмета на съответното населено място.

(2) Собствениците на селскостопански животни са длъжни да осигурят необходимите условия за безопасността на движението при придвижване на животните по улиците и пътищата на територията на общината (когато липсва друга възможност за придвижване.

(3) Собствениците на животни носят административна отговорност при причинени щети от животните им в имоти на други физически и юридически лица. Щетите се установяват, по реда на Закона за опазване на селскостопанското имущество, ЗАНН и други нормативни документи.

 (4) Собствениците на селскостопански животни са длъжни да им осигурят придружител когато ги извеждат и прибират до и от събирателните пунктове. Задължават се ползвателите на сборните пунктове за животни ежедневно да ги почистват и поддържат в приличен вид.

(5) Забранява се използването на общински пасища и места за водопой от животни, които не са идентифицирани и/или на които не са извършени мерките по програмата за профилактика, надзор, контрол и ликвидиране на болести по животните и зоонози.

Чл.24. (1) Собствениците на селскостопански животни са длъжни незабавно да уведомят за умрели животни ветеринарния лекар, обслужващ животновъдния обект, и кмета на населеното място.

(2) Забранява се изхвърлянето на трупове на умрели животни и странични животински продукти в контейнерите и кофите за битови отпадъци и съдовете за разделно събиране на отпадъци.

Чл.25. Клането на животни, предназначени за лична консумация от собственика извън кланици, може да се извършва при спазване изискванията на Регламент (ЕО) №1099/2009 на Съвета на Европейския съюз от 24 септември 2009 г., изменен с Регламент за изпълнение 2018/723 от 16 май 2018 г. относно защитата на животните по време на умъртвяване и Наредба № 22 от 14.12.2005 г. за намаляване до минимум страданията на животните по време на клане или умъртвяване.

Чл.26. Забранява се:

1. Отглеждането на селскостопански животни в стопански постройки, в които не може да се осигурят зоотехническите, зоохигиенните и ветеринарно-санитарните изисквания,  на съответния вид животни, и не отговарят на нормативните изисквания за опазване на околната среда;

2. Забранява се отглеждането на селскостопански животни с изключение на птици за лични нужди в обекти, които са незаконни строежи по смисъла на ЗУТ или не се ползват по предназначение;

3. Отглеждането на селскостопански животни, пчелни семейства и птици в жилищни сгради;

4. Придвижването на неидентифицирани, съгласно разпоредбите на Закона за ветеринарномедицинската дейност, едри преживни животни (ЕПЖ), дребни преживни животни (ДПЖ), еднокопитни животни и свине в населените места на община Гулянци;

5. Свободното пускане на селскостопански животни в жилищната зона на населените места в общината, придвижването на болни от заразни и паразитни болести животни през населените места, освен в случаите, когато е разпоредено от ветеринарно-медицинските органи;

5. Замърсяване на общински терени и площи в резултат на отглеждането на селскостопански животни;

7. Отглеждането, преминаването и пашата на селскостопански животни в обществени озеленени площи на урбанизираните територии, в това число всички паркове, градини, улично озеленяване, извънселищно озеленяване и паркове, гробищни паркове, на територията на спортни обекти, в междублоковите пространства, в дворовете на здравни заведения, училища, детски градини и детски ясли и заведения за социални грижи, санитарно-охранителни зони на водоизточници и водоснабдителни съоръжения;

8. Навлизането на селскостопански животни в урегулирани поземлени имоти и земеделски имоти, които не са собственост на собственика на селскостопанските животни или няма правно основание да ги ползва, с което се застрашава собствеността на населението и земеделската продукция;

9. Клането на животни и първичната обработката на животински продукти на обществени места (по тротоарите, улиците, площадите и др.);

10. Оставянето на животни без надзор, както и свободното им придвижване без придружител;

11. Влизането, преминаването и пашата на животни в земи с посеви, трайни или цветни насаждения;

12. Пашата на животни на пасища, мери и ливади, при липса на правни основания за това;

13. Причиняването на страх, нараняване, болка, страдание, стрес или смърт на животни, освен при клане за лична консумация;

14. Подлагането на животни на натоварвания, които не са съобразени с анатомичните и физиологичните им особености;

15. Връзването на животни по начин, който им причинява болка, страдание или наранявания;

16. Отглеждането на животни при постоянна тъмнина или постоянно вързани;

17. Настаняването на едно и също място на несъвместими видове животни или на животни от един вид, когато това може да доведе до агресивност;

18. Транспортирането на животни в нерегистрирани превозни средства при условия, причиняващи им болка, наранявания и страдания;

Чл.27. (1)  Забранява се изхвърлянето на торова маса в съдовете за събиране на отпадъци в и върху площи, общинска или държавна собственост;

(2) Замърсяване на обществени места с оборски тор, торова течност и животински екскременти.

(3) Натрупването на оборски тор в постройките за отглеждане на животни и прилежащата към тях свободна дворна площ за разходка.

(4) Изгарянето на торова постеля и суха торова маса.

 

РАЗДЕЛ VІ

АДМИНИСТРАТИВНО – НАКАЗАТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

 

Чл.28. Контрол по изпълнение изискванията на тази наредба се осъществява от упълномощени от Кмета на общината длъжностни лица, кметовете на кметства и кметските наместници.

При установяване на нарушения, същите съставят актове за установяване на административни нарушения.

Чл.29. (1) Контролните органи по чл. 34 от настоящата наредба извършват проверки по постъпили писмени молби, жалби и сигнали за нарушения на наредбата, подадени от държавни органи, физически и юридически лица, като за целта могат да бъдат канени и представители на ОД на БАБХ, РИОСВ, РУ на МВР и др.

(2) Контролните органи:

1. Установяват самоличността на собственика на животните или животното, със съдействието на полицията;

2. Имат право да извършват проверка след осигурен достъп от страна на собственика в недвижими имоти, в които се отглеждат животни или се предполага, че се отглеждат или третират такива. В случаите на отказ от страна на собственика на имота проверката се извършва със съдействие на органите на РУ на МВР.

(3)  При констатиране на нарушения по тази наредба контролните органи:

1. Съставят констативни протоколи и дават предписания със срокове и отговорници за отстраняването им;

2. Съставят актове за установяване на административни нарушения по реда на Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/;

(4) Въз основа на съставените актове за установени административни нарушения се издават наказателни постановления от Кмета на Община Гулянци  или упълномощени от него длъжностни лица.

Чл.30. (1) На нарушителите на разпоредбите на настоящата Наредба се налагат глоби както следва:

1. За констатирани нарушения по чл.2, чл.10, т. 3; 4; 5; 6 и 7 нарушителя се наказва с глоба в размер от 50 лв. до 100 лв.

2. За констатирани нарушения на чл.5, чл.6, чл.7 и чл.8 нарушителя се наказва с глоба в размер от 50 лв. до 200 лв.

3. За констатирани нарушения на чл.17, чл.18  и чл.19 нарушителя се наказва с глоба в размер от 200 лв. до 500 лв.

4.  За констатирани други нарушения по настоящата наредба нарушителя се наказва с глоба от 50 до 500 лв.

(2) За повторни нарушения на тази наредба, нарушителя се наказва с глоба от 200 до 1000 лв.

(3) За системни нарушения на тази наредба, нарушителя се наказва с глоба от 500 до 1000 лв.

(4) Размерът на глобата се определя от наказващия орган съобразно с тежестта на нарушението и степента на виновност на нарушителя.

(5) Установяването на нарушенията, издаването, обжалването и изпълнението на наказателните постановления става по реда на Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН).

(6) За маловажни случаи на административни нарушения, установени при извършването им, овластените контролни органи могат да налагат на местонарушението глоби в размер от 30 лв. до 50 лв. За наложената глоба се издава фиш, който съдържа данни за самоличността на контролния орган и нарушителя, мястото и времето на нарушението, нарушените разпоредби и размера на глобата. Фишът се подписва от контролния орган и от нарушителят, че е съгласен да плати глобата и се изпраща на финансовия орган на общинската администрация за изпълнение. На нарушителя се дава препис, за да може да заплати доброволно глобата. Ако нарушителят оспори нарушението се съставя акт по реда на ЗАНН.

Чл. 31. Установените в тази наредба административни наказания се налагат в случай, че за същото нарушение не е предвидено наказание в друг висшестоящ нормативен акт.

 

РАЗДЕЛ VІІ

ДОПЪЛНИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

  • 1. По смисъла на наредбата :

1."Селскостопански животни" са едри и дребни преживни животни, свине, птици, еднокопитни /коне, магарета и техните хибриди/;

2."Едри преживни животни" са говеда и биволи;

3."Дребни преживни животни" са овце и кози;

4."Еднокопитни животни" са коне и магарета и техните хибриди

5."Птици" са кокошки, пуйки, патици, гъски, токачки.

6."Идентификация на животно" е характеризирането му по неговата маркировка, паспортни и регистрационни данни;

7."Животновъден обект" е всяко място, където временно или постоянно се отглеждат или настаняват животни, с изключение на ветеринарни клиники или амбулатории.

8. "Собственик на животновъден обект" е физическо лице, едноличен търговец или

юридическо лице, което притежава документи, доказващи собствеността и/или правото на ползване върху обекта.

9. "Повторно нарушение" е нарушението, извършено в едногодишен срок от влизането в сила на наказателното постановление, с което на лицето е наложено наказание за същия вид нарушение.

10. "Системно нарушение" са три или повече нарушения на изискванията на тази Наредба, Закона за защита на животните, Закона за ветеринарномедицинската дейност и нормативните актове по прилагането им, за които на лицето са наложени административни наказания с влезли в сила наказателни постановления.

11. „Маловажни нарушения” са тези, при които извършеното нарушение с оглед на липсата или незначителността но вредните последици, или с оглед на други смекчаващи обстоятелства представлява по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи на нарушение от същия вид.

 

РАЗДЕЛ VIIІ

ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

  • 2. Настоящата Наредба се издава на основание чл.21 ал.2 от ЗМСМА, Закон за ветеринарномедицинската дейност, Закон за животновъдството, Закон за устройство на териториите, Закон за защита на животните, Закон за опазване на околната среда, Наредба № 44 от 20.04.2006 г. за ветеринарномедицинските изисквания към животновъдните обекти и е приета с решение № .............. от Протокол № ................... г. от заседание на Общински съвет.
  • 3. Изпълнението на наредбата се възлага на Кмета на Община Гулянци
Copyright 2020 Municipality of Gulyantsi. Designed by itdesign adv.

Website use cookies